Az elszigetelődött Észak-Korea szándékuk szerint a dzsucse ideológia mentén működik: ez részben önellátást, szuverenitást jelent; ám Észak-Korea népe a külső államokból érkező segélyek nélkül gyakorlatilag még nagyobb nyomorban tengődne (az éhínség régóta jelen van), külső legitimáció nélkül pedig nem sokáig húzzák. Kim Ir Szen persze a szovjet blokk felbomlásáig még parádézhatott Honeckerrel és más nyugati vezetőkkel, az iparosodás korábban akár reménykeltőnek is bizonyulhatott; és egykor valóban bízhattak abban, hogy az imperializmus bukásával majd megtörténik a kommunista fordulat Dél-Koreában is. Mára a kommunizmus szerencsére a világ nagy részében oda került, ahova való: a történelem szemétdombjára.
Érthető, hogy ma a legtöbben csak nevetni tudnak Észak-Korea harci tervein, monumentális elképzelésein, nevetséges propagandafilmjein, az agymosáson, amely diktátoruk halálakor arra sarkallja őket, hogy a nyílt utcán egyre-másra boruljanak le könnyek közt kitörve. Csak érdemes azért ilyenkor abba is belegondolni, miféle sorsuk lehet azoknak, akiknek már több mint fél évszázada ebben kell élniük, akik számára a gyilkos eszmerendszer és az őrület nem pikáns nevetségesség, hanem az élet fő rendezőelve, napi jelenvalóság. Amíg az Amerikai Egyesült Államok és a nyugati világ a civilizáció megvédésére és a különböző népek elnyomásának megszüntetésére hivatkozik, addig Észak-Korea esetében valójában csak saját önös érdekei mentén jár el, a valódi szenvedés pedig maximum annyira izgatja, hogy sajnálkozzon rajta egy sort. Vagy annyira sem.
Sem a háború, sem az észak-koreai status quo megtörése nem érdeke senkinek – csakhogy a háborús vérontásból csak a háborús logika szerint lehet jól kijönni, egyébként sehogy. A vérontás pedig hiába nem fáj az ezer kilométerrel odébb élőknek, azért mégis csak létezik, és az ilyesmit egyébként elviekben elutasítók nyugodt beletörődése mellett létezhet. Salát Gergely az alábbiakkal zárta Megint fokozódik című publicisztikáját: „vigyázó szemünket egyébként Keszongra érdemes vetni: a határ északi oldalán működő ipari parkban tíz éve déli cégek működtetnek gyárakat, 42 ezer északi munkásnak megélhetést, Északnak pedig jelentős valutabevételt biztosítva. Ha itt leállna a termelés, az tényleg komoly gondokat jelezne, de ameddig Keszongban zavartalanul folyik a biznisz – márpedig jelenleg zavartalanul folyik –, addig máshol eldördülhet ugyan egy-egy ágyú, nagyobb bajra nem kell számítani”. A helyzet most már tényleg fokozódik: Észak-Korea április harmadikán blokád alá vonta a keszongi övezetet, onnan egy dél-koreai sem léphetett ki egy kis ideig, majd ezt engedélyezték számukra, ám a további belépést megtiltották. Az sem kizárt, hogy a komplexum hamarosan véglegesen bezárásra kerülhet.