Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
Egy normális országban a politikai ellenfelek megadják egymásnak a kijáró tiszteletet. A magyarságunk összeköt, nem elválaszt. Interjú.
„Miért most érezte úgy, hogy színpadra kell állnia? Nem szólalt meg az új alaptörvény elfogadásakor, nem állt ki az alkotmányos intézményrendszer elemeinek lebontásakor, nem emelte fel a hangját a centrális erőtér kiépítése ellen.
Amikor átadtam a hivatalomat két és fél éve, azt gondoltam: a helyes az, ha nem minősítem rögtön az utánam következőket. Ilyenkor az emberben sok még a korábbról hozott indulat, lendület és gondolat. Jobb ilyenkor önkritikusabban nézni, mi is történt. Azt gondoltam, az átzsilipelés átmeneti időszaka után visszatérek a civil életbe. El is kezdtem ezt építeni, többet foglalkoztam a családommal, tanítottam az Egyesült Államokban, és elindítottam egy tanácsadói vállalkozást. De közben egyre erősebben érzékeltem, hogy azt az óriási lehetőséget, amit a kétharmados felhatalmazás jelent, a kormány nem az ország javára és az eddig megoldhatatlannak tűnő problémák kezelésére fordítja, hanem saját hatalmának bebetonozására.
Januárban, abban a kritikus pillanatban, amikor végleg kirajzolódtak ennek a rezsimnek a körvonalai, publikáltam egy hosszú cikket, mert úgy gondoltam, hogy volt miniszterelnökként kötelességem megszólalni. Bíztam abban, hogy valamilyen módon kiépül az az ellenzéki erő vagy összefogás, amely képes maga leváltani ezt a rossz kurzust. Ma úgy látom – részben az eltelt idő, részben az új választójogi rendszer miatt –, hogy egyetlen esély van 2014-ben, mégpedig egy széles összefogás. Ráadásul nemcsak e kártékony rezsimet kell leváltani, hanem korszakváltásra is szükség van: ha a választói inga ugyanolyan szélsőségesen lendülne vissza a másik irányba, abba tönkremegy az ország.
A feladat tehát az, hogy az ingát középre állítsuk. Az ingamozgás és a politikai váltógazdálkodás természetesen szükséges, de azok az országok sikeresek, ahol erős politikai közép van, olyan, amely kizárja a szélsőségeseket, autoriter törekvéseket, miközben a politikai hatalomért vívott versenyt olyan keretek közt tartja, hogy a hosszú távú nemzeti célokat ne lehessen megkérdőjelezni. Ez így volt a rendszerváltás utáni első tíz évben, 2001 körül fordult a küzdelem olyan irányba, amely a nemzeti közmegegyezést is megkérdőjelezte. Ma annak, aki aktívan részt akar a politikában, a politikai szélre kell mennie, különösen igaz ez a jobboldalon. Mi normális Magyarországot szeretnénk, amelyben kialakulhat ez az erős közép. Ezért hívtuk életre az Együtt 2014 mozgalmat.
E választói mozgalomban mi a személyes feladata, és meddig terjed a mandátuma?
A Milla, a Szolidaritás és a Haza és Haladás Egyesület – mindhárman egyenrangú partnerek. Világos, hogy az együttműködést bővíteni szeretnénk. Ehhez szükség van a demokratikus ellenzéki pártokra és politikusaikra. Az Együtt 2014 alap, amelyhez elvben bárki csatlakozhat. Mi nem akarunk konkurálni a meglévő pártokkal. Azért akarunk együttműködni, hogy olyan választókat is meg tudjunk szólítani, akiket a mai ellenzéki pártok nem értek el. Ami az együttműködés kereteit illeti: ahhoz, hogy korszakváltás legyen a politikában, mindenkinek önvizsgálatot kell tartania. Nekem is. Mindenkivel, aki csatlakozni kíván, meg kell állapodnunk az új korszak elvi és erkölcsi alapjaiban, egy működő kormányprogramban, csak így lehet esélyünk a jó kormányzásra. Ez nem lesz egy gyors folyamat, hónapokig is eltarthat.
Az összefogásban mindenki megtartja az identitását, a szuverenitását. A Milla Milla, a Szolidaritás pedig Szolidaritás marad, és a Haza és Haladás is arra koncentrál, ami a dolga. Mindhárom szervezet megpróbál minél több potenciális szavazót megszólítani. Magam többször is végigjárom az országot, mert rengeteg felkérést kaptam az elmúlt időszakban arra, hogy segítsem megszervezni ezt a fajta összefogást. A feladatom tehát az, hogy másokkal együtt megteremtsek egy olyan versenyképes, a Fideszt kihívni és legyőzni képes ellenzéki alternatívát, amely az erős társadalmi közepet és a korszakváltás lehetőségét hordozza magában. Én most csak erre vállalkozom. Aki pozíciókról beszél, árt a kezdeményezésnek. Nem személyeknek kell kiegyezniük. Mit is gondolnának a választók, ha azt látnák, hogy ezek a fiúk még meg sem tudják fogalmazni, hogy mit akarnak, de máris pozíciókon egyezkednek! Ez a választók elárulása lenne. Azt, hogy kiből mi lesz, azoknak kell eldönteniük, akik ebben az összefogásban háromnegyed év múlva benne lesznek. Az én vállalásom sikerkritériuma az, hogy sikerül-e létrehozni ezt az életképes alternatívát. (...)
És milyen ez az MSZP?
Az MSZP-nek jelenleg 1,2 millió szavazója van. A legnagyobb ellenzéki párt. Az MSZP nem hogy nem omlott össze, de stabilizálta a helyzetét és kis mértékben, de növelte a támogatottságát. Elvitathatatlan a mögötte lévő vezetői teljesítmény. Az MSZP ma tisztább profilú, egységesebb, fegyelmezettebb párt. Mérete alapján: jelentős középpárt. Csakhogy alacsony a választói részvétel, ami viszont az ország második legnagyobb politikai erejévé teszi. Leegyszerűsítve tehát a képletet: az MSZP részvétele és támogatása nélkül a rezsim nem váltható le, de ezt egyedül 2014-ben nem tudja megcsinálni. Még ha le is tudná váltani a kormányt, akkor is problémát okozna a rezsim felszámolása, az új korszak elindítása. Nem elég a sok választó, sokféle választó is kell. Az új korszak ugyanis nem alapulhat egyetlen párt programján, egyetlen világnézeten, különben minden kezdődik elölről. Olyan kurzus kell, amelyben a politikának több hitele van, hogy jó kormányzásra legyen képes. Ehhez annyi és annyiféle szavazat kell, amennyit szerintem az MSZP maga nem tud összegyűjteni. És ez nem vezetői teljesítmény kérdése – 2010 élménye még nagyon közel van a választókhoz. Az ország érdeke az, hogy szerveződjön erős politikai közép, amely képes végrehajtani a rezsim- és korszakváltást. Ha ez megvan, helyreállhat a jobb- és bal, esetleg több pólus egészséges váltógazdálkodása. 2014-ben nem a baloldal küzd majd a jobboldallal, hanem a normális Magyarországot akarók azokkal, akik a nemzet megosztásából építenek maguknak hatalmat.”