„Hivatalosan is megkezdődött az Európa jövőjéről szóló konferenciasorozat szervezése. Milyen törésvonalakra számít a válaszutakról szóló vitában?
Öt évvel a brexitnépszavazás után az Európai Unió vezetői úgy döntöttek, hogy május 9-én megkezdődhet az Európa jövőjéről szóló vitasorozat. Fontos a brit kilépésre visszavezetni a történéseket, hiszen az EU vezetői azt észlelték, hogy az európai közvélemény nincs teljes bizalommal az uniós intézmények iránt. Úgy vélik, hogy a konferenciasorozattal elsősorban a fiatalokat lehet megszólítani, ám lényegében minden európai uniós polgár véleményére kíváncsiak. Azt gondolom, hogy az előttünk álló egyéves vitában Pandóra szelencéje kinyílik majd, és nyilvánvalóvá válnak a különböző Európa-víziók. Nemcsak a polgárok, a tudományos és a civil szféra pozicionálhatja magát, hanem a különböző pártcsaládokban lévő nemzeti delegációk is tisztázhatják, hogy tulajdonképpen mit is várnak az Európai Uniótól. Jelenleg hatalmas a mozgás az európai közéletben, a konferencia pedig egy kitűnő lehetőség arra, hogy mindezt felgyorsítsa. Emellett a célkitűzések is rendkívül magasztosak, hiszen a digitalizáció, a munkahelyteremtés, a demográfia és a fiatalság helyzete mindenki számára hívószavak. Természetesen Magyarországon sincs ez másképp, a Fidesz európai parlamenti delegációja aktív szerepet kíván vállalni a vitában. A választóinknak ugyanis el kell mondanunk, hogy milyen kérdések vannak az asztalon Brüsszelben, s azokra milyen lehetséges válaszok adhatók.
Brüsszelben szeretik az előre legyártott forgatókönyveket. Fennáll annak a veszélye, hogy már most tudni, milyen végkövetkeztetésre jut az EU-ról szóló konzultáció?
Nagyon bízom benne, hogy még nem tudhatjuk az eredményt, és valódi viták fognak megindulni. Magyarország nem olyan konferenciában érdekelt, amelynek a végkövetkeztetése előre le van írva, s amelynek során kiválasztott személyek mondják el, milyen Európát akarunk. A pluralitást igenis biztosítani kell. Emiatt ad okot némi aggodalomra, hogy az Európai Parlamentben például nem minden képviselőcsoport rendelkezik azonos súllyal. A konferenciasorozat irányító testületében a föderációpárti képviselőcsoportok, az Európai Néppárt, a szociáldemokraták és a liberálisok frakciója jut irányító szerephez, az ettől eltérő nézetű frakciók csak megfigyelő státust kapnak. A Fidesz európai parlamenti képviselői persze részt vehetnek a vitában, de ahogy mondtam, a vélemények pluralitása szempontjából aggasztó az egyenjogúság hiánya.”