A szakszervezetek még kételkednek, de már elismerik: a vártnál nagyobb lesz a pedagógusbér-emelés
Átlagosan 21,2 százalékkal tervez a kormány.
Az új felsőoktatási koncepció szerint 2014-ig 36 milliárd forintot vonnak ki a felsőoktatásból - írja a Népszabadság. Újra bevezetnék a szóbeli felvételit, és 2016-tól előírnák a C-típusú középfokú nyelvvizsgát a jelentkezéshez.
A Népszabadság megszerezte a felsőoktatási koncepció legújabb tervezetét: a dokumentum szerint 2014-ig 36 milliárd forintot vonnak ki a felsőoktatásból, és megváltozik a finanszírozás struktúrája is. A képzési normatíva a jelenlegi 64 milliárdról 2014-re 15 milliárdra csökkenne, míg a fenntartói normatíva 32 milliárdról három év alatt 72 milliárdra emelkedne.
Ez az intézményeknek hallgatóik számától függetlenül fix bevételt jelent majd. A tudományos normatíva 2014-re 32 milliárdról 15,4 milliárdra csökken 2014-re. A tervezet szerint az állam abba is bele kíván szólni, hogy milyen piaci szolgáltatók működjenek az intézményekben: „a kollégiumok, menzák és büfék központi irányítása lehetővé teszi egy állami cég létrehozatalát”.
A felsőoktatási törvény tervezetének fő célja a nemzeti középosztály megteremtése: „a felsőoktatásnak - küldetésének megfelelően - olyan kiművelt, elkötelezett, felelős gondolkodású értelmiséget, nemzeti középosztályt kell nevelnie, amely tudásával a nemzet szellemi és gazdasági fejlődését segíti elő”. Megváltoztatnák a felvételi rendszerét is: a jelentkezők egy részénél újra bevezetnék a szóbeli felvételit, és 2016-tól előírnák a C-típusú középfokú nyelvvizsgát.
Korlátoznák a hallgatókat abban is, hogy hány helyet jelölhetnek be a felvételi lapjukon, a jelenlegi korlátlan helyett csak hármat lehetne megjelölni.