Amerikai szakértő: Kemény beszélgetésekre lesz szükség, hogy Ukrajna reálisabban közelítse meg háborús céljait

2023. február 01. 15:19

Christopher Chivvis külpolitikai szakértő az Economistban megjelent cikkében a tárgyalások fontosságát hangsúlyozta.

2023. február 01. 15:19
null

Véleménycikket írt az Economistba Christopher Chivvis külpolitikai szakértő, aki 2018 és 2021 között az USA Európával foglalkozó hírszerzési részlegén dolgozott, jelenleg pedig egy kutatóintézet igazgatója.

A szerző véleménycikkében a tárgyalások fontosságát hangsúlyozza, ami életeket óvhat meg. Felidézi, hogy Zelenszkij csak a 2014-es határok visszaállítása esetén lenne hajlandó béketárgyalásokba bocsátkozni majd ennek kapcsán megjegyzi: 

Szimpatizálok Ukrajna azon vágyával, hogy addig harcoljon, amíg az orosz erőket ki nem űzi az összes ukrán területről. Biztos vagyok benne, hogy az ukrán vezetők aggódnak amiatt, hogy a béketárgyalások demoralizálják csapataikat, amelyek olyan bátran harcolnak. Az ő ügyük jogos. Háborús céljaik azonban irreálisak. A nyugati tankok az elkötelezettség szimbólumai, és végül is javítani fogják Ukrajna esélyeit az orosz erődítmények áttörésére. De nem változtatják meg a játék menetét” – szögezi le a szakértő.

Egy kis szerencsével a tankok arra ösztönözhetik Putyint, hogy fontolja meg a tárgyalásokat – folytatja Chivvis – de az orosz elnök nem engedheti meg magának hogy eredmények nélkül vonuljon vissza,

hiszen azzal a belső elit lázadást kockáztatná.

A külpolitikai szakértő szerint Ukrajna háborús céljai nem reálisak, mert Putyin nem fog kifogyni a pénzből: Kína nem csak politikailag is támogatja az oroszokat, hanem felvásárolja az olajukat és a gázukat. „A szankciók pedig nem bénították meg az orosz gazdaságot, ahogyan azt kezdetben remélték” – teszi hozzá.

Ukrajna nem tudja elérni háborús céljait még nagyobb nyugati segítség nélkül ( tankok, F-16-os vadászgépek, drónok, nagy hatótávolságú rakéták) „a Nyugatnak azonban nincs olyan létérdeke  amely indokolná az eszkalációs kockázatokat, a katonai, politikai és emberi költségeket, amelyekkel Ukrajna céljainak támogatása járna”.

Chivvis szerint „kemény beszélgetésekre” lesz szükség ahhoz, hogy meggyőzzék Ukrajnát arról, hogy reálisabban közelítse meg a háborús célokat.

Ezt egyben nehezítik és könnyítik az Ukrajnába igyekvő újabb fegyverszállítmányok.

„Putyin úr egy autokrata, akinek a NATO-val kapcsolatban van egy kis becsípődése. Nem tudni, hogy komolyan belemenne-e a tárgyalásokba. A tankok küldéséről szóló döntés azonban erre ösztönözheti. Az az aggodalom, hogy egy tárgyalásos rendezés »jutalmazná« Putyin urat, és esetleg bátorítaná a kínai agressziót Tajvanon, túlzó” – írja Chivvis.

„A tárgyalások sok kritikusa elvi alapon ellenzi a Putyinhoz hasonló emberrel való diplomácia gondolatát, de a nyugati hatalmaknak rendszeresen tárgyalniuk kell és tárgyalnak is ellenfeleikkel, ha ez nemzeti érdekeket szolgál, és megakadályozza az erőszakot és az emberi szenvedést” – teszi hozzá a szakértő, aki természetesen nem várja, hogy a tárgyalások örökre megoldják a konfliktust,

de egy tűzszünet mindenképpen elérhető lenne általuk.

A tárgyalások a konfliktus utáni újjáépítés ígéretét is hordozzák. És ez az, amiben Ukrajna igazi győzelme Oroszország felett rejlik: az, hogy Európába jól beilleszkedő demokráciává válik. Ez a folyamat, amely már most is valószínűleg a 2030-as évekig fog tartani, a balkáni, az iraki és az afganisztáni történelmi példák alapján még sok évig elhúzódhat, ha a háború folytatódik” – írja Chivvis.

Nyitókép: MTI/AP/Az ukrán elnöki sajtószolgálat

Összesen 82 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
syphax
2023. február 02. 05:17
TEHÁT. RE-Á-LI-SAB-BAN!!!
Türelem
2023. február 01. 19:50
Vergilius i.e. 29 táján kezdett hozzá az Aeneis megírásához. Venus és Anchieses fia, Aeneas, Trója eleste után apjával és két fiával, néhány honfitársával hazája elhagyására kényszerült. Karthago, szicíliai kitérő után a campaniai Cumae-ben Aenas, Sybilla kíséretében leszáll az alvilágba, hogy apja szellemével találkozzon. Ott, a Tartarus mélyén, platonikus mítoszhoz hasonló látomásként felrémlik előtte Róma jövője, egészen Augustus uralkodásának idejéig. A világ sorsáról, jövőjéről döntő politikusok, keleten és nyugaton, vajon túl vannak-e már a Tartarus-i élményen, látomáson, látják-e már Moszkva, Washington, Kijev jövőjét, s milyen időtávlatban, mely "uralkodók" koráig?
kivancsijani
2023. február 01. 19:42
Na végre egy realitásokat számba vevő elemzés.
pemete jakab
2023. február 01. 19:25
Christopher Chivvis külpolitikai "szakértő" "úr" véleménye: ha Oroszország igényt tart ukrán területekre, oda kell adni neki. Aki ezzel egyetért, az azzal is egyetért, hogy ha Vlagyimir magyar területekre kap gusztust, azt is oda kell adni neki.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!