Nagy terjedelemben foglalkozik a szerdai romániai sajtó azzal, hogy a székelyföldi Kovászna városban működő Kőrösi Csoma Sándor magyar-román tannyelvű középiskolában a tanárok provokatívnak vélték és levétették a román nemzeti színű hajpántot egy diáklányról. A lapok beszámolója szerint március 15-én kezdődött a hajpántügy a kovásznai iskolában, amikor a magyar nemzeti ünnepen 9. osztályos román tagozatos diákok egy csoportja román nemzeti színű hajpánttal jelent meg az órákon. A Háromszék napilap híradása szerint a diákok az arcukat is piros-sárga-kékre festették.
A sajtó beszámolója szerint az iskola tanárai csak azután foglalkoztak az üggyel, hogy az egyik 15 éves lány az ünnep utáni napokon is viselte az iskolában a nemzeti színű szalagot. A diáklány – aki egy közösségi oldalra is feltette a szalagos képét – a cotidianul.ro portálnak elmondta, az osztályfőnöke előbb arra kérte, vegye le a szalagot, aztán amikor a derekára kötve kezdte viselni, elvette tőle. A diáklány arról is beszámolt, hogy az iskola magyar igazgatója berendelte az irodájába, és uszítással vádolta, egy magyar nevű férfi pedig halálosan megfenyegette a közösségi portálon.
A Kovászna megyei tanfelügyelőség vizsgálatot rendelt el az ügyben, a rendőrség pedig közölte, hogy nyomozást indított a diáklány internetes fenyegetésének ügyében. A Diákok Országos Tanácsa közleményében úgy nyilatkozott: „megengedhetetlen, hogy egy romániai iskolában egy diákot azért vonjanak felelősségre, fenyegessenek kisebbségi iskolatársai, az osztályfőnöke és az iskola vezetősége, mert román nemzeti szalagot merészelt viselni”.
Frissítés
A román Oktatásügyi Minisztérium vizsgálóbizottságra bízta a kovásznai Kőrösi Csoma Sándor Iskolacsoportban történtek kivizsgálását. A tárca honlapján csütörtökön közzétett közleményben a minisztérium hangsúlyozta, hogy a román oktatási rendszer „a tolerancia, az interetnikus együttélés és a különbözőségek elfogadásának elvét hirdeti, bármilyenek is legyenek ezek a különbözőségek”. A közlemény azt is megjegyezte, hogy ezek az értékek egyetemesek és az emberi méltóság pilléreinek számítanak.