Kinek jó a brexit?

2016. június 21. 05:48

Bárhogyan is alakuljon a végeredmény, a britek kívülállósága megmarad, sőt várhatóan erősödik.

2016. június 21. 05:48
Pataky István
Magyar Nemzet

Mosolyognak Európa nyugati felében azon a magyar kormányzati üzeneten, amely újsághirdetések formájában áll ki Nagy-Britannia EU-tagsága mellett. Joggal. Tény, Orbán Viktor soha nem állította azt, hogy jobb lenne Magyarországnak az unión kívül, de a belpolitikai célokra használt eddigi retorikájának alapelemévé vált az Európai Unió kárhoztatása mindenért, ami rossz. És ennek meg is lett az eredménye. A kétségtelenül létező – és sok tekintetben érthető – magyar EU-ellenesség a fideszes szavazótáborban olyan méreteket öltött, ahonnan már nehéz visszavonulót fújni. Orbán Viktor elkötelezett híveinek túlnyomó többsége különböző szélsőjobboldali vagy unióellenes erőknek szurkol az európai megméretéseken. A brexitről szóló népszavazáson pedig azért szorít, hogy az angolok hagyják ott az EU-t. Már régóta a minél rosszabb, annál jobb mentalitás vezényli a narancsos tábort az unió dolgaival kapcsolatban. De így vélekedik a Fidesz politikusainak egy része is. Arról nem esik szó, hogy mi történne egy esetleges széthullás után. Hogy miért lenne az jobb bárkinek is? Mit lehet építeni a romokon? A magyar kormány mostani píárakciója kiállás az euroszkeptikus, de tagságpárti David Cameron mellett, aki szövetséges lehet a Brüsszellel megvívandó csatákban. Lehetőség arra, hogy a nyugati sajtó ezúttal a „jó fej”, vagy legalábbis a meglepő Orbánról írjon az őszi népszavazást megelőző garantált tombolás előtt.

Közben Európában szépen kialakult a törésvonal a brexit körül. A fősodor, a hagyományos pártok, a vezető politikusok, a gazdasági élet harcba szállt a maradás mellett, az új hullámot képviselő unióellenes, populista, szélsőséges vagy egyszerűen csak másmilyen politizálást hirdető erők pedig a kilépésre biztatnak. A briteket mindez vélhetően hidegen hagyja. Hiszen Nagy-Britanniában ez a vita nem most kezdődött, hanem gyakorlatilag az uniós tagság óta. Londonnak Európa mindig a túlsó part maradt, még az elvakult EU-pártiak is évtizedek óta tele vannak fenntartásokkal Brüsszellel szemben. A mostani szavazás valójában Cameron belpolitikai játszmájáról szól. Ha nyer, nagyot nyer. De ha veszít, dicstelenül távozik a politikai porondról. Bárhogyan is alakuljon a végeredmény, a britek kívülállósága megmarad, sőt várhatóan erősödik. Ezért olyan uniópárti elemzők is vannak, akik szerint London állandósult akadékoskodása és zsarolása ma már többet árt az európai együttműködésnek, mint amennyit segít. Így jobb, ha távozik. Egyelőre azért az erős Európáért szurkolók számára meggyőzőbbek azok az érvek, amelyek szerint nincs az a klub, amelyet nem viselne meg egy nagyhatalom kilépése.

Azoknak a magyaroknak, akiket a foci-Európa-bajnokság izgalmai mellett a szigetország referendumának alakulása is lázba hoz, azt ajánlom, beszéljenek Nagy-Britanniában élő rokonaikkal, barátaikkal, ismerőseikkel. Kérdezzenek meg egy odakint dolgozó, tanuló magyart, miként vélekedik tűzközelből a menni vagy maradni dilemmáról. Ne magyar pártvélemények alapján, s főleg ne a magyarországi politikai állapotokból kiindulva ítélkezzenek a brit fejleményekről. Az Európai Unió léte csak elhanyagolható részben jelenti az olykor tényleg döbbenetesen empátiahiányos brüsszeli technokraták ügyetlen bíbelődését és felesleges okoskodását. Az élet mindennapjai a külföldi munkalehetőségekről, a szabad utazásról, a jobb megélhetés esélyéről szólnak. Az uniós Nagy-Britannia új otthont, reményt adott százezernél is több fiatal magyarnak, az unión kívüli szigetországról viszont még nem tudunk semmit.

