Medián: Gyengült a Fidesz, erősödött a Jobbik, stagnál a baloldali összefogás

2014. március 06. 09:03

A Medián legfrissebb felmérése szerint jelentősen elmarad a hasonló időszakban miért 2010-es támogatottságától a Fidesz, amely januárhoz képest is vesztett néhány százalékot népszerűségéből. A Jobbikot eddig csak egyszer mérte ilyen népszerűnek a Medián. A baloldali összefogás stagnál.

2014. március 06. 09:03

A Medián február végén készült felmérése szerint minden második választó kormányváltást szeretne, a válaszadók 40 százaléka viszont azt szeretné, ha az Orbán-kormány maradna hatalmon. A Fidesz továbbra is fölényesen vezet a pártok versenyében, de támogatottsága jelentősen elmarad a 2010 februárjában mért adatoktól: 2014 februárjában a teljes népesség körében 36 (januárban 39 százalék), a választani tudó biztos szavazók körében pedig 49 (januárban 52) százalékon áll. 2010 februárjában ez az arány 44, illetve 62 százalék volt. 

Jelentősen erősödött viszont a Jobbik, mely a teljes népességen belül február végén 14 százalékon állt a Medián felmérése szerint, szemben a januári 10 százalékkal. A közvélemény-kutató ilyen magas népszerűséget eddig egyszer, pontosan két évvel ezelőtt mért a radikális pártnak. A választani tudó biztos pártválasztók körében a Jobbik támogatottsága 18 százalék (januárban 14). Az LMP a teljes népesség, illetve a biztos pártválasztók körében is 3 százalékon áll, januárban ez az arány 3, illetve 2 százalék volt. A baloldali összefogás a teljes népesség körében 23, míg a biztos szavazó pártválasztók között 30 százalékos támogatottsággal rendelkezik. Egy hónappal ezelőtt 22 százalék volt a támogatottságuk a teljes népesség, míg 30 a biztos szavazó pártválasztók körében.

A Simon-ügyet is mérte a Medián: a felmérés szerint a lakosság 91 százaléka hallott az esetről, 72 százaléka meg is tudta nevezni a főszereplőt, 52 százaléknyian a szóban forgó pénzösszeg nagyságával is tisztában voltak. A válaszadók 57 százaléka szerint a botrány árt a baloldali összefogás választási esélyeinek, ugyanakkor ez a pártok támogatottságában nem mutatkozott meg: a közös lista támogatottsága stagnált januárhoz képest, sőt, az MSZP önállóan miért népszerűsége még nőtt is valamelyest. A Medián szerint emögött az az adat állhat, miszerint a válaszadók 53 százaléka úgy véli: ilyen vagy ennél súlyosabb esetek nem csak az MSZP-nél, hanem minden pártnál előfordulnak. A közvélemény-kutató hozzátette: a baloldali összefogás számainak stagnálását úgy is lehet értelmezni, hogy a botrány eltántorította azokat a bizonytalanokat, akik esetleg a baloldal felé fordultak volna.

A választási részvételi hajlandóság február végén 57 százalékra nőtt, de a magukat biztos szavazóknak tartók tizede még nem tudott, vagy nem akart pártot választani. A Medián felmérései arra viszont nem szolgálnak bizonyítékkal, hogy léteznének a tömegesen rejtőzködő baloldali szavazók. A nyílt pártpreferenciával nem rendelkezők 47 százaléka ugyan szeretne kormányváltást, és csak 14 százalékuk akarja a kormány maradását, de valószínűleg nem találnak maguknak pártot. Az egyéb kérdésekre adott válaszok nem bizonyítják, hogy számottevő lenne közöttük a rejtőzködő baloldaliak aránya.

Januárhoz képest romlott a kormány megítélése is, akkor a megkérdezettek 44, most 40 százalék elégedett a kormány munkájával. A közhangulat is hasonlóan változott: januárban még 40, februárban már csak 36 százalék volt azok aránya, akik szerint jó irányba mennek a dolgok az országban.

Több vezető kormánypárti politikusnak is csökkent a népszerűsége, ugyanakkor még mindig sorrendben Áder János és Orbán Viktor található a lista élén, mögöttük viszont Pokorni Zoltán található. A legnépszerűbb ellenzéki politikus jelenleg Vona Gábor, igaz csak 1 százalék ponttal előzi meg Mesterházy Attilát. További érdekesség a politikusok népszerűségi listájáról, hogy Vadai Ágnes népszerűbb, mint Gyurcsány Ferenc, illetve az is, hogy Jávor Benedek 4 százalékponttal népszerűtlenebb, mint januárban, amivel Hoffmann Rózsa után a második legnépszerűtlenebb politikus.

