Nem húzza az időt az osztrák kormány: máris hazatoloncolná a szíreket
Leállítják a családegyesítéseket is.
A CEU Budapesten akar maradni, ezt közölte Soros György szóvivője és maga az egyetem is arra reagálva, hogy az osztrák kancellár felajánlotta, költöttön Bécsbe az egyetem. A kancellári hivatal egyébként késő este finomított a közleményén. Azt írták: Christian Kern valóban tárgyalt Soros Györggyel, felajánlotta neki a támogatását is, de konkrét ajánlat nem hangzott el a CEU átköltöztetéséről.
A Közép-európai Egyetemnek (CEU) nem áll szándékában távozni Budapestről – tudatta az egyetemet alapító Soros György egyik szóvivője csütörtökön New York-i keltezésű közleményében – jelentette az APA osztrák hírügynökség. A szóvivő arra reagált, hogy Christian Kern osztrák kancellár a nap folyamán kapcsolatba lépett Soros Györggyel, és felajánlotta, hogy a CEU Budapestről Bécsbe tehetné át a székhelyét. „Ilyen döntést csak a CEU hozhat meg” – közölte a szóvivő.
Az egyetemnek viszont eltökélt szándéka, hogy Budapesten maradjon, abban a városban, amely több mint két évtizede otthona – írta Leon Botstein, a CEU kuratóriumának elnöke az intézmény csütörtöki, MTI-hez eljuttatott közleményében. Közölte: bármilyen más tervről szóló híresztelés téves. A CEU megismétli, hogy minden jogorvoslati eszközzel élni fog, hogy Budapesten maradhasson, ahol a törvényeket betartva 25 éve működik.
Soros György és a CEU is arra az osztrák hírre reagált, amely szerint Bécsbe költöztetné a CEU-t az osztrák kancellár. Az osztrák kancellári hivatal ugyanis csütörtökön napközben megerősítette az APA osztrák hírügynökségnek, hogy Christian Kern kancellár ebből a célból kapcsolatra lépett és tárgyalásokat kezdett Soros Györggyel.
Később viszont a kancellári hivatal egy csütörtök késő esti közleményben pontosított. Mint írták: Kern a nap folyamán Soros Györggyel folytatott megbeszélést, amely során szót ejtettek a CEU-ról és az egyetem jövőjéről is. A közlemény szerint az osztrák kancellár felajánlotta támogatását Soros Györgynek, az egyetem átköltöztetésére vonatkozóan konkrét ajánlat azonban nem hangzott el. „Amennyiben a CEU gondolkodik a székhelyváltáson, Ausztria és Bécs természetesen kész az erről folytatandó további megbeszélésekre” – fogalmazott közleményében a hivatal.
Bécs valóban opció lehet
Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese az APA osztrák hírügynökségnek adott csütörtöki nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy Bécs új egyetemi székhelyként mindenképpen egy opciót jelent. Kijelentette ugyanakkor: jelenleg azonban próbálnak küzdeni a magyarországi törvény ellen. A rektorhelyettes reményét fejezte ki, hogy sikerrel járnak majd. Ugyanakkor kijelentette: „amennyiben a politikai döntéshozók eldöntötték, hogy kiszorítanak minket az országból, nincs más választásunk, minthogy ezt komolyan vegyük.”
Maria Vassilakou bécsi főpolgármester-helyettes a hét elején azt nyilatkozta, hogy „amennyiben az intézmény új székhelyet keres, úgy szívesen meghívná a Soros-egyetemet Bécsbe”. A zöldpárti politikus a Kurier című lap keddi számában azt nyilatkozta, hogy munkatársai már felvették a kapcsolatot az egyetemmel, és hétfőn levelet írtak Michael Ignatieffnek, a CEU rektorának, hogy hivatalosan is felajánlják segítségüket. Az osztrák politikus azonban hangsúlyozta, hogy számára az lenne a legjobb megoldás, ha az egyetem továbbra is Budapesten maradna, és ott folytatná a munkát. Meglátása szerint most az a fontos, hogy megoldást találjanak a budapesti székhelyen, Bécs csupán B-terv lehetne.
(MTI)