Az ellenzék tragédiája

2016. április 28. 08:20

Egy jól működő kormánnyal szemben általában bármely politikai tényezőnek kevés sikerélmény adatik, ám a magyarországi ellenzék valódi tragédiája mégsem ebben, hanem saját életképtelenségében rejlik.

2016. április 28. 08:20
Boros Bánk Levente
Magyar Idők

Ha az önmeghatározási problematikán túl is lendülne a hétköznapi választó, az egységre való képtelenség biztosan nem teszi politikailag vonzó alternatívává az ellenzéket. A Gyurcsány-utódlással kezdődött baloldali cicaharc előbb megszámlálhatatlan politikai formációt szült, majd 2014-ben újra zátonyra futtatta a balliberális oldalt.

Az éveken – többek esetében évtizedeken – keresztül meghatározó politikusok vagy önként, vagy némi unszolásra politikai száműzetésbe vonultak, helyettük pedig új, esetleg korábban másodvonalas, néha választott, néha pedig önjelölt politikai ambíciókkal terhelt személyek tűntek fel a balliberális oldalon.

Az így kialakult káoszon azonban senki sem tudott úrrá lenni, aminek egyrészt intézményi, másrészt személyi okai vannak. Intézményi szempontból bebizonyosodott, hogy a sokszínűség, azaz a túl sok szereplő kifejezetten hátrányt jelent, különösen, ha ellenzéki pozícióból indulnak a felek. Nemcsak arról van itt szó, hogy szerteágazó szempontokat szükséges figyelembe venni, jó esetben pedig programokat kell összeegyeztetni, hanem valamennyi szereplő a politikai létét (és egzisztenciáját) félti és próbálja biztosítani az ideálisnak vélt együttműködés felé vezető úton.

A gyakorlatban ez nem jelent mást, mint annak elérését, hogy minden egyes párt minél több politikusának és azok klientúrájának legyen pozíciója, képviselői helye, röviden politikai megélhetése. Ahol viszont kevés a fóka, ott hullanak az eszkimók – így történt ez a balliberális ellenzék esetében is.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 93 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
22-es csapdája
2016. április 28. 22:00
"A kormány rossz színben tüntet fel téged, szegény magyar. De ha elzavarod, újra lesz ami most nincs!" Nem a kilátástalanságot propagálom ezzel. Csak arra céloznék, a változatosság kedvéért úgy kellene valamit elindítani, hogy: - vannak komolyan vehető szövetségeseink - akikkel azonosak az érdekeink - akikkel együtt fellépve az ellenfél kénytelen megosztani az erejét, több fronton hadat viselni - akik mellett bebizonyosodik, hogy csak az önrendelkezés és a szuverenitás visszaszerzése ami közös bennünk, ami miatt a támadások érnek minket.
chinasky
2016. április 28. 16:25
levente. írj már a választásifradisokról is egy cikket. úgyis ismered őket:D
Tintamin
2016. április 28. 12:17
Szanalmas kos gyoker volt ez a csavo az egyetemen, de ugy latszik, megtalalta a megfelelo segget. Vegre.
Pinter68
2016. április 28. 12:17
Jól működő kormány??? Bátor kijelentés ez egy olyan országban, ahol a szavazók 2/3-a másik pártra szavazna vagy inkább egyikre sem?? Mert hogy az ellenzék széttöredezett az tény, de nehogy már jól működőnek tekintsünk egy ilyen kormányt, aminek az egyetlen erőssége már csak az, hogy a túloldal még szervezetlenebb!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!