Összesen 143 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kukagyerek
2014. március 06. 16:57
"Medián: Gyengült a Fidesz, erősödött a Jobbik,..." ....... És ez a választásokig még felfog gyorsulni!
S0ma
2014. március 06. 13:51
Biztosan jó lesz majd a Gyurcsány, mint miniszterelnök, Schiffer, mint miniszter. Szegény Bernikéék merre fognak szaladozni, ha ne adj' Isten miniszterelnök lesz az ikonjuk? A Medián meg méri, amit mér, meg minden közvélemény-kutató, a lényeg hamarosan kiderül. Ha megy a kormány, akkor jön az IMF, mondjátok, hogy én mondtam.
korona
2014. március 06. 12:39
(bemásoltírás)---------------------------------------------------------------------- A MAGYAR GAZDASÁGRÓL Halotti tort ülnek a magyar ipar tetemén 2014.03.06 12:20 A rendszerváltásnak nevezett szabadrablás különösen groteszk vonása, hogy az országot szétrabló maffia valójában nagyon is tudatában volt annak, hogy amit művelnek, az egyszerű rombolás. Ennek kapcsán érdemes emlékezni arra, ahogyan a minisztériumok elnevezései alakultak a rendszerváltást követően. Valaha volt hazánkban egy Népjóléti Minisztérium. Az elnevezés roppant egyszerű és kifejező; az az állami szerv, ami a nép jólétéért felelős. A rendszerváltást követő demokrata kormányok pedig nem akartak olyan minisztériumot, ami a nép jólétéért felelős. Miután lezajlott a privatizáció első nagy vonulata, az újdonsült demokraták számára kezdett roppantul kínos lenni, hogy elvileg van egy Népjóléti Minisztérium, de népjólét már nyomokban sincs. Hamar át is nevezték, majd darabokra is szedték, hogy egyértelműsítve legyen a helyzet; az államnak mostantól nem feladata a népjólét biztosítása, ezt senki ne is kérje számon rajtuk. A magyar ipar is éppen úgy járt, mint a magyar népjólét. Átnevezték, kiszervezték, összekavarták. A demokrata kormányok mindent megtettek azért, hogy ne legyen magyar ipar, ehelyett a nyugati szemét felvásárlói legyünk. A hajdani magyar ipar már nyomokban sem található ebben az országban, 99%-ban sikerült eladni, szétlopni, lerombolni. Igen, a demokraták számára az Ipari Minisztérium elnevezés is roppantul kínos lett. Sőt, még annak az emléke is, hogy valaha volt egy Ipari Minisztérium. Hát nem le akarják bontani? Épp az imént írtak ki pályázatokat arra vonatkozóan, mi legyen a helyén. Napokon belül megkezdik a volt Ipari Minisztérium épületének elbontását. Az ipart mostanra sikerült eltakarítani. Papíron jól áll a foglalkoztatottság, dübörög a közmunka. A friss diplomások 20%-a munkanélküli, 80%-a már külföldön van. Ilyen kormányzati teljesítmény mellett roppantul kínos az intézménynek még az emléke is. Arra emlékezteti őket, amit Gyurcsány is mondott. Nem kicsit, nagyon. Ha már így sikerült felszámolni a magyar ipart, pályázat is van, dizájn-tervek is vannak, mi is adnánk egy jókora ötletet arra, mit építsetek az Ipari Minisztérium helyére. Egy jókora szeméttelepet. Ez lenne a legkifejezőbb átalakítás, a maga posztmodern megjelenésével élethű képet adna a romokban heverő országról. Kedves, mosolygó, öltönyös maffiózók. Oda fogtok kerülni ti is! Ez lesz a történelem szemétdombja és ígérjük, mi nem fogjuk átalakítani vagy elbontani, miután kibontakozott Magyarországon a népi szocializmus. Meg fogjuk hagyni ezt a milliárdokból odaborított posztmodern építményt, hogy az utókor számára a maga nyers valójában is hirdesse: ezt csinálta hazánkból a demokrácia - a nyugat mocskával telített szemétdombot. Ez a ti életművetek, legyetek büszkék rá! Építsétek meg, mert utána mi jövünk! Fenyvesi Áron
Bro222
2014. március 06. 12:25
Haha medián! 2012 októbere óta csak röhögni lehet a méréseiken. 16%, mi? Az együttnek, mikor még párt se volt...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!