Egy éve háború – kis szankciós útikalauz

2023. február 24. 12:48

Egyelőre nem látszik, hogy Oroszországot tönkretennék a szankciók.

2023. február 24. 12:48
null
Tóth Máté
Tóth Máté
Facebook

„Immár egy éve tart a háború Ukrajnában. Ez még persze ahogy mondani szoktam, nem a százéves háború (ami amúgy 116 évig tartott), mégis nagyon-nagyon komoly következmények és átrendeződések is látszanak már a nyomában. Ennek egy szelete – méghozzá számunkra igen fontos szelete – az EU-s szankciós politika, aminek érdemes megvonni a mérlegét az elmúlt egy év tekintetében. Némiképp önmegtartóztatva nem csak az energetikai szankciókról akarok itt szólni, hanem – mindenről.

1. ÚJABB SZANKCIÓK

Miután korántsem előzmények nélkül, hanem a 2014 óta tartó folyamatos konfliktussorozatnak is a következtében Oroszország 2022. február 21-én elismerte Donyeck és Luhanszk önállóságát, majd 2022. február 24-én inváziót indított Ukrajna ellen, az EU egy sor szankciót vezetett be Oroszországgal szemben. Ezek azonban újabb szankciók, merthogy 2014 óta az EU már egy sor szankcióval sújtotta Oroszországot.

Jogtechnikailag is említésre méltó, hogy az EU a háború óta születő korlátozó intézkedéseit sem új jogszabályokként, hanem a Tanács 269/2014/EU rendeletébe, tehát egy már 2014. óta hatályos jogszabályba öltögeti, azt toldozza-foldozza. Csak az elmúlt egy évben – megszámoltam – összesen 24 öltéssel, ennyiszer egészítve ki a korlátozó intézkedéseket újabbakkal.

Vagyis: az EU tavaly induló háborús szankciói valójában egy már nyolc éves sormintába illeszkednek, és e meglévő – azóta is hatályos – intézkedéseken felül értendők. Tehát ahogy a háború sem a semmiből tört ki, úgy a szankciók sem a háborúval kezdődtek.

(...)Egyelőre tehát nem látszik, hogy Oroszországot tönkretennék a szankciók. Európa eközben komoly nehézségekkel néz szembe, mialatt a versenyképessége is látványosan csökken. A klímapolitikájában hátraarcot jelent a kényszerű szén- és lignittermelés; a nyersanyag-forrásai drágulnak, az orosz gázfüggését amerikai gázfüggés váltja fel (ld. Lengyelország esete), a szankciói pedig egymás felé terelik Oroszországot és Kínát, egyébként is a világgazdaság és a kereskedelmi kapcsolatok tömbösödését, megkettőződését segítve elő. Mialatt Európa pedig a szankcióival van elfoglalva, a kegyelemdöfést »legjobb barátjától«, az Egyesült Államoktól kapja, aki az Antiinflációs Törvényével az európai ipart és innovációt is teljesen el akarja szippantani.”

Nyitókép: Pixabay

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
pemete jakab
2023. február 24. 22:54
"Egyelőre nem látszik, hogy Oroszországot tönkretennék a szankciók." De előnyére sem válnak (ld. gazdasági recesszió, modern technológiát igénylő iparágak visszaesése, nemzetközi elszigeteltség).
tapir32
2023. február 24. 20:12
Az USA, a brit és az EU vezető tudták, hogy a szankcióknak és a fegyver szállításoknak a hatása az lesz, hogy konzerválják a Putyin rezsimet és a háborús konfliktust Ukrajnában. A háború és a szankció pártiak Putyin szövetségesei! Minden résztvevőnek nagy üzlet a háború. A háború pártiak mind nagyot kaszálnak a háborúból Zelenszkijt is beleértve. Mások halálán, megnyomorodásán gazdagodnak. A dollárbaloldal azért támogatja a háborút mert, azt hiszik, hogy ha az USA és jópár EU ország nagyot kaszál az ukrán és az orosz emberek halálán akkor, nekik is leesik valamennyi. A világ etikus fele békét akar nem háborút. Mióta etikus emberek halálát, megnyomorodását akarni? A probléma mindig ugyan az. Egy absztrakt elv vagy az emberek élete a fontosabb? Én mindig az életet választom. A dolgokat utólag rendezni lehet, helyre lehet hozni de, feltámasztani nem lehet senkit sem. Tűzszünet és béke! A politika kizárólag érdekekről szól, amiket szép eszmékbe csomagolnak.
Fideath
2023. február 24. 13:39
Oroszországnak ez a háború 1 milliárd dollárba kerül naponta. Ez nem csak a hadianyag hanem a szankciók okozta recesszió miatt is van. Ez tehát 360 milliárd ft. Nagyjából ennyit költ a magyar kormány felsőoktatásra egész évben.
ericco
2023. február 24. 13:33
Ha a szankciok masra nem is (bar ezen, foleg a hosszutavu ahtasok hatekonysagan lehetne vitatkozni), arra jok voltak, hogy leszakitsak Europat Moszkva energetikai emlojerol, igy ne legyenek kiteve a mindenkori orosz birodalmi torekvesek igenyeinek. Ne fordulhasson elo tobbe, hogy panik torjon ki az europai energetikai piacon azert, mert oroszoknak ismet jatszadozni tamad kedvuk a csapokkal.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!