1956

2014. október 23. 10:14

Ötvenhatról őszintén beszélni és a tényeknek megfelelően feltárni a valóságot még mindig kényes téma.

2014. október 23. 10:14
Stefka István
Stefka István
Magyar Hírlap

Valakik titkon vagy nyíltan még mindig akadályozzák, hogy kiderüljön az igazság, 1956 igazságai. Wittner Mária, Mádl Dalma, Jókai Anna és Kubik Anna szeretné, ha a még élő ötvenhatosok kívánságának megfelelően a hatvanadik évfordulóra felállítanák a forradalom és szabadságharc központi emlékművét az egykori Köztársaság, ma II. János Pál pápa téren. Máris óriási felhördülés indult el a balliberális értelmiség soraiban. Például Rainer M. János történész így vélekedett: »Elképesztő és orbitálisan szerencsétlen az elképzelés«, mivel a Köztársaság téri pártház ostrománál 1956. október 30-án leszámolásra és lincselésre került sor. Ennek áldozatai leginkább kis pártfunkcionáriusok és besorozott kiskatonák voltak, s ez a forradalom kínos szégyenfoltja.

Szerintem sem jogszerű a nép forradalma alatt a népítélet, bár tudjuk, hogy az ávéhások és a politika komisszárjai milyen súlyos bűnöket, gyilkosságokat követtek el a nép ellen. De azért az nem jó, ha történészek, politikusok összemossák a tettesek és az áldozatok cselekedeteit. Ezzel ötvenhat történésének lényegét hamisítják meg, amivel immár ötvennyolc éve kísérleteznek. Egy epizód rávetítése magára a forradalomra nemcsak hiba, de bűn is. Ilyen megközelítés szerint csak a pártházat védő egykori ávós »hősökre« szabad ott emlékezni.

Remélem, megépül ott az ötvenhatos forradalmárok emlékműve, és lesznek nagy művek 1956-ról. Már csak azért is kötelességünk ez, mert a világ nagyjai, köztük két francia Nobel-díjas író is, csodálták Magyarországot. Francois Mauriac így ír: »A megszelídíthetetlen Magyarország megmutatja a világnak, hogy a történelem irányát meghatározhatja a leggyengébbek akarata is, akkor, amikor az erősebb állandóan embertelen. Az emberiség történelme elítéli az embertelenséget.« Albert Camus pedig így: »A magára maradt Európában csak úgy maradhatunk hívek Magyarországhoz, ha soha és sehol el nem áruljuk, amiért a magyar harcosok életüket adták, és soha, sehol – még közvetve sem – igazoljuk a gyilkosokat.«

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kálmi
2014. október 24. 10:39
Nocsak! De sok szellemi örököse van itt a hozzászólók között az '56 os "ellenforradalomnak"
Logogrif
2014. október 24. 08:03
Ha lenne "időutazás" a valóságban is,akkor sokan meg sem mernének szólalni, pld. Stefka...-ha a Köztársaság téren csak bamba nézelődőként is megélhették volna pld.: a "Tuskólábú" tetteit,akkor valószínű sok minden átértékelődne, - csak az tudja mindezeket,aki megélte az akkori jelent.- Vajon a benne élők egy része,akkor miért nevezte "bulinak"- vajon miért ? Mert a haszonélvezők mindíg többet tudnak,mint akik azt a szent,de zavaros időt és annak minden következményét emelt fővel vállalták és meg is élték.-Madártávlatból bármi lehet ocsmány,de hőstett is...Ez olyan,mint a Kossuth kultusz:-Ő is megjárta az "utat" a sikkasztástól, a az újságírón át a nemzet-atyjáig...ilyen a magyar történelem.A régi történések az új időkben vagy megfakulnak,vagy az újkori politikusok "önérdekből" a hasznukra fordítják. Ezt sajnos csak olyan tudja,aki ilyet megélt: 1944-máig.-Lehet ocsmánykodni...
mákvirág
2014. október 24. 07:31
Az hogy a csőkommunistafideszmajom Stefka egyáltalán mer egy sort is írni 1956-rólm a ami rezsim totális gőgjét és a népének teljes lenézését szimbolizálja.Szégyenország.
BőröndÖdön
2014. október 23. 21:01
Stefka et.,te már csak tudod...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!