Nem tudható meg, kiknek kegyelmezett meg Schmitt

2012. április 24. 13:31

Jogerősen elutasította a Fővárosi Ítélőtábla azt a keresetet, amelyet azért nyújtott be az Origo újságírója, hogy kiderüljön, kik kaptak kegyelmet Schmitt Páltól államfői tevékenysége idején.

2012. április 24. 13:31

Jogerősen elutasította a Fővárosi Ítélőtábla (FIT) azt a keresetet, amelyet Schmitt Pál államfői regnálása alatt született kegyelmi határozatok nyilvánosságra hozataláért indított az Origo újságírója. Az ügy előzménye, hogy a Köztársasági Elnöki Hivatal (KEH) nem volt hajlandó kiadni Schmitt elnöki ciklusának pozitív kegyelmi döntéseit.

A KEH elsőfokon elvesztette a pert, a Fővárosi Törvényszék kötelezte azt az anonimizált kegyelmi határozatok kiadására. A másodfokú jogerős ítéletben viszont a FIT megváltoztatta az elsőfokú ítéletet. A FIT nem vitatta, hogy a kegyelmi határozatok tartalma közérdekű adatnak minősül, azonban az azok megismeréséhez fűződő alkotmányos jognál erősebbnek nevezte a kegyelmi határozatokban érintettek személyes adatainak védelméhez fűződő jogát. Ezeket az adatokat pedig csak a hozzájárulásukkal, vagy külön törvény alapján lehet nyilvánosságra hozni.

Az Origót képviselő TASZ adatvédelmi programfelelőse, Hüttl Tivadar érthetetlennek nevezte az ítéletet. Mint mondta, egy rablási vagy adócsalási ügyben elítélt személy ügyében született kegyelmi határozatból a sok ezer hasonló ügy miatt lehetetlen kitalálni, hogy konkrétan ki volt az elkövető.

 

Összesen 28 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
HattoryHanzo
2012. április 24. 20:51
Biztos szégyellik.
Akitlosz
2012. április 24. 19:35
Ha nem nyilvános, hogy kik kaptak kegyelmet, ezt az elnöki hivatal titkolni óhajtja, akkor nyilvánvalóan takargatnivalójuk van. Valószínűleg olyanoknak kegyelmeztek mert pártszimpátia alapon, hogy ha ez kiderülne, akkor ártana a Fidesz és az államfője népszerűségének. Ha a személyiségi jog védi a kegyelmet kapottat, akkor az elítélteket is. Akkor azt miért szabad tudni, hogy kit miért hány évre ítéltek? A kegyelmezés ugyanez a kategória. Itt biztos, hogy valami disznóság lappang.
MikkaMakka
2012. április 24. 17:01
nem vagyok jogász de ezt nem értem hogy lehet titkos
magnamater
2012. április 24. 14:47
Nem tudnak betelni a jó heccel, hogy kikészítették az első közjogi méltóságot, most kéne nékik a folytatás, a megkegyelmezetteket is szét akarják szedni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!