A kormány alá rendelnék az egyetemeket

2011. augusztus 03. 08:16

Az új felsőoktatási koncepció szerint 2014-ig 36 milliárd forintot vonnak ki a felsőoktatásból - írja a Népszabadság. Újra bevezetnék a szóbeli felvételit, és 2016-tól előírnák a C-típusú középfokú nyelvvizsgát a jelentkezéshez.

2011. augusztus 03. 08:16

A Népszabadság megszerezte a felsőoktatási koncepció legújabb tervezetét: a dokumentum szerint 2014-ig 36 milliárd forintot vonnak ki a felsőoktatásból, és megváltozik a finanszírozás struktúrája is. A képzési normatíva a jelenlegi 64 milliárdról 2014-re 15 milliárdra csökkenne, míg a fenntartói normatíva 32 milliárdról három év alatt 72 milliárdra emelkedne.

Ez az intézményeknek hallgatóik számától függetlenül fix bevételt jelent majd. A tudományos normatíva 2014-re 32 milliárdról 15,4 milliárdra csökken 2014-re. A tervezet szerint az állam abba is bele kíván szólni, hogy milyen piaci szolgáltatók működjenek az intézményekben: „a kollégiumok, menzák és büfék központi irányítása lehetővé teszi egy állami cég létrehozatalát”.

A felsőoktatási törvény tervezetének fő célja a nemzeti középosztály megteremtése: „a felsőoktatásnak - küldetésének megfelelően - olyan kiművelt, elkötelezett, felelős gondolkodású értelmiséget, nemzeti középosztályt kell nevelnie, amely tudásával a nemzet szellemi és gazdasági fejlődését segíti elő”. Megváltoztatnák a felvételi rendszerét is: a jelentkezők egy részénél újra bevezetnék a szóbeli felvételit, és 2016-tól előírnák a C-típusú középfokú nyelvvizsgát.

Korlátoznák a hallgatókat abban is, hogy hány helyet jelölhetnek be a felvételi lapjukon, a jelenlegi korlátlan helyett csak hármat lehetne megjelölni.

Összesen 58 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
realista
2011. augusztus 03. 21:32
A kormány tagjai biztos le akarnak számolni a tanáraikkal. Teljesítményüket nézve nem csodálkozom, hogy elégedetlenek.
Obulus
2011. augusztus 03. 17:00
Ágh Péter Fidesz (2006. 11. 09.): „A kormány nemcsak azt akarja meghatározni, ki tanulhat tovább, hanem azt is, mit tanulhat egy diák. A Fidesz szerint azáltal, hogy a kormányzat ilyen drasztikus mértékben csökkenti a keretszámokat, a szabad pályaválasztást veszélyezteti.” Pósán László Fidesz (2005. 04. 12.): „Az autonómia lényege ugyanis, tisztelt képviselőtársaim, az, hogy a felsőoktatási intézmények polgárai maguk dönthessenek a közösségüket érintő fontos kérdésekről, maguk dönthessenek azokról az irányító testületekről, vezetőtestületekről, vezető tisztségekről is, akikre meghatározott időre vonatkozóan ráruháznak döntési jogköröket.”
TroppauerH
2011. augusztus 03. 16:16
Abban a pillanatban ahogy Mádl Ferencet eltemették már másnap a "nagytudású" kormány 800 millió forintot elvont az Elté-től. Fideszes pofátlanság, hogy amig az öreg élt addig nem mertek a költségvetéshez hozzányúlni, de másnap már léptek! Ja, polgárbarát kormány!
peninsulavaldes
2011. augusztus 03. 13:55
Mielőtt neki kezdenénk a felsőoktatás, az egyetemek megreformálásának, érdemes feltenni egy kérdést: Van -e ma Magyarországon olyan egyetem, mely teljesen megfelel a fentebb felsorolt feltételeknek. A válasz: nem, nincs ilyen. Pedig egykoron volt, ám a szocialista időkben szétverték őket. Elvették az egyetemek tulajdonát, és szétverték, tönkretették a kutatóbázisokat. Az egyetemek helyébe politikailag függő, kutatóbázis nélküli tanodákat hoztak létre. A baj az, hogy ez ügyben még ma sincs igazi változás, még ma is érezni ennek hatását. Az egyetemi autonómia alapkövetelménye a tulajdon. Anélkül nem lehet megvalósítani a fentebb leírtakat. Az egyetemek tulajdonosan egyetlen minisztérium sem lehet, mivel ezek bizonyos időre választott politikai képződmények. 1990-1991.-ben rendezni kellett volna mindezt. érdemes lenne "szak egyetemeket" létrehozni. Önálló műszaki, agrár, orvosi-egészségügyi, művészeti, sport egyetemeket kell létrehozni a tudomány egyetemek mellett. A főiskolákat belesorolni az egyetemekbe. Műszaki egyetem nélkül nem lehet versenyképes terméket tervezni és előállítani. Az agráregyetemekhez tangazdaságokat kell rendelni. Mindezzel újra csak a versenyképességet növeljük. és ezt még sorolhatnánk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!