Döbbenetes videón, ahogy megindul az észak-koreai katonák első offenzívája
Oroszország megkezdte az Észak-Koreából átvezényelt katonák bevetését az ukrán erők elleni támadásokban.
A Demokratikus Koalíció (DK) véleménye szerint a paksi erőművel kapcsolatos döntéseknek nyilvánosan kell megszületniük, látni kell az előnyöket és hátrányokat, ismerni az ajánlattevőket, tisztában kell lenni a költségekkel és a kockázatokkal - írta Molnár Csaba, a párt ügyvezető alelnöke az MTI-hez vasárnap eljuttatott közleményében.
A DK-s politikus a miniszterelnök szavaira reagált, aki csütörtökön Moszkvában tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Orbán Viktor Moszkvában úgy fogalmazott: moszkvai látogatása fontos lépés volt, hogy a válság után kialakuló új világgazdasági rendszerben az eddiginél szorosabbá és a magyarok szempontjából gyümölcsözőbbé váljon az orosz-magyar kapcsolat. Az atomenergia kérdésében az együttműködés legfontosabb része a Paksi Atomerőmű két blokkjának felújításával kapcsolatos – mondta a kormányfő. „Ez orosz technológiával épült atomerőmű, ezért az oroszok is újítják most fel” –közölte Orbán Viktor. Arról is beszámolt: hamarosan döntés születik a bővítésről, amelyre nemzetközi pályázatot írnak ki.
Molnár Csaba közleményében azt írta: a döntés a kormány joga, de a polgároknak látniuk kell, hogy az a következő nemzedékek biztonsága, és az adófizetők pénztárcája szempontjából egyaránt optimális lesz-e. „Elfogadhatatlan, hogy a miniszterelnök az ország háta mögött alkudozzék az orosz féllel a paksi bővítésről, ajánljon az atomerőműben tulajdonrészt gázárkedvezményért cserébe” – tette hozzá.
A DK azt is furcsállja, hogy az az Orbán Viktor készül szorosabbra fűzni az energetikai kapcsolatokat Oroszországgal, aki hat éve ugyanezért még élesen bírálta a Gyurcsány-kormányt. Molnár Csaba azt írta: a jelenlegi miniszterelnök akkor azzal érvelt, hogy a kormány kiszolgáltatja az országot az orosz energiafüggőségnek, az európai piacon megjelenő orosz cégek hátterében ugyanis orosz állami befolyás húzódik meg, márpedig Oroszországban nem a piaci, hanem állami, politikai alapú logika működik.