„Nem értek én a gazdaság bonyolult összefüggéseihez, de olvasni tudok. Így aztán, amikor azt olvastam a Le Monde című francia napilap július 26-i számában, hogy a francia szenátus megszavazta a pénzügyi tranzakciókra kivetett adó megduplázását, gondoltam, elolvasom, mit is jelent ez. Eltettem a cikket (mint említettem, tudtam, amit tudtam), úgyhogy idézem: »Ez az adó, amelyet még februárban, a 2012-es költségvetési törvény kiigazításaként szavaztak meg, azoknak a vállalatoknak a tranzakcióit érinti, amelyek tőzsdei tőkeértéke meghaladja az egymilliárd eurót, és amelyek székhelye Franciaországban van.« Ők fizetnek tranzakciós adót (nem illetéket!), a tervezett 0,1 százalék helyett 0,2 százalékot.
És ki fizet Magyarországon tranzakciós illetéket? Ezt is elolvastam a penzcentrum.hu honlapján. Eszerint mi, mindannyian. A következő helyzetekben: fizetünk akkor, amikor a munkáltató a fizetésünket a számlánkra utalja. Amikor a készpénzt felvesszük a számlánkról. Amikor a sárga csekken befizetjük a gázszámlát. Amikor a beszedési megbízással befizetjük a villanyszámlát. Amikor elutaljuk a közös költséget. Amikor hitelkártya vagy bankkártya terhére fizetünk a boltban. Amikor más pénzintézetnél vezetett megtakarítási vagy értékpapírszámlán takarékoskodunk.
Ha Giró-Szász és Szájer beszélők szerint a két ország esetében ugyanarról van szó, akkor három lehetőség van. Egy: ők úgy tudják, hogy mi, magyarok, tízmilliónyian, mind egymilliárd eurónyi befektetéssel rendelkezünk, vállalati formában, a magyar tőzsdén, jogos tehát az összehasonlítás. Kettő: úgy beszélnek, hogy előtte nem tájékozódnak, csak reggel bemagolják a fideszes kommunikációs gépezet aznapra rendelt szentbeszédét, és az első adandó alkalommal ráöntik a magyarra. De nemcsak Le Monde-ot nem olvasnak, hanem MTI-hírt sem, ugyanis pechükre a magyar hírügynökség is tájékoztatta a népet a francia tranzakciós adó tartalmáról. Három: tudják, mi a különbség, csak hazudnak. Mert ezek a félázsiai barmok itt, tudjuk, könnyen megtéveszthetők, hiszen sötétek, mint az éjszaka, nem tájékozódnak, és különben sem érdekli őket semmi más, csak amit szeretett vezetőik szájából hallanak.”