Zátonyok a Tisza útjában
Orbánéknak elég megőrizni táborukból, aki jelenleg megvan, és emellett kb. 20-25 billegő körzetre koncentrálni.
A regisztráció kapcsán ne beszéljünk cenzusról! A regisztráció nem jelent kizárást, csak egy aktus megtételének követelményét a választók felé. Az egyik kizár, a másik bevon, aktivizál.
„Nagyon sajnálom, de én a regisztráció gondolatát már jóval-jóval a Fidesz javaslatának nyilvánosságra kerülése előtt felvetettem szűkebb körökben. Több évvel ezelőtt. Már akkor is nagyokat vitatkoztunk erről e szűkebb körökben. (Itt jegyzem meg, hogy például a pártok állami finanszírozásának megszüntetését nem támogatnám, mint ahogyan azt sem, hogy a regisztráció után, ha a választó mégsem menne el szavazni, szankciók érjék a »hiányzó«, feliratkozott választót.)
Ugye nem kell Neked bemutatnom Gerő András történészt? Nos, ő egy, a XXI. Század Intézetben tartott konferenciánkon előadásában talán elsőként vetette fel a nyilvánosság előtt, hogy el lehetne gondolkodni az Egyesült Államokban alkalmazott regisztráció intézményének magyarországi bevezetésén. Nem lenne rossz, ha e vitában ő is megszólalna.
Szóval akkor, néhány évvel ez előtt, a gondolat felvetődésekor kevéssé érdekeltek a Fidesz 2014-es választási győzelemmel kapcsolatos megfontolásai. Sokkal inkább az, hogy egy, úgynevezett »köteles beszéd« eltorzításával (a’ la Gyurcsány)hogyan lehet nyolc nap alatt választást nyerni, illetve, hogyan lehet 2006-ban brutálisan manipulálni és becsapni a választókat és így kormányon maradni.
A 2010-es Fidesz-stratégiával kapcsolatban hiába idézed be soraimat arról, hogy a választók azért hoztak felelőtlen és megalapozatlan döntést a választáson, mert a Fidesz nem mondott semmit a céljairól: Te is tudod, hogy az MSZP az őszödi beszéd és a 2006. október 23.-ai brutális rendőrattak miatt vesztette el a választásokat. A szavazók már legalább két évvel a 2010-es választások előtt döntöttek arról, hogy megbüntetik Gyurcsányt és az MSZP-t, illetve az SZDSZ-t: a 2010-es választás talán a legkevésbé megalapozatlan döntés volt a nép részéről.
Ezen túl pedig: kérlek, a regisztráció kapcsán ne beszéljünk cenzusról! Mert ez nem az. A cenzus bizonyos társadalmi csoportok kizárását jelenti a választásokból. A regisztráció pedig nem jelent kizárást, csak egy aktus megtételének (bejelentkezés) követelményét a választók felé. Az egyik kizár, a másik bevon, aktivizál.
Ha szociális segélyre szorulsz, azt automatikusan megkapod? Szó sincs róla, be kell jelentkezned érte. Ha külföldre indulsz, megteheted? Persze. De előtte ki kell váltanod az útleveled, vagy ha lejárt, meg kell hosszabbítanod. Most zajlott nemrég a rokkantnyugdíjasok felülvizsgálata. A rokkantnyugdíjasoknak határidőig be kellett jelentkezniük felülvizsgálatra, hogy továbbra is kapják járandóságukat. Ez borzasztó volt vagy mégsem annyira? Sorolhatnám a példákat, amikor demokratikus, emberi, szociális stb. jogaink gyakorlásáért egy minimális aktivitást fel kell mutatnunk. Ezzel azt mutatjuk, hogy felnőtt állampolgárok vagyunk, nem várunk el mindent az államtól, nem vagyunk gőgicsélő kisbabák, akikről gondoskodni kell.”