Az Emmi lényegében elvégezi azt a munkát, amelyet annak idején a Klik kialakításánál is éppen ilyen nyilvánosság mellett, éppen ilyen mélységig el kellett volna végeznie. Ennél többet pedig nem igazán reális elvárni a kormánytól.
Illetve vannak természetesen, akik mégis telhetetlenek. Egy kormányzati fontosember háttérbeszélgetésen panaszkodott: van néhány, a közoktatásban illetékes szereplő, akikkel sehogy sem lehet dűlőre jutni a nagy tárgyalgatások közepette. Hiába minden erőlködés, kerekasztal, miegyéb. A kormánypárti politikus meg is nevezi a „bűnösöket”, akik a Civil Közoktatási Platform vezetői között találhatóak – név szerint Radó Péter, Nahalka István, Puskás Aurél és Krémer Ferenc. Mindannyian oktatáspolitikából (is) képzett, tudós személyek.
Puskás Aurél – volt MSZP/SZDSZ képviselő – és Krémer Ferenc – a kereken egy éve megszűnt, baloldali Galamus újságírója – esetében a kormányellenességnek vannak hagyományai. Bár azért semmiképpen se vegyük egy kalap alá őket holmi puklimátumok szerzőivel.
Na de Radó és Nahalka! Ők egészen sokáig kritikusan, de partnerként álltak az oktatási tárca rendelkezésére. Forrásom szerint kifejezetten konstruktívak voltak a 2011-ben létrehozott közoktatási rendszer építésében, sőt azután is. Mi törhetett meg ebben az együttműködésben?
Nahalka István – akinek a blogját csak ajánlani tudom –, évek óta írogatja bejegyzéseit az oktatás helyzetéről, mondanom sem kell, hogy az idő előrehaladtával egyre kritikusabban és gunyorosabban. Érdekes fejlődéstörténetként is visszakövethető, hogyan változik a megoldást kereső szakember a közoktatás jobbításáért kiálló mozgalmárrá.
Ugyanakkor kétségtelen: mozgalmárként is abban látja a Civil Közoktatási Platform célját, hogy „letegyenek a társadalom és a kormány asztalára egy kristálytiszta javaslatot az oktatás alapfolyamatokat, alapstruktúrákat érintő megváltoztatására”.
Egészen párhuzamba állítható ezzel a történettel Radó Péter blogpályafutása. Az OktpolCafé-n sorra születtek az elemző cikkek a közoktatás helyzetéről, mígnem a szakember kormányzati lépésekkel kapcsolatban eluralkodó apátiája győzött és feladta a blogolást. Radó ezzel kapcsolatban azt nyilatkozta: a rombolás befejeződött, nincs mit konszolidálni. Mégpedig azért, mert „a kormányzat változásmenedzselő képessége nagyon gyenge, a tervezés teljesen megszűnt, a lehetséges problémákat, akadályokat és nehézségeket feltárni képes szereplőkkel senki nem áll szóba. (...) Talán jobb, ha a kormány most már nem nyúl semmihez”.