Az orosz–kínai románc a külsőségeknek szól

2021. január 02. 21:22

A melegszívű retorika ellenére az orosz–kínai diplomáciával mégis csak az a helyzet, hogy sokat markol, de keveset fog.

2021. január 02. 21:22
Gabriel Gavin
The Diplomat

„Hszinek és Putyinnak is van miért aggódnia, amikor hatalomváltásra kerül a sor az Egyesült Államokban. Kína alig várja, hogy végre maga mögött hagyhassa Donald Trump keresztes hadjáratát a vállalkozásai és exportjai ellen, de nincs biztosíték arra, hogy egy demokrata adminisztráció kevésbé lesz ellenséges vele szemben. Hasonlóan Oroszországnak is alapvetá kétségei vannak az Egyesült Államokkal folytatott kétoldalú együttműködés összeomlása miatt, miután Washington visszavonult egy sor fegyverkorlátozó szerződéstől. Mivel semmit sem nyerhet egy felújított fegyverkezési versenyben, [Moszkva] abban reménykedik, hogy Bidennel meghosszabbíthatják az Új START-szerződést, az utolsó létező erőt, ami féken tartja a két ország nukleáris arzenálját. Ha Washington nem ül vissza a tárgyalóasztalhoz, februárban lejár a szerződés. 

Az elemzők már hosszú ideje sekélyesnek tartják Oroszország és Kína bimbózó kapcsolatát, ami tekintve a gazdaságaik méretei közötti különbséget, elkerülhetetlenül egyenlőtlen is egyben. Ezek az előrejelzések eddig nem bizonyultak helytállónak, és tekintve a kelet–nyugati politikai feszültségeket, a világ legnagyobb országa és a világ legnépesebb országa egy kényelmes házasságban találta magát, amit mindketten nagyra értékelnek. A Kínával folytatott kereskedelem a szankciók ellenére felpörgette az orosz ipart, miközben Moszkva gyorsan szomszédja legfontosabb energiaellátójává válik. 

De – ahogy Hszi fogalmazott a héten – abban az esetben, ha Moszkvát és Pekinget nem lehet elválasztani egymástól, felmerül a kérdés, hogy közelebb tudnak-e kerülni egymáshoz. A melegszívű retorika ellenére az orosz-kínai diplomáciával mégis csak az a helyzet, hogy sokat markol, de keveset fog. Annak ellenére, hogy a két országot összekötik a befektetések és a kereskedelem, ez még mindig egy pusztán gazdasági együttműködés, ami mögött szinte semmilyen politikai integráció sem áll.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
elfújta az ellenszél
2021. január 03. 10:11
''Az elemzők már hosszú ideje sekélyesnek tartják'' saját magukat
neociprióta
2021. január 03. 05:52
A kinai vezetés kényelmesen hátradőlve , vigyorogva szemléli miként semmisiti meg putler rablóhada az orosz távolkeletet.....tegnap az orosz televizió tényfeltárt.....gyakorlatilag alig maradt érintetlen és normális állapotban lévő erdőterület, láposodik teljes Szibéria. A még rejtett ásványi kincs kitermelhetetlen, uthálózat teljes hiányában....ugyhogy várjunk még egy kicsit......DDDD
KannibálTatárÚr
2021. január 02. 23:51
Talán azért "csak" a gazdasági együttműködés, mert tiszteletben tartják egymás jogait. Nem világuralomra törnek. Az EU részéről nagyon megfontolandó lenne az ilyen kapcsolatok fejlesztése. A sok semmirekellő politikust ki lehetne rúgni Rüsszelből. Az EU-nak nincs esélye a világ eseményeit irányítani. Ez az egyesült Európa csak arra jó, hogy a kisebb tagállamok önállóságát megvonják a német diktatúra javára. Az USA rövid időn belül befuccsol. Akkor aztán Európának nem lesz szövetségese, akivel világuralkodhatna.
Takita
2021. január 02. 23:45
A történelem erre tanit: Jelenleg három dudás van a világ nagyhatalmi csárdájában.(Oroszország, Kina és USA. 1. Az a kettő fog össze,aki úgy érzi azáltal fenyegeti a harmadik mert ő az erősebb.Azaz Kina és Oroszország,ha Binden haderő-fejlesztésbe fog, és világuralmi agresszivitással lép fel. (ezt igérte.) 2. Vagy az a kettő, aki meg tud egy egyezni a gyengébb harmadik vagyonának felosztásán. Azaz Kina szeretné Szibériát, az USA pedig Jelcin idejében majdnem megszerezte az orosz ásványkincseket. Persze mindez egy hosszabb folyamat lehet. Európa már csak nagyon kicsit tud beleszólni a nagyok játékába.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!