Anakronisztikus lennék, ha azt gondolom: ma is lenne helye a politikában kultúrának? Tartásnak? Illemnek?
Ha a magyar politikai kultúra többszörösen megtört hagyományain végigtekintünk, a legprimitívebb acsarkodástól a nemes és emelkedett vitáig mindenre találunk példát, így – félreértés ne essék – nem kívánok egyoldalúan idealizálni sem meghatározott korokat, sem a múltat általában. Csak viszonyítási pontokat keresek a jelen számára.
Amikor a közélet formálói jobbára arisztokraták voltak, legalább annyira heveskedtek az országházban, mint mai képviselőink, sőt. Kereplők, dudák és fegyverek is megjelentek a parlamenti padsorok között, ahol a berendezést összetörő honatyák nem egyszer úgy viselkedtek, mint a focihuligánok.
Ha egyikük becsületében sértette egy képviselőtársát, még attól sem riadtak vissza, hogy másnap párbajjal indítsák a napot. Nemzeti érdekről alkotott felfogása vagy éppen személyes önérzete akkor is kihozhatta a sodrából a „politikust”, de a nemesi (és nemzeti) ethoszt érintetlenül hagyta még a legvadabb torzsalkodás is.
A parlamenterek egy-egy vita után találkoztak a kaszinóban, hogy eszmét cseréljenek. Kezdetben a politikai ellenfelek is képesek voltak félretenni a pártoskodást, miközben együtt boroztak, játszottak, diskuráltak. Az urak még pengeváltásaik után is kezet tudtak fogni egymással, mert összekötötte őket valami, aminek nyomait ma egyre nehezebb felfedezni a közéletben. A kávéházakban otthonosan mozgó polgárság a napi politikának szentelt élénk figyelemével és a kultúra művelése iránti igényével egyaránt a szöges ellentétét jelentette annak az apolitikus, posztkádári közönynek, ami közéletünket sajnos máig meghatározza.
A huszadik század diktatúrái alaposan megroncsolták hagyományainkat, kikezdve csaknem minden olyan igényt, amely egy nemzeti minimum lefektetésére irányulhatott volna.
A Rákosinak és Kádárnak szóló éljenzések azokból a padsorokból hangzottak fel, amelyekben egykor Apponyi gróf körmondatai zengtek. Abban az épületben fasisztázták, gyalázták a magyar parlamentarizmus utóvédharcára vállalkozó politikusokat, amelyben egykor Klebelsberg gróf dolgozott a magyarság kulturális felemelkedéséért, és amelyben a hevült viták ellenére is mindig elvárható volt egyfajta szellemi elegancia, egyfajta minőség, ami a vörösök kérges tenyerén mállott szét a véget nem érő vastapsok alatt.