Akár 400-500 ezer menekült is érkezhet Magyarországra az év végéig, ha Magyarország nem erősíti meg déli határainak védelmét – jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a visegrádi négyek, illetve Németország és Luxemburg külügyminisztereinek pénteki prágai találkozója utáni sajtótájékoztatón.
A találkozón, amelyet a V4-ek soros elnöki tisztségét betöltő Csehország kezdeményezett, Lubomír Zaorálek cseh, Grzegorz Schetyna lengyel, Szijjártó Péter magyar, Miroslav Lajcák szlovák, Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter és Jean Asselborn, a luxemburgi diplomácia vezetője vett részt.
Szijjártó Péter szerint eddig mintegy 180 ezer menekült érkezett Magyarországra. „Magyarország teljesíteni fogja kötelezettségvállalásait, és megvédi az Európai Unió külső határait” – szögezte le a magyar diplomácia vezetője. „A schengeni határok védelme a legfontosabb. Enélkül az összes többi intézkedés hatástalan” – húzta alá Szijjártó Péter. Rámutatott, hogy a jövő héttől kezdve új törvények lépnek életbe, amelyek szerint például az illegális határátlépés bűncselekménynek fog minősülni.
Lubomír Zaorálek cseh külügyminiszter úgy vélte, hogy az Európai Uniónak meg kellene változtatnia a migrációs válság kezelésére irányuló pénzügyi segítség rendszerét Magyarország javára. „Ma már nyilvánvaló, hogy Európa alábecsülte a balkáni utat, amely jelenleg egyértelműen az Európába tartó migrációs hullám legfontosabb útjává vált. Ezért meg kellene változtatni az európai pénzügyi támogatásokat Magyarország javára” – jelentette ki a cseh diplomácia vezetője. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az MTI tudósítójának kérdésére elmondta: Magyarország eddig 6,7 millió euró nagyságú segítséget kapott a menekültválság kezelésére, míg kiadásai 120 millió eurót tettek ki.
Németország, amely a migránsok legfőbb célországa, az idén mintegy 800 ezer bevándorlóra számít – jelentette ki Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter. „Csak a következő hétvégén mintegy 40 ezer menekült érkezésére számítunk” – jegyezte meg Steinmeier. Ismételten szolidaritásra kérte az Európai Unió többi tagállamát a jelenlegi migrációs hullám kezelése érdekében. „Talán az Európai Unió történelmének legnagyobb kihívásáról van szó” – húzta alá a német diplomácia vezetője.