Martonyi: Az eurózóna nem fog összeomlani

2011. november 24. 13:37

Európa most valóban sorsforduló előtt áll, az eurózóna teljes egésze védelemre szorul – jelentette ki Martonyi János csütörtökön, a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolán tartott előadásán. A külügyminiszter szerint a korábbi „Erős Európa” szlogent ma „Egy Európára” kellene cserélni, hiszen „a magyar érdek együtt maradni, megőrizni az egységet”.

2011. november 24. 13:37
Bánlaki Dalma Stella

„Alapvető dilemma Európa számára: együtt maradunk-e vagy sem” – kezdte Milyen Európát építünk című előadását Martonyi János külügyminiszter, melyet az Európai Újságírók Szövetsége a Budapesti Kommunikációs és Üzleti Főiskolán rendezett meg. „Eddig egységesültünk, most nehéz volna tagadni, hogy nagyon sok jele van egy lopakodó, érzékelhető töredezésnek” – mondta. Hozzátette: „Kétsebességes Európa már régóta létezik”, Magyarország sem csatlakozott még az eurozónához, de „ezzel nincs is semmi baj”. A külügyminiszter úgy véli, az osztódás, a törésvonal a tizenhét nem eurózónatag ország, és a huszonhét tag között alakulhat ki. Megjegyezte, a nem tagok között is különbségeket kell tenni. A miniszter kulcsfontosságúnak nevezte annak tisztázását, a tizenhetek mennyire akarnak elválni a huszonhetektől, illetve kaphatnak–e önálló intézményrendszert, saját normákat.

Nincs kizárva a világvége sem

„Ritkán beszélek Európáról, de tény, hogy a térség most sorsforduló előtt áll” – mondta a fiatal hallgatóságnak Martonyi, aki szerint ezt már sokszor mondták, de most érdemes komolyan venni. Véleménye szerint több mint fél évszázados időszak zárult le a közelmúltban, és ami a következő pár hónapban történni fog, az hosszú időre meghatározó lesz a kontinens számára. „Európa jövőjére vonatkozóan vannak jóslatok” – emlékeztetett. Kifejtette: ezek között az eurozóna, majd az unió összeomlása is megjelenik, sőt, a nyugati világ, a világgazdaság kudarca is. Mint mondta, „tulajdonképpen a világvége sincs teljesen kizárva”.

Martonyi János csütörtökön leszögezte: az eurózóna nem fog összeomlani, ennek következtében az Európai Unió sem. „Ma nem tudom, hogy hat vagy öt AAA minősítésű ország van, három nappal ezelőtt még tudtam” – mondta. A politikus úgy látja, ma a „támadás” nem a periférián lévő országok, hanem a teljes eurózóna ellen irányul, ezért „mindenki számára egyértelmű, hogy a zóna egészét kell megvédeni”. Felidézte: a magyar elnökség alatti jelszó az volt, „Erős Európa”, majd kijelentette, ma azt kell mondanunk: „egy Európa”. A miniszter szerint ennek feltételei az intézmények egyensúlyának megőrzése, a közösségi módszer, az intézményrendszer szívének megőrzése lenne, és erre irányul most minden tevékenységük.

„Vannak a tücsök-országok és vannak a hangya-országok” – utalt a fabulára a miniszter, majd hozzátette: számára ez a kettő egy, mert Európa nem lenne Európa Olaszország és Spanyolország nélkül. Martonyi véleménye szerint a közös fiskális politika gondos megalapozására szükség lenne a „tücskök” körében is. A távoli jövőről szólva Martonyi János elmondta, egy valóságos politikai unióra is szükség lesz a gazdasági egység kiépülése után. Ehhez elengedhetetlen lesz egy részben új jogi- és intézményi rendszer kiépítése.

Jelenleg tűzoltás folyik az Unióban 

a külügyminiszter szerint, ennek első lépéseként az október 26-án hozott döntéseket nevezte meg. Ha az október 26-i döntéseket gyorsan és maradéktalanul alkalmaznák, akkor a tűz terjedése meggátolható, a tűz eloltható lenne. Mint mondta, az akkori szigorítások azóta újabbakkal bővültek, és bár ezek közgazdaságilag ésszerűek, de nem férnek bele az alapszerződések kereteibe. „Ez már nem tűzoltás, ez a falak megerősítése”. Az Unió által megoldásnak nyilvánított eurokötvény-kibocsátása Martonyi szerint „csak egy technika, lenne más is, de ez a legközérthetőbb”. Leszögezte, támogatja a kezdeményezést, a kötvények kamataival kapcsolatos várakozásairól pedig elmondta, „igaz, hogy a németeknek kicsit többet kellene fizetniük, de összességében mindenki jól járna”.

