Ez a Brüsszel leckézteti Budapestet? Komolyan?
Nem Didier Reynders az első uniós bürokrata, aki azután keveredett korrupciós botrányba, hogy bőszen kritizálta Magyarországot. A híres lebukások azonban csak a jéghegy csúcsát jelentik.
Szerdai szakmai fórumot tart a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Hogyan törhetjük át a hallgatás falát a korrupciós ügyekben? címmel, melyen a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet szakértői is részt vesznek.
A bejelentő-védelem megerősítése témájában tart szakmai fórumot szerdán a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium. A Hogyan törhetjük át a hallgatás falát a korrupciós ügyekben? című rendezvényen a magyar közigazgatás képviselői mellett a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szakértői is részt vesznek.
A kormány márciusban fogadta el a Közigazgatási Korrupció-megelőzési Programját, amelynek következő lépése a bejelentő-védelem megerősítése – írta közleményében a KIM. A szerdai esemény előadói az ezzel kapcsolatos hazai és nemzetközi tapasztalatokat mutatják be, annak érdekében, hogy javaslatok szülessenek a hazai hiányosságok megszüntetésére.
Az államigazgatási szervek hiányosságaira, visszaéléseire rámutatók megóvását szolgáló bejelentő-védelem eljárását és intézményrendszerét központi, ágazati és szervezeti szinten is ki kell alakítani azért, hogy a közérdekű bejelentők kiemelt védelmet kapjanak az esetleges retorziókkal szemben – mutatott rá a tárca. A minisztérium fő célnak azt tekinti, hogy erősödjön az állam korrupcióval szembeni ellenálló képessége, és olyan közszféra jöjjön létre, amely felismeri a korrupciót és elhárítja azt, mintát adva a gazdasági szférának.
A bejelentő-védelem bevezetése mellett már döntés van arról, hogy továbbképzések indulnak a köztisztviselők számára, amelynek része az antikorrupciós képzés, továbbá, hogy Magyarország csatlakozik az Amerikai Egyesült Államok, az Egyesült Királyság, Norvégia és további öt állam által 2011. szeptember 20-án aláírt, a nyílt kormányzásról szól nyilatkozatához.
A KIM és az OECD márciusban kötött együttműködési megállapodást a Magyary Zoltán Közigazgatás-fejlesztési Program végrehajtásának támogatásához. A megállapodás szerint a tárca összesen öt területen folytat rendszeres szakmai párbeszédet a nemzetközi szervezettel, ezek egyike a korrupció elleni harc.