Orbán bécsi látogatásáról írt a Die Presse

2012. június 13. 08:32

A lap szerint az osztrák kormánynak nagyobb a befolyása a jegybankra, mint a magyarnak.

2012. június 13. 08:32

„Többet arról, ami összeköt, és kevesebbet arról, ami elválaszt” – idézte Michael Laczynki a Die Pressében Werner Faymann osztrák kancellár Orbán Viktor látogatása alkalmából elmondott szavait, amelyekkel az osztrák-magyar kapcsolatok jövőjét jellemezte. A cikk megjegyezte, hogy a kétoldalú kapcsolatokban nagy összegekről van szó, mivel bankokat és a kereskedőket érintő különadó, valamint a devizahitelek rögzített árfolyama keserűen érinti az osztrák vállalkozókat Magyarországon. Hozzátette, hogy ezek a problémák is terítékre kerültek, amikor Orbán Viktor „Magyarország megújulása és gazdasági fordulat Európában” címmel előadást tartott az osztrák gazdasági kamaránál.

Az osztrák lap megemlítette, hogy a jelenlévők aggodalmukat fejezték ki, hogy a hulladékgazdálkodás 2013-as újraszabályozása lépésenként az államosítás felé viheti az ágazatot. Továbbá szóvá tették, hogy a 300 négyzetméter feletti alapterülettel rendelkező üzletekre kivetett különadó különösen érinti a Spart és a Baumaxot. A cikk megjegyezte, hogy Orbán Viktor zárt ajtók mögött reagált a panaszokra. Ugyanakkor kiemelte, hogy a miniszterelnök azt hangsúlyozta: az országnak joga van, hogy külön utat járjon. Christian Höller elemzésében megállapította, hogy bár világnézetileg egy világ választja el egymástól Werner Faymannt és Orbán Viktort, de szerinte mindketten mindent megpróbálnak, hogy érvényesítsék befolyásukat a jegybankjaik felett. Orbán lépése ellen fél Európa felháborodott, Faymann ellen pedig csak az országon belül tiltakoztak – tette hozzá Höller.

Leszögezte, hogy az osztrák kormány sokkal erősebben beavatkozik a jegybank személyzeti politikájába, mint a magyar. A Presse cikke utalt arra, hogy két héten belül elfogadhatják a magyar jegybanktörvény módosítását és hangsúlyozta, hogy erre az IMF segítsége miatt van szükség. Felidézte, hogy a jegybankot össze akarták vonni a pénzügyi felügyelettel, valamint Simor András egy erős helyettest kapott volna, akit a kormány nevezett volna ki. A jegybank üléseire pedig a Parlament küldött volna képviselőt – tette hozzá, majd emlékeztetett, hogy Magyarországon ezért ezrek mentek az utcára, az Európai Bizottság pedig pellengérre állította az országot. Kiemelte, hogy ezzel szemben az osztrák jegybank törvényileg független, de minden fontos pozícióba a két kormánypárt küldi az embereit – idézi a cikket a Médianéző.

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
békalepcse
2012. június 13. 09:32
"Az osztrák lap megemlítette, hogy a jelenlévők aggodalmukat fejezték ki, hogy a hulladékgazdálkodás 2013-as újraszabályozása lépésenként az államosítás felé viheti az ágazatot. " Pont ideje lenne, mert ami hulladék ügyben folyik virtsaft, az nagyon sokba fog nekünk később fájni!!!!! A most ide delegált szemét későbbi ártalmatlanítása egy újabb gazdasági csapda!!!! Mint az altus bauxit bánya négyes lencséjében titkon elhentolt hordók százai...
Necoure Yamakee
2012. június 13. 09:15
Az eu legnagyobb rasszista szervezet a világon, a kinevelt jogvédőik foglalkozhatnának végre magukkal is picit, mert ez most úgy néz ki, hogy csak a magyarnak kuss!
pityesz74
2012. június 13. 09:01
Nocsak-nocsak, hogy mik vannak? Ezek szerint más Uniós ország vezetőinek lehet valami kis beleszólása a saját nemzeti bankja dolgaiba?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!