Orbán: Magyarország Európa egyik legversenyképesebb gazdasága

2014. február 12. 07:46

A miniszterelnök üzletemberek előtt beszélt Pekingben, ahol egyebek mellett 2016-ra 4 százalékos gazdasági növekedést jelölt meg célként, valamint teljes foglalkoztatottságot szeretne. Hangsúlyozta továbbá Magyarország politikai stabilitását, amely szerinte Kínának is óriási előnye. Hozzátette: jó esély van arra, hogy a választók emellett a stabilitás mellett szavaznak majd. Orbán Viktor szavait azzal zárta, hogy Európában gúnyolták Magyarországot ázsiai eredete miatt, de ez a származás most már kapós lett, mert a világgazdaság súlypontja áthelyeződik keleti irányba.

2014. február 12. 07:46

Négyszázalékos gazdasági növekedést tűz ki célul 2016-ra a magyar kormány – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök szerdán a Kínai Nemzetközi Kereskedelemfejlesztési Tanács (CCPIT) pekingi székházában tartott kínai-magyar üzleti fórumon. „Aki a magyarokkal köt üzletet, az az Európai Unió növekedési motorjával kerül kapcsolatba” – mondta Közép-Európára utalva a kormányfő a mintegy 250-300 üzletember – köztük több mint száz magyar vállalat képviselője – előtt. Hozzátette, Magyarország Európa egyik legversenyképesebb gazdasága, ahol komoly termelési központ jött létre, és kiépült egy fontos kutatás-fejlesztési hálózat. Azt is hangsúlyozta, hogy az a cég, amely jelen van Magyarországon, jelen van az 500 milliós EU-s piacon is.

Magyarország gazdasági helyzetéről szólva a miniszterelnök emlékeztetett az EU-val folytatott vitákra, majd megjegyezte, hogy a magyar gazdaságpolitikát unortodoxnak szokták nevezni. „A helyzet úgy áll, hogy megtaláltuk azt a valóban szokatlan elemeket is tartalmazó gazdaságpolitikát, amellyel versenyképessé tettük Magyarországot” – jelentette ki. Kormánya intézkedései közül megemlítette a 16 százalékos személyi jövedelemadót, az alacsony társasági adót és a munkaalapú gazdasági rendszert, amellyel kapcsolatban közölte: a cél a teljes foglalkoztatottság elérése. Ez azt jelenti, hogy „a munkanélküliséget 3-4 százalékra fogjuk leszorítani”, így lényegében mindenki folyamatosan talál majd munkalehetőséget – mondta Orbán Viktor.

Felhívta a figyelmet egyúttal arra, hogy Magyarországon megvan a politikai stabilitás, ami manapság kulcskérdés, Kínának is ez óriási előnye. Az április 6-i magyarországi parlamenti választásra utalva hozzátette, „jó esélyünk van arra, hogy a magyar emberek a politikai stabilitás mellett fognak szavazni”. A kormányfő a magyar gazdaság területei közül a kínai üzletemberek figyelmébe ajánlotta a víz- és hulladékgazdálkodást, a közlekedésszervezést, a környezetvédelmi károk kezelését, az autóipart, a mérnöki szolgáltatásokat, az energiaszektort, a turizmust, az orvosiműszer-gyártást, a gyógyszer- és élelmiszeripart, valamint a mezőgazdasági termesztési rendszereket. Közölte továbbá, hogy szeptembertől kétszázzal növelik a kínai fiataloknak kínált magyar állami ösztöndíjak számát.

Orbán Viktor beszámolt a kínai központi bank, a Bank of China elnökével szerda reggel folytatott tárgyalásáról is, amelyen megállapodtak: a Bank of China Magyarországon hozza létre regionális központját, és egy fiókhálózatot is kiépít a közép-európai aktivitást mutató kínai cégek pénzügyi kiszolgálása érdekében. Szavait azzal zárta, hogy „Magyarországot az elmúlt száz évben rendszeresen gúnyolták Európában azért, mert ázsiai” eredetű nép, ezért ma „jókat mosolygunk azon, ami a világgazdaságban történik, hogy a sokszor gúnyként emlegetett ázsiai származásunk hirtelen milyen kapós lett a világban, mert nyilvánvaló, hogy a világgazdaság súlypontja áthelyeződik nyugatról keleti irányba”.

A CCPIT és a magyar Nemzeti Külgazdasági Hivatal (HITA) által közösen szervezett fórumon Szijjártó Péter, a Miniszterelnökség külügyi és külgazdasági államtitkára stratégiai együttműködési megállapodást írt alá a magyar kabinet nevében a kínai Wanhuával, a BorsodChem tulajdonosával. Emellett több más vállalatközi egyezmény is született a tanácskozáson.

Szijjártó Péter beszédében hangsúlyozta, hogy a magyar kormány keleti nyitás stratégiájában nagyon fontos alappillér a kínai kapcsolatok stratégiai szintre emelése. Kijelentette: a kabinet az egyik legversenyképesebb befektetési környezetet hozta létre Magyarországon, és készen áll, hogy a kínai befektetőknek közvetlen támogatást nyújtson, továbbá hogy tíz éven keresztül fejlesztési adókedvezményt adjon a Magyarországon munkahelyeket létrehozó cégeknek.

A kormányfő ezt megelőzően, reggel külön is találkozott a magyar üzletember-delegációval. Rövid köszöntőjében jól megalapozottnak nevezte a kínai-magyar kapcsolatrendszert. Kifejtette: Kína törekszik kiépíteni kapcsolatait Közép-Európával, de az a fajta nyitottság, amely nem gyanakvással fogadja a kínaiakat, csak Magyarországon van meg.

