Orbán Viktor elárulta, miket tervez a 2025-ös békeévben (VIDEÓ)
Örülhetnek a családok és a vállalkozások egyaránt.
Az Orbán-kormány politikája taszította recesszióba a magyar gazdaságot, a GDP-csökkenést nem lehet külső okokra fogni – állítja Burány Sándor szocialista országgyűlési képviselő.
Burány Sándor országgyűlési képviselő kedden sajtótájékoztatón azt mondta: a kabinet szívós és kitartó munkája kellett ahhoz, hogy a 2010-es kormányváltáskor még 1,3 százalékos GDP-növekedésből 2012 második negyedévére – a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint – 1,2 százalékos visszaesés lett.
Ezzel kapcsolatban az MSZP-s politikus azt hangsúlyozta, hogy mivel Csehország kivételével a térség összes többi államában nőtt a gazdaság teljesítménye, és kismértékben a német gazdaság is bővülni tudott, a magyarországi visszaesés nem magyarázható külső tényezőkkel, csak belső okokkal, a rossz adópolitikával, a beruházások és a fogyasztás visszaesésével.
Ha valakinek még kétsége lett volna arról, hogy eredményes lehet-e az Orbán-kormány unortodox gazdaságpolitikája, most választ kapott – mondta az MSZP-s politikus, megjegyezve: nem látni, hogy a Matolcsy György vezette Nemzetgazdasági Minisztérium mit kíván tenni a kilábalás érdekében, a recesszió ellen.
Szólt arról is, hogy a fogyasztói árak júliusban 5,8 százalékkal voltak nagyobbak, mint egy évvel korábban, ez pedig a legrosszabb inflációs adat az Európai Unióban. Megemlítette, hogy részben ez vezetett a reálkeresetek csökkenéséhez is.
Burány Sándor arról is beszélt, lehetséges, hogy a vártnál nagyobb infláció miatt a jegybanknak fel kell adnia az alapkamat szinten tartására alapozott monetáris politikát, és emelnie kell a kamatot, ami viszont tovább nehezítené a gazdaság helyzetét.