A röpködő békegalamb hete
Nem tudjuk, hogy egyáltalán létezik-e tényleges, konkrét magyar javaslat a tűzszünetre.
A magyar külügyminiszter a Financial Times-nak adott interjúban arról beszélt: az Oroszország elleni szankciók nem hozták meg a kívánt eredményt, az orosz-ukrán konfliktus ugyanis nem enyhült, viszont az európai gazdaságoknak ártottak a szankciók. Szijjártó Péter azt is megjegyezte, hogy szerinte a magyar kormányt ért kritikák túlzásokra épülnek.
Az Oroszországgal szemben foganatosított szankciók nem hozták meg a remélt eredményt, mivel egyértelmű, hogy az orosz-ukrán konfliktus nem enyhül, eközben pedig Európa, és leginkább Közép-Európa gazdaságai szenvednek – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a Financial Timesnak.
A londoni gazdasági napilap pénteki számában megjelenő, az online kiadásban már csütörtökön ismertetett interjúban – amely a „Magyarország megkérdőjelezi az Oroszországgal szembeni EU-szankciókat” címet viseli – Szijjártó Péter kijelentette, hogy Magyarországot a szankciók miatt naponta 50 millió forint veszteség éri. „Oroszország a harmadik legnagyobb kereskedelmi partnerünk, és sajnálatos módon az Oroszországba és a FÁK-államokba irányuló exportunk 12 százalékát veszítettük el az idei év eddigi szakaszában” – tette hozzá. Szijjártó Péter szerint Magyarország mindazonáltal más növekedési forrásokat is keres; különösen a „keleti nyitás” révén, amely az ázsiai befektetések ösztönzését célozza – írta a Financial Times.
A lapnak a magyar politikus kijelentette azt is: reményei szerint a több százezer devizahitelesnek nyújtott törlesztési könnyítés szintén lendületet ad a fogyasztási kiadásoknak.
A Financial Times szerint a magyar külgazdasági és külügyminiszter előtt álló „másik fő kihívást” azoknak a bírálóknak a „kórusa” jelenti, akik a magyar kormányt a független média, a civil társadalom és az ellenzék elleni autoriter hadjárattal vádolják. Szijjártó Péter a lapnak kijelentette, hogy ezek a kritikák túlzásokra épülnek, és nincs tényszerű megalapozottságuk. Közelgő washingtoni látogatására utalva hozzátette: azt kéri majd az amerikai illetékesektől, hogy mélységében tekintsék át ezeket a kérdéseket, és tényekre alapozzák a Magyarországgal folytatott párbeszédet. „Ezek a bírálatok elrontották imázsunk egy részét. (...) Az a feladatom, hogy elmagyarázzam, mi is történik, (...) és hogy (az imázsban okozott kárt) helyreállítsam” – idézi Szijjártó Pétert a Financial Times online kiadása.