A szolgáltatók pillanatok alatt megszülik, hogy milyen megoldással kerülhető el az adó. És elkerülhető, teljes mértékben.
„Kedves Orbán Viktor, ha jól olvasom, Ön ennek az internet-adónak az alfája-omegája. Én ugyan nem vagyok fidesz-szavazó, de mint második párt, mindig is szurkoltam Önöknek, így muszáj lenne megértenie, hogy ez az internet-adó így, ebben a formában SZAKMAILAG rossz.
Bármikor szívesen meghívom egy jó teára az ITee Caféba, ott elbeszélgethetünk erről, tisztán szakmai alapon. Elmondanám és bemutatnám Önnek, hogy mi az az M2M, mi az a Cloud, hogy az adatforgalom miből áll össze egy nagyobb vállalkozás esetén.
Példákon keresztül tudom bemutatni, hogy az új adónem vállalkozói maximuma, az 5000 Ft szinte az összes vállalkozói előfizetést érinti úgy, hogy ezek nagy része jelenleg nem drágább 5000 Ft-nál (bruttó). Azaz ebből NEM lehet kigazdálkodni az adót. A szolgáltató vagy emelni fog az árain, vagy felmondja az élő szerződéseit a nem egyéni ügyfeleivel,
VAGY
pillanatok alatt megszülik, hogy milyen megoldással kerülhető el az adó. És elkerülhető, teljes mértékben. Hiszen adót fizetni csak az internet-előfizetések után kell, nem minden adatforgalmat bonyolító vonal után. Tehát nem fognak fizetni pl. a bankok saját fiókjait összekötő adatforgalmat biztosító vonalai után, nem fognak fizetni az online pénztárgépek után, és nem fognak fizetni a céges előfizetések után sem, hanem azokat átminősítik »magán-adatforgalmi« csomaggá, ami nem internet-előfizetés, és és egyszerűen ráveszik az előfizetőt, hogy béreljen tőlük 1Ft-ért eszközt, amivel a magán-adatforgalmi csomagjuk végére rátesznek egy eszközt, amivel kilátnak mégis az internetre.
De ez csak az első, 5 perc alatt kitalált adóelkerülő ötletem, ennél a szolgáltatók tudnának fifikásabbak lenni, ha a működésüket teljesen ellehetetlenítő adót vezetnének be.
A döntés elhibázott, drága, betarthatatlan, alig hoz valamit a konyhára, és nem szedhető be könnyen, ahogy gondolják, a forgalom méréséhez auditált mérőeszközök kellenek, amiket a NAV elfogad, ennek az auditálásnak az ára több millió forint. Vidéken sok faluban kis, pár száz főt kiszolgáló internetszolgáltatók működnek... Ők miből fizetik majd ezt az adót? 3000 Ft-os átlagos előfizetések után kellene 700 vagy 5000 Ft-ot fizetni. Érti Ön, hogy ez TÖBB, mint a bevétel? És akkor abból a bruttó 3000 Ft-ból kellene ÁFÁt fizetni, számlázást, postázást, ügyfélszolgálatot...
Kérem értse meg, hogy nem jó az adónem. Nem jó a díj, elhibázott a megkezdett GB alapon fizetés is. Sok olyan eszköz van (pl. riasztók, flottakövetés), amiknél egy-egy cégnek több száz van (pl. fuvarozó cég vagy távfelügyelet), ezeknek a forgalma alig pár byte (a giga byte kevesebb mint 1000000000-od része), ezek után mégis a 150 Ft kerül kiszámlázásra. Ezekért eddig fizettek a szolgáltatónak mondjuk 100 db után 10.000 Ft-ot. A szolgáltató most fizethet utána 100*150 Ft-ot. Érti? Ezt több megint, mint a bevétel. A jövő arrafelé megy, hogy minden lakásban lesz olyan villanyóra, ami szintén az internetre van kapcsolva, have pár byte adatforgalommal, ezek után is fizetni kell 150 Ft-ot valakinek. Kinek? Miből?)
A nagyobb cégeknek a szerverei nem a telephelyükön vannak, hanem ki vannak szervezve nagy szolgáltatókhoz, mert ott olcsóbb üzemeltetni (azért olcsóbb, mert a nagyobb szerverhotelek hűtése energia-hatékonyabb --> alacsonyabb a környezeti terhelés --> tényleg, amennyivel nőni fog a CO2 kibocsátásunk emiatt az adó miatt, annak mennyi a költsége? Nem lehet, hogy több mint 20 milliárd?). Eddig az adatforgalom korlátlan volt, most minden ilyen után fizetni fog valaki 5000 Ft-ot. Innentől már nem biztos, hogy megéri.
Nem tudom, hogy ilyen, és ezekhez hasonló kérdésekről az Ön igen tisztelt szakértői adtak-e ilyen, vagy ennél részletesebb tájékoztatást, de ha nem, akkor még egyszer mondom, bármikor szívesen meghívom egy teára.
Köszönöm, ha ezt elolvasta!”