A Trump típusú rendszerek sajátossága, hogy egyszerre szélsőségesen elitisták és populisták. A középosztállyal szemben ugyanis az elitnek szüksége van olyan tömegbázisra, ami uralmát biztosítja. A korporatívan, nemzetközileg is összefonódó nagytőke erre már talált történelmi formulát, csak akkor még korai volt bevezetni. Talán ezért is bukott el fasiszta és kommunista verzióban is. Akkor még sem a globális kiszervezés eszközrendszere nem állt rendelkezésre, sem a tömeges tudatformálás olyan eszközei mint most a Facebook vagy általában az internet és az okostelefonok.
A SZÉLSŐSÉGEK ÉS A HÁBORÚ PROBLÉMÁJA
Az érdekeinél és helyzeténél fogva mindig moderátor szerepet betöltő középosztály félreállítása mindig a szélsőségek eluralkodásához vezet. Tulajdonképpen törvényszerűen, mert a középosztály nem tudja eljátszani azt a közvetítő szerepét a hatalmi elit és a könnyen radikalizálható tömegek között, amit általában demokráciának neveznek. Nem jófejségből moderál a középosztály, hanem azért, mert leginkább neki lehet vesztenivalója bármilyen szélsőség térnyerésével és nemcsak anyagi értelemben van vesztenivalója, hanem társadalmi és kulturális pozícióit illetően is.
A jóléti korszakban az egész társadalom elhitte azt, ami egyébként a kommunizmus alapgondolata volt, hogy itt most szépen, fokozatosan létrejön egy osztály nélküli társadalom, ahol mindenki egyenjogú és akár idővel el is tűnhetnek a vagyoni, társadalmi különbségek, de addig is úgy teszünk mintha nem lennének osztálykülönbségek és nagy-nagy demokrácia lenne. Pedig közben nagy-nagy tőkekoncentráció volt és őrületesen nőttek a vagyoni különbségek.
Az, hogy az oligarcha népvezérek nemzetközileg összefonódó üzletfelei egymásnak sajnos nem zárja ki, hogy ismét belevágjanak abba, ami már korábban is rettentő nagy üzlet volt a hozzájuk hasonlóknak: a háborúba. E tekintetben megint a középosztály moderátor szerepe lehetne döntő, ha nem épp most állítanák félre globális szinten. Talán még van hangyányi esélyünk - addig érdemes megragadni, amíg lehet.
A KÖZÉPOSZTÁLY UTOLSÓ ESÉLYE EURÓPA
Európa és talán nem kis részben a világ sorsa is most a francia és német választásokon dől el. Ha ott is beüt a szélsőséges nacionalizmus és populizmus, akkor már nincs miről beszélni, akkor a történelem alighanem csúnyán ismételni fogja magát.
Viszont most a jobboldali előválasztáson meglepő fölénnyel a konszolidáltan konzervatív és oroszbarát François Fillon futott be, akit Putyin nyíltan saját favoritjának nyilvánított...
Ha a németeknél sem valami őrült fut be és kiegyeznek Putyinnal éppúgy mint Kínával, akkor Európa lehet az új Amerika, az iránymutató globális hatalom. Persze ez ma még álomnak tűnik, de igazán lehetne belőle végre a lejárt szavatosságú amerikai álom helyébe lépő európai álom. Annál is inkább, mert minden más forgatókönyv rémálom. Leginkább rajtunk, európai polgárokon és az európai középosztályon múlik, melyik utat választjuk.