Magyarország az unióban elfoglalt pozícióját a politikus úgy értékelte, a 2004-es nagy bővítés, amikor az egység minket is magába fogadott, Európa nagy egyesítése volt. „A régi-új tagállam felosztás minket nagyon bosszant”, hiszen az újonnan felvett tagállamoknak is finanszírozniuk kell a régiek válságterheit. A magyar külpolitikai stratégiáról szólva Martonyi a legfontosabb elemként a térségi politika (Közép-Európa politika) erősítését említette meg. Megjegyezte, a globális nyitás is az integráció keretein belül zajlik. Előadása végén megerősítette: „a magyar érdek együtt maradni, megőrizni az egységet”. Mint mondta, „a mi dilemmánk az, hogy hova akarunk tartozni”. E kérdésre úgy válaszolt, „a centrum felé kell haladnunk, ami az eurózónához tartozás tekintetében vállalt kötelezettségünk is”. Kiegészítette: „gazdasági érdekeink mellett történelmünk és politikai filozófiánk is erre visz minket; ki akarunk jönni a perifériáról”.

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kulalak
2011. november 25. 01:25
"Martonyi: Az eurózóna nem fog összeomlani." El tudja mondani ugyanezt portugálul?
Learten
2011. november 25. 00:54
Többször nekifutottam, de meglátásom szerint nincs értelme kommentelni a kijelentéseket, elég lenne az eseményeket helyén értékelni. Azért azt valaki elmondhatná végre miért védjük ennyire a juniót, mondhatni mit is kaptunk eddig ami nekünk is jóv volt??? "„Vannak a tücsök-országok és vannak a hangya-országok” – utalt a fabulára a miniszter, majd hozzátette:" Nos ez az ami miatt nem tudtam a kommentem kihagyni... Tudja Martonyi úr, ha a magyar embert hagyják dolgozni, a belét is kidolgozza. De ha agyonnyomják iszonyat adókkal, mindenféle junijós agyament szabályokkal mint pl. a túl görbe uborka betiltásával, vagy a legújabb vízfejes bizonyítékkal (szó szerint!) az EU vízfej megszavazta a kötelező junijós ajánlást, amely alapján az ivóvíz december elejétől kezdődően nem alkalmas a szomjúság oltására... Komolyan hiszem a kertben éldegélő növényeim néha értelmesebbnek tűnnek. :(
Senye Péter
2011. november 24. 15:18
Remélem nem kell komolyan vennünk (nem régiben már elsütött) hatvanas évekbeli amerikai viccet, hogy az optimisták oroszul tanulnak, a pesszimisták meg kínaiul.
korona
2011. november 24. 14:53
Borsi Balázs ferences atya: A VÉG. Ilyen közel? „Mikor pedig ezek elkezdődnek, ... emeljétek fel a fejeteket, mert közel van a ti megváltástok.” "Az Úr Jézus egyszerre beszél Jeruzsálem pusztulásáról és az utolsó napok eseményeiről. Nem történelmileg azonosítja a kettőt, hanem mélyebb összefüggésre mutat rá, amikor a szent város tragédiáját a világ végső átalakulásának és saját dicsőséges eljövetelének fényében láttatja. Jeruzsálem ugyanis szimbóluma lehet egy nemzetnek, politikai vagy vallási közösségnek, sőt egyéni életünknek is. Szükségszerű, hogy mindezekben bekövetkezzék az összeomlás, ha csupán önmagukra épültek, mert semmi sem állhat fönn önmagában. Ami nem Krisztusra épül, az összedől, nem isteni bosszú folytán, hanem egyszerűen a teremtés belső logikájából következően, mert az Atya benne teremtett mindent a mennyben és a földön, és minden benne áll fenn. Jeruzsálem pusztulásáról nem kárörömmel beszél a mi Urunk, és nem is rideg közömbösséggel, mint egy fizetett jövendőmondó. Ő, aki megsiratta ezt a várost, azért látja előre a katasztrófát, mert újra meg újra tapasztalja Izrael ellenállását az evangéliummal szemben. A bűn magában hordja büntetését, az önmagával meghasonlott ország, város, ember vége közel van. Isten nem akarja, de megengedi az összeomlást, hogy a romok alól új élet sarjadhasson. Össze kellett dőlnie a zsidó templomnak, meg kellett szűnnie az áldozatbemutatásnak, hogy az egyetlen és tökéletes engesztelő áldozatnak, Krisztus megváltó halálának és feltámadásának ereje nyilvánvalóvá legyen. Az összeomlás mindig a kegyelem forrása is egyben. Arra indít bennünket, hogy többé ne toldozgassunk-foldozgassunk, hanem egészen az alapokig lenyúlva kezdjünk valami újat építeni. Minden földi összeomlás az Úr dicsőséges eljövetelének fényében áll, amikor az ég és föld elmúlnak, s ő újjáalkot mindent. Az utolsó ítélet méri le életünk, szellemi építményeink, közösségeink belső szilárdságát, és alakítja át örökkévalóvá, ami örökkévalóságra érdemes. Ami egyszer már összedőlt, afölött nincs mit siránkozni. Amit viszont most építünk, azt úgy kell építenünk, nehogy később összeomoljon és maga alá temessen minket is." barsitelekmm.blogspot.com
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!