Rendkívüli bejelentést tett Orbán Viktor: ennek minden román örülni fog
2025 január elsejétől ellenőrzés nélkül lehet utazni Bulgáriába és Romániába.
A köztársasági elnöki hivatalnál demonstráltak az Összefogás pártjai az ellen, hogy Áder János államfő aláírta a paksi atomerőmű bővítéséről szóló törvényt. Jávor Benedek szerint április 6-án arról is döntenek az emberek, kell-e nekik Paks.
A megmozduláson Jávor Benedek, a PM társelnöke párhuzamot vont a paksi bővítés elleni tiltakozás és az 1988-as bős-nagymarosi vízlépcső megépítése elleni tüntetés között. „Orbán Viktor, Kövér László és Áder 25 éve tüntetett és népszavazást követelt Bős-Nagymarosról. Igazuk volt. Akkor volt igazuk!” – fogalmazott Jávor, aki szerint az erőmű bővítéséről kizárólag a magyar lakosság dönthet az április 6-i országgyűlési választáson és egy kiírandó népszavazáson. A demonstráción a rendezők közlése szerint legalább 500 voltak, a tömegben több MSZP-s és néhány PM-es zászlót lehetett látni.
A Sándor-palota megmászói is beszéltek
A Sándor-palota előtt egy kiáltványt olvasott fel az Együtt-PM-nek az a három aktivistája - Barabás Richárd, Simándi Szelim és Rózsa Milán -, akik vasárnap egy létrán felmásztak az épület erkélyére. Simándi Szelim, aki megköszönte, hogy az államfő előző nap „nem lövetett közénk”, arról beszélt, a köztársasági elnöknek a nemzet egységét kellene megtestesítenie, de ez szerinte hétfőn megint nem sikerült, mert aláírta a paksi bővítéséről szóló. Szerinte a paksi bővítés esetében nincs egység, az ország nagyon megosztott, a kormány fittyet hány a nemzetnek arra a felére, amelyik nem akarja, nem így akarja, vagy így nem akarja ezt a megaberuházást.
A nemzetnek ezt a részét az államfő is cserbenhagyta, jelentette ki. Hangsúlyozta: az egyezményt hiába kötötték és szavaztatták meg, hiába írta alá az államfő, nem fog életbe lépni, mert azt meg fogják akadályozni, vissza fogják csinálni. A problémákat közé sorolta, hogy a megállapodásról felhatalmazás nélkül döntött a miniszterelnök, egy személyben, kény és kedv szerint.
Rózsa Milán felszólította Orbán Viktor kormányfőt, hogy nézzen körül a világban, mert szembemegy a forgalommal. Hangsúlyozta, hogy világszerte napról-napra hatékonyabb és olcsóbb dolog a megújuló energiaforrások segítségével állítani elő az áramot. Feltette a kérdést a kormányfőnek, hogy miért viszi Magyarországot vissza a múltba. Az iparban, ami elavult, az drága, Paks 2-ben pedig a kettes egyre inkább azt jelenti, hogy az ott megtermelt áram kétszer olyan drága lesz, mint a mostani, folytatta.
A Fidesz politikusoktól azt kérdezte, miért akarnak „a választásokig egy kampánycélra felhasznált rezsicsökkentésért egy ötven évig tartó rezsiemelést”. Azt hangsúlyozta, hogy sokan félnek az atomenergiától és minden magyarnak joga van a biztonsághoz. Szavaik szerint ezeket a magyarokat a hétfői aláírás jogfosztottá tette, mert az állam nem törődött a félelmükkel, az állam meg sem próbált válaszokat adni a kérdéseikre.
A megállapodást és annak létrejöttét gyalázatnak nevező Barabás Richárd hangsúlyozta, nem hagyják, hogy ez a paktum életbe lépjen. A felszólalások alatt a tömeg többször is azt skandálta: nem hagyjuk.
A Fidelitas ellentüntetett a rendezvény előtt
A rendezvény előtt megjelent a Fidelitas néhány aktivistája. Falusi Vajk, a szervezet alelnöke újságíróknak azt mondta, a hitelesség és a hiteltelenség kérdésére akarják felhívni a figyelmet, mert azok, akik korábban támogatták a beruházást ma kampánycélokra használják fel"azt.
A demonstráción a rendezők közlése szerint legalább 500 voltak, a tömegben több MSZP-s és néhány PM-es zászlót lehetett látni. Egy szimpatizáns „Orbán bűze a paksi bűne”feliratú táblát tartott, egy vörös színű, sárga sarló kalapácsos transzparensen pedig az állt: Nem leszünk gyarmat. A tüntetés résztvevői a Sándor-palota bejáratánál megemlékeztek Göncz Árpád volt köztársasági elnök születésnapjáról. A beszédeket követően a tüntetők fáklyákkal a Kossuth térre vonultak.