Tordai Bence arcátlanul belerúgott a Fideszbe és Magyar Péternek dorombolt
Nincs mese, Bencének a lét a tét!
A Medián legfrissebb felmérése szerint jelentősen elmarad a hasonló időszakban miért 2010-es támogatottságától a Fidesz, amely januárhoz képest is vesztett néhány százalékot népszerűségéből. A Jobbikot eddig csak egyszer mérte ilyen népszerűnek a Medián. A baloldali összefogás stagnál.
A Medián február végén készült felmérése szerint minden második választó kormányváltást szeretne, a válaszadók 40 százaléka viszont azt szeretné, ha az Orbán-kormány maradna hatalmon. A Fidesz továbbra is fölényesen vezet a pártok versenyében, de támogatottsága jelentősen elmarad a 2010 februárjában mért adatoktól: 2014 februárjában a teljes népesség körében 36 (januárban 39 százalék), a választani tudó biztos szavazók körében pedig 49 (januárban 52) százalékon áll. 2010 februárjában ez az arány 44, illetve 62 százalék volt.
Jelentősen erősödött viszont a Jobbik, mely a teljes népességen belül február végén 14 százalékon állt a Medián felmérése szerint, szemben a januári 10 százalékkal. A közvélemény-kutató ilyen magas népszerűséget eddig egyszer, pontosan két évvel ezelőtt mért a radikális pártnak. A választani tudó biztos pártválasztók körében a Jobbik támogatottsága 18 százalék (januárban 14). Az LMP a teljes népesség, illetve a biztos pártválasztók körében is 3 százalékon áll, januárban ez az arány 3, illetve 2 százalék volt. A baloldali összefogás a teljes népesség körében 23, míg a biztos szavazó pártválasztók között 30 százalékos támogatottsággal rendelkezik. Egy hónappal ezelőtt 22 százalék volt a támogatottságuk a teljes népesség, míg 30 a biztos szavazó pártválasztók körében.
A Simon-ügyet is mérte a Medián: a felmérés szerint a lakosság 91 százaléka hallott az esetről, 72 százaléka meg is tudta nevezni a főszereplőt, 52 százaléknyian a szóban forgó pénzösszeg nagyságával is tisztában voltak. A válaszadók 57 százaléka szerint a botrány árt a baloldali összefogás választási esélyeinek, ugyanakkor ez a pártok támogatottságában nem mutatkozott meg: a közös lista támogatottsága stagnált januárhoz képest, sőt, az MSZP önállóan miért népszerűsége még nőtt is valamelyest. A Medián szerint emögött az az adat állhat, miszerint a válaszadók 53 százaléka úgy véli: ilyen vagy ennél súlyosabb esetek nem csak az MSZP-nél, hanem minden pártnál előfordulnak. A közvélemény-kutató hozzátette: a baloldali összefogás számainak stagnálását úgy is lehet értelmezni, hogy a botrány eltántorította azokat a bizonytalanokat, akik esetleg a baloldal felé fordultak volna.
A választási részvételi hajlandóság február végén 57 százalékra nőtt, de a magukat biztos szavazóknak tartók tizede még nem tudott, vagy nem akart pártot választani. A Medián felmérései arra viszont nem szolgálnak bizonyítékkal, hogy léteznének a tömegesen rejtőzködő baloldali szavazók. A nyílt pártpreferenciával nem rendelkezők 47 százaléka ugyan szeretne kormányváltást, és csak 14 százalékuk akarja a kormány maradását, de valószínűleg nem találnak maguknak pártot. Az egyéb kérdésekre adott válaszok nem bizonyítják, hogy számottevő lenne közöttük a rejtőzködő baloldaliak aránya.
Januárhoz képest romlott a kormány megítélése is, akkor a megkérdezettek 44, most 40 százalék elégedett a kormány munkájával. A közhangulat is hasonlóan változott: januárban még 40, februárban már csak 36 százalék volt azok aránya, akik szerint jó irányba mennek a dolgok az országban.
Több vezető kormánypárti politikusnak is csökkent a népszerűsége, ugyanakkor még mindig sorrendben Áder János és Orbán Viktor található a lista élén, mögöttük viszont Pokorni Zoltán található. A legnépszerűbb ellenzéki politikus jelenleg Vona Gábor, igaz csak 1 százalék ponttal előzi meg Mesterházy Attilát. További érdekesség a politikusok népszerűségi listájáról, hogy Vadai Ágnes népszerűbb, mint Gyurcsány Ferenc, illetve az is, hogy Jávor Benedek 4 százalékponttal népszerűtlenebb, mint januárban, amivel Hoffmann Rózsa után a második legnépszerűtlenebb politikus.