Ukrán válság: meglett a nyugati háborús retorika eredménye

2022. február 22. 16:55

Hiba lenne az események eszkalálódását teljes mértékben Oroszország számlájára írni.

2022. február 22. 16:55
null
Sümeghi Lóránt
Sümeghi Lóránt
Kontra

„Történelmi eseménynek lehetettünk szemtanúi hétfő este, amikor az orosz televízió közvetítéséből kiderült, Vlagyimir Putyin orosz elnök együttműködési és barátsági megállapodást írt alá a Kremlben Gyenyisz Pusilinnal, a Donyecki Népköztársaság és Leonyid Paszecsnyikkal, a Luhanszki Népköztársaság vezetőjével arra vonatkozóan, hogy a két délkelet-ukrajnai szakadár államok Moszkva szemében immár szuverén státusszal bírnak.

A lépés komolyságát hűen érzékelteti, hogy Putyin felhatalmazta az orosz fegyveres erőket, hogy a két »népköztársaság« területén biztosítsák a békefenntartást (!), emellett utasította az orosz külügyminisztériumot, hogy kezdjen tárgyalásokat a két entitással a diplomáciai, baráti kapcsolatok, valamint az együttműködés és kölcsönös segítségnyújtás létrehozásáról.  

Nem kérdés, Moszkva ebbéli lépése komoly próbatételként hat Európa politikai status quo-jára. Hiszen kontinensünk egyfelől a NATO és túlnyomórészt az Európai Unió kötelékében elvi álláspontot képvisel Oroszországgal szemben.

Másfelől azonban a jelenlegi energetikai valamint inflációs válságot Európa kifejezetten megszenvedi, így elemi érdeke partneri viszonyt ápolni azzal az Oroszországgal, amelyik nemcsak az európai otthonok melegen tartását képes szavatolni, hanem az ellátási és logisztikai láncok költségeit is képes kordában tartani.

Ám kétségtelen, hogy Moszkva a korábban az amerikai, valamint a francia elnökkel közösen belengetett pacifikáló csúcstalálkozó híre után igencsak váratlanul – és hozzá kell tenni, arányt tévesztve – magához ragadta a cselekvőképességet, amely egy teljesen új helyzetet teremtett elsősorban Közép-Európa számára, amely végig a békés, diplomáciai úton keresztül való megegyezés pártján állt.

Ugyanakkor hiba lenne az események eszkalálódását teljes mértékben Oroszország számlájára írni, hiszen a nyugati blokk hosszú hónapok óta mindent elkövetett annak érdekében, hogy háborús hangulatkeltéssel egészen a végletekig provokálja Moszkvát.”

Fotó: Mikhail Metzel / Sputnik / Sputnik via AFP

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
elfújta az ellenszél
2022. február 22. 23:34
Megbosszulta magát a kettős beszéd ugyanúgy, mint Törökország esetében Egyfelől háborús hisztériát keltettek a nyugatiak a Majdan téri események óta, másrészt az általuk szított nyugtalanság közepette semmibe veszik Oroszország biztonsági szempontjait. Az Eu alkalmatlan rá hogy saját területén kívül következetes politikát folytasson, sőt még azon belül se tud
Senki Alfonz
2022. február 22. 21:27
Azért valahogy úgy kellene keverni a politikai kártyákat, hogy Kárpátalja visszakerüljön!!!!
confitür
2022. február 22. 19:27
Amikor az USA minden további nélkül kiszakÍtott egy darabot Szerbiából,és azt mondta, holnaptól Koszovónak hÍvnak akkor Nyugat-Európa kussolt,mint szar a fűben. Amerika sok ezer kiló méterre van innét, mégis itt is osztogatja a lapokat. Mire föl? Ha azonban egy másik nagyhatalom amelyik itt helyben szeretné megvédeni a saját népét, meg az elemi érdekeit akkor szankciók, pénzintézeteik bezárása orosz üzletemberek kitiltása stb... Én nem tudom,ezek a "" nagyszerű " politikusok Johnson, meg a német kancellár, meg a többi, hozzájuk hasonló nem hányják le magukat, valahányszor amikor tükörbe néznek ? És akkor még nem volt szó arról,hogy az Oroszországgal való gazdasági együttműködés hatalmas lehetőségeket jelentene Európa számára. Miért csak jelentene ?
garabonciás
2022. február 22. 19:07
Oroszországot ebbe egész egyszerűen belehajszolták. Köszönjük, elvtársak. Nyugatihülyéink, meg középeurópa kiskakasai. Reméljük a legjobbakat, mert mi ezen csak veszíteni tudunk, egy ilyen konfliktuson. Még a magyarjainkat sem fogjuk tudni megvédeni, jópofát kell majd hozzá vágnunk, ha viszik őket ágyútölteléknek egy olyan állam területi épségéért, mely területi épséget épérzékű magyar ember a háta közepére sem kívánna. Mármint Ukrajnáét. Csak ezt hangosan még kimondani sem szabad. (Lehet, hogy tíz évvel elkéstünk a fegyverkezést illetően? Nem kapjuk meg azt a haladékot a sorstól? Köszönjük, libsikéink.)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!