Behódolás helyett nemzeti érdekérvényesítés
Nagyon is indokolt a Fidesz új kommunikációs stratégiája Magyar Péterrel szemben.
Ha valaki alkalmatlan arra, hogy a mai magyar polgároknak elmagyarázza, miért volt jó döntés a Bokros-csomag, akkor az képtelen lesz arra is, hogy megfelelően kormányozzon a mai magyar válságban.
„A mai magyar nyomor és kilátástalanság még nagyobb volna, ha nem az történik 1995-ben, ami történt. De ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy 2018-ban ugyanazt és ugyanúgy kell majd megtenni a magyar gazdasággal, mint amit Bokros és Surányi tettek 1995-ben. A lényeget kell megtanulni és alkalmazni.
Magyarországnak akkor van gyarapodást jelentő jövője, ha a nyugati országokhoz tartozik, és jól működő kapitalista versenyben szociális piacgazdaságot működtet erős és fenntartható jóléti rendszerekkel. Egyenes beszéd, merész megoldások, összehangolt költségvetési, monetáris és jövedelem-politika, szakszerű kormányzás. Ez 2015-ben 1995 tavaszának a tanulsága.
Manapság szokás egy az egyben kidobásra ítélni az elmúlt 25 évet. Szokás ellenzéki körökben eltagadni egyesek és mások politikai identitásának baloldali részét. Szokás az Európai Unión belüli Magyarország számára nemzetállami keretben antikapitalista kiutat festeni az égre. Szokás szembeállítani a szegénységellenes küzdelemre való elszántságot a költségvetési fegyelem hangsúlyozásával, mintha a kettő bármiben is ellentmondásban volna. És végül szokás az is, hogy a demokrata ellenzéki pártok az elmúlt két évtized megőrzendő, pozitív tapasztalatait sem merik önmaguknak és saját politikai közösségüknek bevallani, mert a populisták és demagógok hangorkánja minduntalan védekezésbe szorítja őket.
Az Együtt elnökeként úgy gondolom, hogy minden, 2018-ban kormányváltásra készülő ellenzéki pártnak a nemzeti érdeket követő intézkedéssorozatnak kell értékelnie a Bokros–Surányi-csomagot. Nyilván nem volt hibátlan, nyilván nem volt minden jól elmagyarázva politikai közösségünk tagjainak, de helyes és szükséges volt, ami történt.
Miért fontos ez most? Miért nem hallgatok inkább egy ilyen, sokak számára népszerűtlen intézkedéscsomag elismerése helyett? Azért nem hallgatok, mert néphülyítésre, mellébeszélésre és saját múltunk gyávaságból fakadó hazug értékelésére nem lehet alapozni a 2018 utáni kormányzást.
Ha valaki baloldaliként, liberálisként, újbaloldaliként és polgári demokrataként képtelen és alkalmatlan arra, hogy a mai magyar polgároknak elmagyarázza, miért volt fontos, jó döntés az 1995 tavaszi, az képtelen lesz arra is, hogy 2018-ban megfelelő felhatalmazást kérjen a választóktól és megfelelően kormányozzon a mai magyar válságban.”