Kiborult a Politico, mert Orbán szerint Magyarország jobb, mint Románia
A brüsszeli lap szerint Orbánt szembesítették az ország nehézségekkel küzdő gazdaságával, ezért elterelésképpen a szomszédos Románia ellen indított „támadást”.
Az atom-alku valódi következménye az orosz függőség tartósítása és emellett a projekt jó eséllyel veszteséges is lesz.
„Magyarország függetlenségét az elmúlt évszázadok során a legritkább esetben garantálták titkos orosz paktumok. Energetikai szempontból pedig már eddig is szélsőséges mértékben ki voltunk szolgáltatva Oroszországnak: a magyar energiafelhasználás mintegy 60 százaléka orosz eredetű.
Ha valaki úgy gondolja – márpedig Orbán Viktor és kormánya azt igyekszik sugallni –, hogy az orosz energiafüggést a leghatékonyabban egy orosz hitelből, orosz technológiával, orosz kivitelezésben épülő, orosz (import-)üzemanyagot használó, orosz közreműködéssel üzemeltetett atomerőművel lehet enyhíteni, az vagy nem bontja ki az igazság minden részletét, vagy pedig nincs tisztában az energiaszektor működésének legalapvetőbb szabályaival. Például azzal, hogy az urán ugyanúgy nem megújuló energiaforrás, mint a szén vagy a kőolaj, ám a készletei sokkal inkább végesek, és talán már 40 év múlva elfogynak, miközben mi most hatvan évre építenénk atomerőművet. (...)
Ha nem a függetlenség, akkor biztosan az üzlet a magyarázat – gondolhatná az egyszeri választópolgár. Sajnos a tények mást mutatnak: a projekt jó eséllyel tartósan veszteséges lesz. A nem kormányzati megrendelésre készült számítások azt jelzik, hogy a kormány várakozásai túlzottan optimisták: a megtérüléshez irreálisan magas energiapiaci árakat és indokolatlanul alacsony kiadásokat vár (ld. pl. Greenpeace Candole-jelentése). A villamosenergia-tőzsdén 2020-ig jegyzett árak (HUPX Futures) 20-30 százalékkal alacsonyabbak (olykor Paks I jelenlegi árai alá is bezuhanva), mint amit a kormány minimálisan szükségesnek tart a megtérüléshez.
És semmi garancia nincs rá, hogy az árak akár minimális mértékben is emelkedni fognak. Az exportban reménykedők számára: a német áramtőzsdén jegyzett áramárak (Phelix Futures) még a magyar piaci árszintnél is lényegesen alacsonyabbak. Persze, az sem teljesen lehetetlen, hogy mégis a kormánynak lesz igaza. Elképzelhető, hogy a paksi bővítés uniós elfogadtatásában ismeretlen összegért közreműködő Rothschild-bankház tanulmánya írja le legjobban a jövőt, mely úgy kalkulál, hogy a piaci áramár a jelenlegi többszörösére fog emelkedni.”