„Sarokba szorított patkányok!” – így fakadt ki az ukrán újoncokra egy toborzó
Nem egyszerű a vágóhídra küldeni embereket – erről beszélt Artem, a toborzótiszt a The Telegraph című lapnak, aki pontosan tudja, mennyire gyűlölik az emberek.
Most száz éve kitörőben volt egy nagy háború, amiről azt hitték, addig tart, amíg a levelek lehullanak. Aztán éveken keresztül az európai nemzetek életének és halálának részévé vált. A MúzeumCafé az egykori Érdekes Újság harctéri fotográfiáit közölte újra. Kattintsanak, emlékezzenek!
Most száz éve kitörőben volt egy nagy háború, amiről azt hitték, addig tart, amíg a levelek lehullanak. Aztán éveken keresztül az európai nemzetek életének és halálának részévé vált. A következményeit pedig máig látjuk és érezzük magunkon.
Az egymást pusztító nemzetek az évek során tényleg megtanultak együtt élni a háborúval: a hivatalos hírek és a családi történetek mellett az újságok kisszínes rovatai is megtalálták a maguk témáit a történelem addigi legnagyobb konfliktusában. Így tett az akkori Érdekes Újság is, amely a háború során tíz füzetben adott ki harctéri felvételeket az olvasóik számára.
A centenárium alkalmából a MúzeumCafé magazin elegáns nyomtatott mellékletet és a füzetek fotográfiáit alaposan feldolgozó, végigkattintgatható online projektet szentelt az Érdekes Újság fotográfiáinak.
Az Érdekes Újság háborús albuma
Forrás: Jáki László magángyűjteménye
Letétben a Dunavecsei Helytörténeti Gyűjteményben
Reprodukció: Józsa Dénes, Szépművészeti Múzeum
Az eredeti lapok mérete: 353 × 283 mm, mélynyomással
készültek a Légrády és Társa nyomdában, é. n.
Kiállítva a dunavecsei helytörténeti gyűjtemény tárlatán
2014. május 25-től június 1-jéig.
A válogatás a MúzeumCfé magazin 41. számának posztamens rovatában, a „Mélységes szeretettel, magasztaló hálával” című írás illusztrációjaként jelent meg (Berényi Mariann publikációja).