A pekingi látogatás céljai között említette Kína és a közép-európai országok turisztikai együttműködésének budapesti regionális központjáról szóló végleges szerződés aláírását, valamint hogy közelebb kerüljenek a Magyarország és Kína közötti közvetlen légi járat visszaállításához. Megjegyezte, a mezőgazdasági együttműködés kiszélesítése is tervben van, hogy Magyarország többfajta állat húsát is exportálhassa az ázsiai országba.

Emellett rámutatott arra, hogy az EU következő hétéves költségvetési ciklusát nézve megállapítható: az unió gyakorlatilag abbahagyta Közép-Európa infrastrukturális beruházásainak finanszírozását, a közösségi büdzsében szinte alig szerepel út- és vasútépítés, energiarendszer-fejlesztés. Ezért itt a lehetőség, hogy Kína, ha akar, részt vegyen Közép-Európa infrastruktúrájának fejlesztésében – hangsúlyozta, felhívva a figyelmet ezzel kapcsolatban a Budapest-Belgrád közötti vasútvonal kínai közreműködéssel történő modernizálására. „Gyakorlatilag egy kínaiak által épített TGV-ről beszélünk” – fogalmazott, emlékeztetve arra is, hogy a pireuszi kikötőt már kínaiak üzemeltetik, akiknek az áruszállítás lebonyolítása érdekében fontos e vasútvonal korszerűsítése.

Orbán Viktor hivatalos programja folytatásaként délután az Országos Népi Gyűlés épületében Li Ko-csiang kínai miniszterelnökkel tárgyal, majd a találkozó után a két kormányfő jelenlétében több kétoldalú megállapodást is aláír a kínai és a magyar fél.

Összesen 92 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
siraso
2014. március 02. 13:08
bevezetésként, mint mondott pár évvel ezelött: http://propeller.hu/itthon/2872930-itt-van-orban-legnagyobb-palfordulasa amikor a bank off chinaval tátgyalt kedves vezetőnk, vajon tudta-é, hogy a bank nálunk alig fél év müködés után visszaminősítette magát és közönséges pénzintézetként müködik és nem bankként? már régen uniós központ abudapesti lerakat, csal a kinai pénzmosók központja! http://www.dehir.hu/bulvar/budapesten-mossa-a-penzet-a-kinai-maffia/2012/12/09/
Bro222
2014. február 12. 13:20
Az Orbánnal kapcsolatos posztok mindig előcsalják a habzó szályú gyűlölködőket, persze témàtól függetlenül. Csak így tovább Miniszterelnök Úr...
kitiltott
2014. február 12. 12:37
Mindent beleadott a balos fotelpartizánok gyülekezete itt a mandin is .. lehet hogy ezért? Erősödött a Fidesz-KDNP és a Jobbik is, és a kormánypártok támogatói aktívabbak is, mint a baloldali összefogás hívei - derül ki az Ipsos közvélemény-kutatásából. A felnőtt lakosság körében a Fidesz támogatottsága 28-ról 30 százalékra emelkedett, míg a Jobbik a múlt havi 6-ról 9 százalékra növelte népszerűségét. Az Összefogás 23, az LMP pedig két százalékon áll. Előbbiek tekintetében ez egy százalékkal több, mint korábban a különálló pártok támogatottságának összege. Schiffer pártjának támogatottsága nem változott az Ipsos szerint. A biztos pártválasztók körében a Fidesznek 51, az Összefogásnak 33, a Jobbiknak 13, az LMP-nek pedig két százalékos a támogatottsága az Ipsosnál. A cég szerint ahhoz, hogy sikeresebb legyen a baloldali összefogás a választásokon, aktivizálniuk kellene támogatóikat, és maguk mellé kellene állítaniuk minél több passzív, de kormányváltást akaró szavazót. A Fidesz támogatói közül ugyanis 63 százalék mondja biztosra választási részvételét, és 78 százalék elszánt abban, hogy a Fideszre szavazzon, míg az Összefogás esetében 53 és 65 százalékon állnak a biztos részvételt ígérők és azok, akik nagyon elszántak. Az Ipsos hozzátette: a kormányváltást akaró elkötelezetlenek aránya 12 százalék, számuk közel egymillió lehet. A cég szerint viszont nagy részük, körülbelül 700 ezer ember semmilyen közéleti aktivitást nem mutat, így rájuk kevésbé lehet ellenzéki szavazóként tekinteni. A választók 34 százaléka elégedett az országban zajló folyamatokkal, és ugyanennyien szeretnék azt is, hogy a mostani kormány folytassa munkáját. Közülük nagyjából 300 ezer ember nem vallotta magát a Fidesz szavazójának, de még ők is javíthatják a mostani kormánypártok esélyeit. A pártoktól elzárkózók aránya januárban 41, most pedig 36 százalékos volt.
gross
2014. február 12. 12:35
"Emellett rámutatott arra, hogy az EU következő hétéves költségvetési ciklusát nézve megállapítható: az unió gyakorlatilag abbahagyta Közép-Európa infrastrukturális beruházásainak finanszírozását, a közösségi büdzsében szinte alig szerepel út- és vasútépítés, energiarendszer-fejlesztés." Ez nagyon meglepett, mire gondol, valamiről lemaradtam? A Connecting Europe Facility költségvetése nekem nagyobbnak tűnik, mint a TEN-T és TEN-E volt (és még a Kohéziós Alapból is van félretett 10 milliárd euró), ezenkívül természetesen a Strukturális Alapokból is finanszírozható infrastruktúrafejlesztés.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!