A bizonytalan jövő

2013. július 15. 12:03

Azért nem lehet értelmes módon közelíteni a mi lesz Orbán után kérdését, mert nem látjuk, hogy miként (és mikor) lesz vége.

2013. július 15. 12:03
Fleck Zoltán
Fleck Zoltán
Galamus

„Azért nem lehet értelmes módon közelíteni a mi lesz Orbán után kérdését, mert nem látjuk, hogy miként (és mikor) lesz vége. Az a mód, ahogyan vége lesz, erősen meghatározza az utána kérdését. Mindenki csak a demokratikus változatot tekinti kiindulópontnak, és ebből valóban az következik, hogy csak jogállami eszközökkel lehet megszabadulni a nem jogállami terhektől. Úgy viszont sok esetben nagyon nehéz, mert az egész közjogi átalakítás azt célozta, hogy ne lehessen felszámolni jogállami módon. Meg kell-e szabadulni a nem jogállami igazságszolgáltatási szervezet vezetőitől? Igen, hiszen a gyakorlatban is bizonyították, alkalmasak a politikai szándékoknak alárendelődni. Tehát jogállamban alkalmatlanok. Meg kell-e szabadulni az alkotmánybírák túlnyomó többségétől? Persze, mert jogállamban be se kerülhettek volna, és ezt állandóan igazolják is. Jelentős személyzeti szelekciókat kell-e elvégezni a közigazgatásban? Hát persze, hiszen a politikai megbízhatóság felülírta a szakmai kvalitásokat. És minden ilyen egyszerű válasz mögött ott lapul a jogállami eljárások zárójelbe tételének réme. Számomra fontosabb ez a jogállami, intézményi rekreáció, mert az összes többi borzalmat, például a tulajdonviszonyok, államosítások, oktatási rendszer őrületét egy legitim, jogállami intézményrendszer majd kezelni tudja. De kik csinálják majd ezt a jogállamot? Részt vesznek-e benne azok, akik lerombolták az előzőt? Történelmi példák sokasága arról szól, hogy részt szoktak venni, ha elkötelezettséget mutatnak a demokratikus értékek, elvek, eljárások iránt. Ehhez azonban nagy összeomlásra lenne szükségük, a társadalom radikális, egyértelmű elfordulására a »nemzeti együttműködés rezsimjétől«. Különben még egy sima választási győzelem is legfeljebb rövid kísérlet marad a keleti Magyarországnak a demokratikus Nyugaton tartására. Számomra a jogállam és a demokrácia társadalmi képződmények, nem pusztán intézmények. Azok a társadalmi állapotok, amelyek kitermelik, konstituálják, megőrzik, működtetik mindig fontosabbak, mint egy jó alkotmány. Egy jó alkotmány összhangban van a társadalmi állapotokkal, feltéve, ha nem kell szükségképpen éppen abban mesterkednie, hogy a saját támogatottságát segítse létrejönni. Az igazi kérdés, hogy van-e még egy esély egy ilyet létrehozni. És egy ehhez tartozó még kellemetlenebb kérdés: nincs-e valóban ennek a nem alkotmányszerű alaptörvénynek éppen annyi társadalmi gyökere, amennyi hosszasan ide horgonyozza ezt a kompot?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 53 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2013. július 15. 16:28
A népnek ez a jövő http://img.trollfesz.net/i/173836.gif jobb a narancs bal a kék!!
stüszivadász
2013. július 15. 15:11
Eme zagyva cikk írójának : "Ki kérdezett ?" ( Karinthy )
puszika
2013. július 15. 14:53
Már vártam ,mikor szólal meg ez az álmodozó balliba.Nem kellett sokáig várni.Az, hogy a Galamuson szólalt meg,csak még mélyebbre nyomja szavahihetőségét.Nincs ebben az írásban semmi konkrétum,ez csak semmire nem használható elvi duma. Mint minden ballibbant,tehetetlenségében, de főleg gyűlöletében,titkon forradalomról álmodozik.A realitásérzékük nullával egyenlő.Az elmult több mint száz évben gondolkodásmódjuk mitsem változott,csak erőszakkal tudnak megoldani minden változtatást. Fleck Zoltán!Tessék 2/3-al választást nyerni és minden gond megoldható!! Ja,hogy nincs annyi választó aki az önök által előadott maszlagot bevegye,hát ez pech. Az ,hogy a válsztók olyan nyolc év után, ami 2002-2010 között volt,már nem hisznek önöknek ,nem Orbán és kormánya problémája. Kedves Fleck Zoltán,tessék megbízhatónak,hitelesnek,gerincesnek és ha szabad kérnem, egy kicsit hazaszeretőbbnek lenni.Akkor,de csak akkor talán több fül nyílik mondanivalójára!!
KannibálTatárÚr
2013. július 15. 14:51
Na, megint egy "igazi demokrata", aki szerint ha nem az ő bandája a diktátor, akkor nincs demokrácia. A nyugati demokráciával rosszabbak a tapasztalatok, mint a keleti diktatúrával. .
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!