A magyarországi politika összeomlása II.

2014. május 29. 11:16

A kormányzó párt nem rendelkezik széleskörű támogatással, de nincsenek életerős tiltakozók egy másik alternatíva mellett sem.

2014. május 29. 11:16
Kim Lane Scheppele
Galamus

A Magyarország Barátai vacsora – a maroknyi tiltakozóval odakint és a kevéssé lelkes vendégekkel odabent – a magyarországi demokrácia állapotát jelképezte. A kormányzó párt nem rendelkezik széleskörű támogatással, de nincsenek életerős tiltakozók egy másik alternatíva mellett sem. A kormány olyan közvélemény fölött uralkodik, amelyben a »nem tudom« válasz volt domináns a felmérésekben, Orbán hivatali idejének nagy részében. A Fidesz mohón nézi hatalmas támogatottságát, mert jobbak a mérési eredményei, mint bármelyik párté. De Orbán, miután az alkotmányos »reformok« elfogadása után 20 százalék körülire zuhant a támogatottsága, újra megszerezte a parlamenti mandátumok kétharmados többségét a magyar választók szavazatainak 28 százalékával. A választásra jogosultak teljes 37 százaléka nem ment el szavazni, és 35 százaléka más pártokra adta a voksát. A késői kommunista korszakban Magyarország az »antipolitika« vagy a politikától való elvszerű távolságtartás országa volt. Az emberek visszahúzódtak a maguk társadalmi köreibe vagy a magánéletükbe, és a politikát a politikusokra hagyták. 1989 után a politika a parlamentbe bejutó hat párt közötti erőteljes harccal tért vissza. Orbán Viktor Magyarországán ismét az antipolitika tért vissza, ahogy ritkává váltak a valódi választások is a választási politikában. (…)

Amióta a Fidesz hatalomra került, a magyar kormány bírálói döbbenetes arányban veszítették el az állásukat. Elsőként azokat bocsátották el, akik az állami szektorban dolgoztak. Sok munkahelyen szokott változás lenni, amikor kormányzó pártok jönnek és mennek, de a köztisztviselői szféra jellemzően védettséget élvez a széleskörű politikai megtorlások ellen. Nem így Magyarországon. Hivatalba lépése után a Fidesz-kormány egyik első lépéseként megváltoztatta a köztisztviselőkre vonatkozó munkajogi szabályokat. Az állami alkalmazottakat, akik korábban jelentős védelmet élveztek, egyszerre csak el lehetett bocsátani bármiféle okból – vagy ok nélkül. Az állami alkalmazottak ezrei között, akik e jogi változtatásokat követően elvesztették munkahelyüket, aránytalanul nagy számban szerepeltek olyanok, akik a kormánypárt ellenfelei voltak. A Magyar Alkotmánybíróság 2011 februárjában alkotmánysértőnek minősítette a munkajogi törvény változásait, de csak »jövőbeli hatállyal« semmisítette meg a törvényt, ami annyit jelentett, hogy a kormány még további öt hónapon át elbocsáthatott embereket, mielőtt módosítania kellett volna a törvényt, hogy legalább valamennyire hasonlítson a normális elbocsátási eljáráshoz. 2011 májusára az állami szektort szinte teljesen megtisztogatták az ellenzék támogatóitól. Akkor azonban, az Alkotmánybíróság döntése nyomán, a kormány ideiglenesen helyreállított bizonyos közalkalmazotti védelmet a megmaradt állami alkalmazottak számára, akik véletlenül éppen a kormányzó pártot támogatták.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 71 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hátakkor
2014. május 29. 20:26
"újra megszerezte a parlamenti mandátumok kétharmados többségét a magyar választók szavazatainak 28 százalékával" Az mszp, az elnöksége és az elnöke meg a választók szavazatainak 3%-val meg megbukott..
hátakkor
2014. május 29. 20:24
"A kormányzó párt nem rendelkezik széleskörű támogatással,.... A Fidesz mohón nézi hatalmas támogatottságát, " Két mondaton belül. Halmai jó cuccot tolhat..
pkarcsi
2014. május 29. 15:57
Már megint ez a komcsizsidó lerakat,Galamus.Dögöljetek meg az Orbán fóbiátoktól.Vöröshordalékok.
hátakkor
2014. május 29. 15:37
"de nincsenek életerős tiltakozók egy másik alternatíva mellett sem" Hát a hahásaitok az semmi??
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!