„Két hete hozott nyilvánosságra a Tárki egy megrázó kutatási eredménysort. Majdnem minden ötödik magyar felnőtt azt tervezi, hogy rövidebb-hosszabb időre külföldre költözik. A felnőtt lakosság 7 százaléka legszívesebben sose jönne vissza. A kutatók szerint a rendszerváltás óta nem volt példa ilyen magas külföldre távozási és kivándorlási szándékra.
Még inkább megrázó, hogy a 18-29 éves fiatalok fele el akar menni. Átlag feletti a távozási szándék a munkanélküliek és a romák körében is - ami talán összefügg, hiszen a romák munkanélkülisége magasabb az átlagosnál. Mit is jelent ez? Azt, hogy ezek az emberek torkig vannak. Már nem reménykednek abban, hogy jobban élhetnek Magyarországon. De mivel élni mégiscsak kell, megpróbálnák máshol. Ma sok fiatal azért tanul nyelvet, azért gürizik az iskolában, hogy elmehessen Magyarországról, hogy ne kelljen itthon maradnia.
Van egy másik adat, ami szintén nagyon megrázott: a születések számának mélypontra jutása 2011-ben. Bár nem vagyok szociológus, nem tudok szabadulni a gondolattól, hogy a két jelenség - az elvándorlási szándék és a kevés megszülető gyerek - összefügghet egymással. Ezek mind a kilátástalanság jelei.
Külföldre készülő honfitársaink nem rossz hazafiak. Szeretnék szeretni a hazájukat. Ha azonban azt élik meg az emberek, hogy minden erőfeszítésük hiábavaló, hogy alig találnak munkát, és ha találnak, akkor nem élnek meg a keresetükből, ha bizonytalan a jövő, ha megfosztják őket jogaiktól, akkor nem maradnak itthon. Nem fogják feláldozni a saját életüket, terveiket, a gyerekeik életét a semmiért.”