Az Európai Parlamentben a szavazások gyorsasága olyan a nemzeti parlamentekhez képest, mintha az NHL-ben és egy ificsapat edzőmeccsén hasonlítanánk össze az ellőt jégkorong sebességét. Interjú.
„Nem először járnak Magyarországon, tavasz óta vizsgálódik a bizottság. Mennyire tudják egyáltalán követni a magyar törvényhozás tempóját? A jegybanktörvényt például fél éven belül többször is módosították, de a kormány rendszeresen hozzányúl az alkotmányhoz is.
Igyekszünk. Az Európai Parlamentben a szavazások gyorsasága olyan a nemzeti parlamentekhez képest, mintha az NHL-ben és egy ificsapat edzőmeccsén hasonlítanánk össze az ellőt jégkorong sebességét. Tartjuk a lépést.
Mikor adják le a jelentést?
Még ezután írja meg a tervezetet a két jelentéstevő, aztán megvitatjuk, majd elkészül a végleges változat.
És milyen következményei lesznek annak, amit leírnak?
Ez még a jövő zenéje.
Viviane Reding alapjogi biztos Romániát és Magyarországot nevezte meg, mint két olyan tagállamot, amire kifejezetten figyelni kell az igazságszolgáltatás helyzete miatt.
Reding asszony említhette volna Szlovákiát, vagy Görögországot is. Romániában még nincs sem bizottság, sem jelentéstervezet. Én hozzászóltam ehhez a vitához, és kifejezetten kértem, hogy a koppenhágai kritériumokat minden tagállamon kérjék számon.
Ezeket a kritériumokat Magyarország mennyire teljesíti? Pont Rui Tavares jelentéstevő mondta az EP-ben, hogy ha Magyarország tagjelölt állam lenne, nem biztos, hogy ilyen demokrácia-állapottal felvennék.
Nagyon sok tagállam esetében lehet problémákat megemlíteni, ilyen a már említett Görögország, vagy Románia is. A magyar helyzetről a kivizsgálás után nyilatkozhatok majd. Nyilván sok mindent másképpen látunk mi kelet-európaiak, mint Nyugaton, vagy másképp a néppártiak, mint a szocialisták.”