Mit nem mondanak el a pártok?

2014. január 11. 10:26

Egyik párt sem mondja el azok közül, amelyekre majd szavazhat a nagyérdemű, hogy kb. 99%-os a valószínűsége annak, hogy az ország az elkövetkező parlamenti ciklusban az ilyen vagy olyan mértékű lecsúszás állapotában marad.

2014. január 11. 10:26
Béndek Péter
1000 A Mi Hazánk

Az ország rövid- és hosszútávú növekedési fundamentumai egyaránt hiányoznak. Se az elitoktatás, se a KF, se a szakmunkásképzés nincs olyan állapotban, amelyről ma meg lehetne mondani, hogy mi akarunk lenni 10-15 év múlva. Néhány szigetszerű hatást leszámítva az agrárszektor, az ipar, a tercier szektorok külön-külön is évtizedekkel vannak elmaradva a fejlett világtól. Az országról nincsen -- nemhogy konszenzusos, de -- semmilyen versenyképes jövőkép. Van viszont elképesztő önbecsapás. Az ideérkező befektetések még mindig jobbára az európai mérce szerint alacsony munkaerőköltségek és az EU tagságunk kettős előnye miatt jönnek -- és ezt is csak akkor, ha a jogbizonytalanság kiváltotta magasabb kockázatot sikerül adókedvezményekkel, a nyilvánosság számára ismeretlen ösztönzőkkel és stratégia szerződésekkel (?) ellensúlyozni, ami további veszteségeket jelent. Az állam tehertétele óriási, azt kell mondanom, kriminális. A nemzeti valutánkat manipulációs célokkal tartjuk. Semmi sem olyan, amilyennek mondják vagy amilyennek lennie kellene.

Egyik párt sem mondja el azok közül, amelyekre majd szavazhat a nagyérdemű, hogy kb. 99%-os a valószínűsége annak, hogy az ország az elkövetkező parlamenti ciklusban az ilyen vagy olyan mértékű lecsúszás állapotában marad -- nem lennék meglepve, ha 2018-ra stabilan elénk kerülne Románia az egy főre jutó GDP-ben, a fejlettebb régiós országoktól való elmaradásunk pedig további 5-7%-kal nőne, a rossz fundamentumokon túl azért, mert a gyenge kereslet mellett a forrás és az eszköz oldalon is egyre erősebb verseny van kialakulóban, amelyben az ilyen felkészületlen országok, mint a mienk, egyre nagyobb relatív hátrányra tesznek szert. Ennek elkerülésére gyakorlatilag semmilyen lehetőség nincs a jelenleg ismert gazdaságkoncepciókkal.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
atila68
2014. január 11. 13:46
Te hülyegyerek! Milyen lecsúszás te hülyegyerek?
kjkj945
2014. január 11. 13:08
"Mit nem mondanak el a pártok?" Hogy b(el)éndek beléndek!
Berecskereki
2014. január 11. 11:40
Nézzük azonban az állításokat, a konklúziót. Egyetlen állítással értek egyet, mely szerint a gazdaság fundamentumai romokban vannak. Ez azonban nem 2010 után történt, hanem 1976-tól folyamatosan rombolódott, s ezt a rombolást a Gyurcsány-Bajnai kormány tökélyre emelte. Nem kevés szerepe van benne az IMF és az unió tanácsainak is, amely tévedések sorozatán alapult, melyet ma már elismernek. Erről olvashatunk Dr. Dedák István írásában - http://www.penzugyiszemle.hu/vitaforum/az-imf-es-a-koltsegvetesi-szigor-ideje-ujragondolni Ebből az írásból két szakasz; „Az események kiindulópontja, hogy az IMF gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzései azon országok számára, amelyek - többnyire külső nyomás hatására - jelentős költségvetési szigorítást hajtottak végre, tendenciózusan rossznak bizonyultak. Ennek hátterében pedig az áll - mint azt a világgazdaságról kiadott legújabb jelentésükben kifejtik -, hogy alábecsülték a költségvetési kiigazításból fakadó gazdasági visszaesés mértékét. Az IMF előrejelzései ugyanis mindeddig azzal kalkuláltak, hogy a GDP-hez képest 1 százalékos költségvetési szigorítás mindössze 0,5 százalékos visszaesést idéz elő a gazdaság teljesítményében. A válság elmúlt 4 évének és közel 30 ország tapasztalatainak figyelembevételével készült legújabb IMF számítások viszont az mutatják, hogy a mindeddig használt kalkulációk hibásak: 1 százalékos költségvetési megszorítás nem 0,5 százalékkal, hanem átlagosan 1,3 százalékkal csökkenti a bruttó hazai terméket.” A probléma ismert, a megoldás csak az lehet, hogy a rendelkezésre áll forrásokkal struktúraváltást kell végrehajtani és a belső fogyasztásra való termelést növelni. Fejlesztéseket pedig akar lehet végrehajtani, ha ezek a reálgazdaságban valósulnak meg, növelik a jövedelmeket, a fizetőképes keresletet, a fogyasztást. A beruházás, fejlesztés soha nem öncélú és csak akkor van rá szükség, ha ezt a fogyasztás növekedése igényli, vagy fogyasztást generál. A többi amit Béndek Péter emleget másod és harmadrangú kérdések. Szerintem amennyiben a Világbank és az unió is változtat a felfogásán és a rendelkező források nagyobb hányadát a reálgazdaságra fordítják, az alrendszerek teljes valódi reformját maradéktalanul végrehajtják, a következő uniós költségvetési ciklusra elérhetővé válik a 5 %-os növekedés, s ezt Magyarország is teljesíteni tudja.
sersem3
2014. január 11. 11:36
A szerzőnek igaza van,csak ez a siránkozás,amiben a kiutat nem keresi,ez nagyon lehúzza a mpondani valóját. Demográfiai probléma,elöregedés,oktatás. Összefüggő problémakör. A magyarok nem szaporodnak,a cigányok igen. A meg nem születő magyarból lehetne jó szkmunkást nevelni,a cigányból eddig nem sikerült,ha nem jön egy feléjük is követelményeket támasztó erő,a jövőben sem fog menni magától. Agrárium. A nyugati termelékenységi szint nagyon jó dolog,költséghatékony,kevés embert foglalkoztat,de mi értelme van,ha egy-két társaság virtuális bankszámlája az egekbe kúszik,miközben a vidéket lakó emberek munka nélkül kovályognak a kihaló falvakban és segélyre szorulnak,miközben termelhetnének is? Ipar. Mérnök képzés,hazai kis és közepes cégek közösségi,tehát állami támogatása,többszörös mértékben a maihoz viszonyitva,pozitiv diszkrimináció a közbeszerzések terén. Valami konkrétumot várnánk.Nem csak az égfelé tárt kezekkel kiabálástt,hogy ez szar,el van baszva,ezt mindenki tudja. Értelmiségiektöl,vezetésre képes politikusoktól a szavakon kívűl is várnánk valami konkrétumot. Megmondó emberből,dumagépből,tanulmány író szóvirágkötőből már kicsit sok van.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!