Mi a baj a hinta-külpolitikával?

2014. november 17. 08:53

A nem megbízható partnerrel pedig nem csak a külpolitikában lesz óvatosabb a másik fél, hanem kölcsönösen kedvező gazdasági kapcsolatokat sem fog kezdeményezni.

2014. november 17. 08:53
Hörcher Ferenc
Mos Maiorum

„Ennél is fontosabb talán a másik kritikus pont a tárca új felfogásában. Úgy tűnik, az új vezetés szerint a nemzeti érdekre hivatkozva könnyedén feladhatók a természetes szövetségesekhez fűződő kapcsolatok (lásd a lengyel és az észt relációt), s a történeti tapasztalatokat is háttérbe szoríthatják a nemzetgazdasági érdekek (például az oroszokkal való viszonyban). Kifejezetten tévesnek tűnik számomra az a nézet, amely szerint nincsenek hosszú távra lefektetett külpolitikai elveink, melyek bizony választási ciklusokon túlnyúlóan is meghatározzák az ország nemzetközi tájékozódását, történeti vagy elvi alapon. E felfogás úgy gondolja, hogy minden meglévő kapcsolatot az érdekkalkulussal kell végigszámolni, s ha nem mutatható ki a pozitív szaldó, akkor az adott reláció felbontható, értéktelen, beáldozható egy gyümölcsözőbbnek ígérkező másikkal szemben.


Valójában azonban a külkapcsolatok ápolásának eredménye nem rövid távon számolandó. Kifejezetten olyan politikai viszonyról beszélünk, amelyben a hosszú távú megbízhatóság, szavahihetőség, kiszámíthatóság elsőrendű fontosságú. Hiszen az államok nem láthatnak bele egymás belügyeibe, így a velük kapcsolatos beállítódásokat csak a tényleges politikai megnyilvánulásokból tudják kikövetkeztetni. Ha pedig egy állam hol így, hol úgy viselkedik, akkor nem lesz világos, mit is akar. Az ilyen pedig nem megbízható partner a nemzetközi kapcsolatok világában. A nem megbízható partnerrel pedig nem csak a külpolitikában lesz óvatosabb a másik fél, hanem kölcsönösen kedvező gazdasági kapcsolatokat sem fog kezdeményezni.

Összességében azt kell mondanunk, hogy elhibázott mind a tisztán érdek alapú kalkuláció, amely hintapolitikára vezet, s így kiismerhetetlenné teszi az országot partnerei számára, mind pedig a külgazdaság előtérbe helyezése az évszázados szabályok szerint zajló külpolitikával szemben. Hiszen ha a belpolitikában nem a gazdaságé a primátus, akkor miért lenne ez másképp a külső viszonyok ápolásában? Hiszen könnyen belátható, megfelelő külpolitikai stratégia nélkül nem remélhető a külgazdasági pozíciónk erősödése sem, s hiába tűnnének fel mégoly ígéretes külső gazdasági partnerek, ha a velük folytatott gyümölcsöző kapcsolathoz nem tudjuk megteremteni a külpolitikai feltételrendszert.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 87 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
egyetmondok
2014. november 17. 21:20
Hörcher Úr nem materialista. Sosem lesz képes megérteni a Fideszt.
tevevanegypupu
2014. november 17. 20:06
Hogyne..cselekedjünk saját érdekeink ellen.. Obama és a demokrata párt most bukott meg, az Európai Uniót egy korrupt volt államfő vezeti..de mi csak rajongjunk értük tovább..hiszen mindig készen álltak nekünk segíteni.
várúr
2014. november 17. 17:42
Horkay-Hörcher irodalomtörténész ismét külpolitizál. Szíve joga. Nekem is szívem joga Horkay-Hörchert ordítva kiröhögni. Komolykodik a jóember, mint lábjegyzet a lap alján.
Zokni
2014. november 17. 16:14
"Mi a baj a hinta-külpolitikával?" Hát az, hogyha túlhajtjuk, akkor rosszabbul járhatunk, mint az üveges tót, amikor hanyatt esik.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!