„Az ápolók, az orvosok és a szociális munkások minden elismerést megérdemelnek. Az átlagosnál sokkal nagyobb önfeláldozást kívánó szakmákat végeznek, és még csak meg sincsenek rendesen fizetve. Munkájuk veszélyes, lelkileg rendkívül megterhelő, és nekik köszönhetően lehet még beszélni egyáltalán társadalmi szolidaritásról, melynek terheit nap mint nap viselik.
Megérdemelnék az elismerést az év minden napján – mégis világjárvány kell, hogy a társadalom felismerje, gyalázatos körülmények közt végzett munkájuk mennyire nélkülözhetetlen. Szomorú tanulási folyamat ez, s csak remélni lehet, hogy nem így tanítja majd meg a ma emberének a történelem, milyen fontos számára a tanár, a tűzoltó, vagy akár csak az egyszerű gyári munkás. Talán nem kell majd hozzá a lángoló Róma apokalipszise, talán nem kell hozzá akkora munkaerőhiány, ami megbénítja az országot. Újra világossá vált, hogy a dolgozó ember megbecsülése nem pusztán morálisan helyes és szociálisan hasznos, de az ő munkájuk nélkül nincs is működő társadalom. Hiába a robotika, hiába a mesterséges intelligencia, hiába a rohamosan szélesedő virtuális tér, hiába az elit tagjainak kiterjedt egója, az élet léte, mértéke és minősége dolgozó emberek hús-vér kezei közt formálódik.
Nem ártana azonban látni a valóságot, és arra reflektálni – csakhogy ezt senki meg sem kísérli. A mém gyorsabban közlekedik, mint a vírus: az egészségügyi dolgozóknak szóló taps előbb ért Magyarországra, mint a járvány tényleges pusztítása. Számító politikusok és elfogódott állampolgárok átlagos egészségügyi terheltség mellett március közepe óta ünneplik a hétköznapi hősöket, mert a kattintáspánik posztmodern médiaélményének hatása alatt képtelenek különbséget tenni a spanyolországi és a magyarországi helyzet között. Mit csinálnak majd, ha itthon is halottak ezreit termeli a járvány? Mert a demonstratív taps, ugye, most indokolt, akkor biztosan kevés lesz – kénytelenek lesznek koreográfiát kitalálni, hogy elragadtatásukat kifejezzék.
A lelkes ünneplők azt sem hajlandók tudomásul venni, hogy ezek az orvosok és ápolók az év minden napján fertőző betegségekkel találkoznak, az év minden napján a maguk meg a családjuk biztonságát kockáztatják, az év minden napján elavult eszközökkel, lepusztult épületekben dolgoznak vérben, húgyban, ürülékben. Hol volt a taps harminc nyomorult éven át? Csak az volt a bökkenő, hogy akkor nyugaton sem tapsoltak? Nem volt divathullám, amelyhez csatlakozni lehet? Egy médiaélmény erejéig az orvosoknak meg az ápolóknak hálás az ország népe, mert a magyarok most úgy érzik, hogy a mindennaposnál nagyobb szükségük van rájuk, s a társadalom, amely minden választáson zsigerből és csakis törzsi gyűlölet alapján szavaz, egyszer csak az egészségügyi dolgozók barátjává válik.