„Április közepéig magam is vezettem egy civil szervezetet, a Székely Szeretetszolgálat Alapítványt, így nem csak újságíróként tudok hozzászólni a kormány szándékához: regisztrációra köteleznék azon szervezeteket, amelyek évente több mint 7,2 millió forint támogatást kapnak külföldről. Egyébként minket sajnos nem érint az új törvény – idén még egy fityinget sem kaptunk külföldről –, de mivel a székelyek többsége az anyaország határainak túloldalán él, pontosan látjuk, hogy megint veszélyes precedens jön létre a Kárpát-medencében. Ha a szomszédos országok vezetői veszik a lapot, és maguk is hasonló jogszabályt léptetnek életbe, a határon túli magyar szervezetek többsége azonnal listára kerül. Ahogy a környező országok többségi sajtóját ismerem, ezek a magyar civilek Budapest által finanszírozott Orbán-bérencek lesznek akkor is, ha kézimunkaszakkörre vagy templomfelújításra kaptak támogatást.
Egyébként ha már listázzuk a külföldről érkezett pénzt, és egy úgynevezett civil információs portálon naprakészen átláthatóvá tesszük, akkor mi az akadálya a kormánytól érkező támogatások, vagyis a civilekhez jutó közpénz hasonló kezelésének? Hasonló javaslata van Péterfalvi Attila adatvédelmi biztosnak is: szerinte a függetlenként fellépő civil szervezetek nem csak külföldről befolyásolhatók kormányzati vagy politikai propagandára, esetleg vállalati lobbiérdekre, ezért indokolt lenne a hazai listázás is.
Ennél a gondolatnál álljunk meg egy pillanatra. Mint ma minden Magyarországon, a civil szervezetek támogatása is politikai döntés. Akinek vannak »barátai«, az kap, akinek nincsenek, az pályázhat napestig. A politikus az adóforintokból, vagyis a közpénzből adott támogatást úgy kezeli, mintha a sajátját adná. Hűbérúr-mentalitás is jár mellé: hálásnak kell lenni érte. A hálának sok formája van, a visszajuttatott borítéktól a nyilvános dicsérgetésen át a baráti beszállítók alkalmazásáig. Ha hibázol, vagy nem megfelelően fejezed ki elismerésed, kiesel a pikszisből. Jönnek mások, akik jobb barátok, netán jobban ki tudják fejezni hálájukat.