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
GV0917
2016. június 21. 08:35
A britek mindig is nehezen tűrték el ,ha másokkal kellett együttműködni. Különös nemzet. Már-már szakrális ragaszkodásuk az előkelőek felsőbbrendűségéhez és a királyi család sérthetetlenségéhez....Hiába no, ahol a splendid isolation hagyomány...
vendelin
2016. június 21. 08:33
Tisztelt Pataky István! Alkalom adtán szentelhetne egy cikket Kinek jó az Európai Unió a jelenlegi formájában és vezetéssel címmel is. Ha én írnám meg Ön helyett, azt hiszem ilyesféle választ adnék: a globalizmust hirdető világcégek európai vazallusainak, a '68-as anarcholiberális "szellemi" örökséget továbbvivő "értelmiségieknek", a hitelességet és alapvető sajtóetikát önös és politikai érdekből sutba hajító "médiaelitnek", a keresztény európai civilizációt megvető, ugyanakkor arra hivatkozva maguknak emberséges bánásmódot és ellátásokat követelő migránsoknak, a soha senki által meg nem választott, tehetetlen és tehetségtelen technokrata eurobürokratáknak, valamint a másságot és devianciát a többségre erőszakosan ráerőszakoló "liberálisoknak". A fenti csoportokba nem tartozó néhány százmillió európai meg kit érdekel? Félreértés ne essék: az Unió eredeti szellemisége és törekvései méltányolhatók. Csak hát ezek a törekvések, és ez a szellemiség már nyomelemekben is ritkán bukkan fel Brüsszelben és környékén.
Berecskereki
2016. június 21. 08:26
Mottó: „Egynek minden nehéz, soknak semmi sem lehetetlen.” David Cameron magyarországi látogatásakor kijelentette: Nagy-Britanniának fontos, hogy egy megreformált Európai Unióban maradjon, és az EU-nak is fontos Nagy-Britannia. Kezdettől ezzel ért egyet Orbán Viktor és kormánya és ugyanezt támasztják alá a V4-ek nyilatkozatai is. Sőt! Az elmúlt évek történései, amely arra is utal, hogy a mostani brüsszeli vezetés alkalmatlan gazdasági, társadalmi kérdések megoldására. Az EU vezetésének a hibái pedig abból fakadnak, hogy pártideológia mentén hozzák meg döntéseiket és háttérbe szorulnak a gazdasági témák. Ez legfőképpen a balliberálisok-zöldek tevékenységében érhető tetten. Nem véletlen a „nyavalygásuk”, mert az EU reformációjával csökkenne pártpolitikai befolyásuk, amely a változást követő választásokon is érezhetővé válna. Erről szól az angliai népszavazás is, amely eredménye erősíteni fogja a reformok szükségességét. Így a poszt címe „Kinek jó a brexit?” egy nagyon buta címadás. A megfelelő cím, megfelelő tartalommal az lehetne: Miért nem jó a brexit?
tevevanegypupu
2016. június 21. 07:04
Orbán ritkán dicsérte az Uniót, olyan nagyon nem is lehet dicsérni, főleg mióta a migráns-probléma van..Nem is beszélve a tökéletesen tehetségtelen, ostoba vezetőkről, akik kudarcról-kudarcra süllyesztik egyre mélyebbre..A tudatlanság pedig szinte állandóan megnyilvánul náluk Magyarországgal kapcsolatban is. Nem olyan nagy öröm tagnak lenni, de Magyarországnak kilépni veszteség lenne, ezt nyilván Orbán tudja..a jobbikosok és Vona már kevésbé.Soha az életben nem kerülnek kormányra. Ha volt is valaha halovány esélyük (nem volt), azt Vona most semmisíti meg lépésről-lépésre.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!