Orbán is látta a listát a trükköző agrárvállalatokról

2012. június 20. 08:38

A tőke viselkedése hasonló, ha hazai, ha külföldi: a profitját akarja növelni. Interjú.

2012. június 20. 08:38
Ángyán József
hvg.hu

Meddig marad a Fidesz-frakció tagja?

Ha rajtam múlik, végig. Furcsa lenne az a helyzet, ha azért kellene távoznom a frakcióból, mert a kormányprogramot, az emberekkel közösen kidolgozott vidékprogramunkat kérem számon a saját csapatomon. Meglepő lenne, ha azért kellene elhagynom a saját frakciómat, mert azt szeretném, hogy – amint ígértük - a helyben lakó gazdálkodó családokat erősítsük, ők kapják a földeket, erősödjenek meg, ne legyenek kiszolgáltatva akkor, amikor kinyílik a földpiac. Én csak a kormányprogramban és a Nemzeti Vidékstratégiában foglaltakat szeretném látni megvalósulni, és eddig gyakorta nem az történt, amit meghirdettünk. Végigelemeztem az eddig bérbe adott állami földek 45 százalékát, és ennek tényei alapján vagyok kénytelen ezt mondani. Az emberek pedig azért szavaztak ránk, mert azt várják, hogy tartsuk a szavunkat. (...)

Mennyire lehet szabadon felvetni a Fideszben problémákat?

Természetesen föl lehet és föl is kell vetni, én is fölvetettem, nem is akármilyen módon. Meg kell a problémákat őszintén beszélni, és azokra közösen kell megoldást találni. Más kérdés, hogy az érési folyamat lassú. Nem lehet gyors változtatást várni, de –  a beszélgetések alapján, amik itt zajlanak a parlamentben a képviselőtársakkal – azért abban bízom, hogy lesz foganatja annak, amit mondok, és változtatni fogunk a földbérleti pályázatok rendszerén.

A miniszterelnök  azt mondta, hogy nincsenek oligarchák Magyarországon, ez a hivatalos álláspont. Ön miért nem fogadja ezt el?

Különféle értelmezései vannak az oligarcha fogalmának. A miniszterelnök úr adott egyfajta értelmezést, én azonban úgy gondolom, ennél árnyaltabb a dolog. Véleményem szerint nem csak az az oligarcha, aki milliárdosként bejön a politikába, bár kétségtelenül ilyenek is vannak. A többségük azonban rejtőzködő: dehogy akar beülni a kirakatba, bár én is  ismerek köztük »magamutogatókat«. De az »urak« többsége rejtőzködik. Olyanok ők, akik  - finoman fogalmazva – nem feltétlenül a közjóval, hanem  elsősorban a saját vagyonukkal foglalkoznak, és sokszor úgy, hogy a közös kasszából veszik ki, ami nekik kell. E tekintetben a tőke viselkedése hasonló, ha hazai, ha külföldi: a profitját akarja növelni. Az agrártámogatásoknál például azt látjuk, hogy a három legnagyobb érdekeltség 2011-ben elvitt több mint tíz milliárd forintot a közös agrárkasszából. Nem csak területalapú támogatást (ez alapján egyébként összesen több, mint ötven ezer hektár van a birtokukban), hanem igen jelentős fejlesztési forrást is. Ráadásul a céghálóikban  megjelennek  azok az offshore cégek, melyek alapján látszik, hogy adót befizetni nem nagyon akarnak idehaza. És nem is nagyon itthon vásárolnak, ha ez előnyösebb a profitszerzés szempontjából: a húsos cégek egy része erre tipikus példa, a »hungarikumokat« adott esetben nem magyar alapanyagból állítják elő.

Létezik egy »százas lista«, amit még a Vidékfejlesztési Minisztérium állított össze a legnagyobb magyar húsipari cégekről, melyek hungarikumokat állítanak elő nem magyar alapanyagból. Köztük mindenki által ismert cégnevek. Ön látta ezt?

Természetesen. Még a tavaly év eleji dioxinbotrány kapcsán készült, amikor moratóriumot rendelt el Magyarország az import húsokra. Meglepő módon nem a németek, hanem az egyik legnagyobb magyar húsos érdekeltség verte az asztalt a minisztériumban, hogy függesszük ezt fel. Maga a miniszterelnök úr kérdezett rá ennek kapcsán, hogy ugye az nem lehet, hogy magyar tőkeérdekeltségű húsipari cégek a hungarikumokat nem magyar alapanyagból állítják elő? Ő kérte, hogy állítsuk össze a listát, hogy lássuk: miből is dolgoznak ezek a cégek. Kardeván Endre élelmiszerlánc-biztonságért felelős államtitkársága a saját nyilvántartásából dolgozott, mert egyébként nincs ilyen országos nyilvántartás, ami kimutatná, hogy honnan származik az alapanyag. És összejött ez a 100-150 cég, amelyik részben, vagy egészben nem magyar alapanyagból állítja elő a termékeit.

A Pick például rajta van?

Igen. Szinte az összes nagy húsos cég rajta van, de ez egy olyan lista, ami kimutatja azt is, ha mondjuk 10 százalékban nem hazai az alapanyag, vagyis az arányok azért eltérőek. Ám valóban vannak olyan cégek, amelyek teljes egészében külföldi alapanyagból dolgoznak. Hogyan is lehetne az állattenyésztésünket helyre állítani, ha ezen az elképesztő helyzeten nem tudunk közösen változtatni!?

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 174 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
=nessuno=
2012. június 20. 22:12
Le a kalappal Ángyán Jóska előtt! Nagyon kemény, okos, értelmes ember. Bár a többi képviselő is hasonló volna. Mindent megtett a posztján, amit megtehetett. Orbán nem volt hajlandó meghallgatni, noha ő bízta meg, kérte fel, hagyta jóvá programját, melynek végrehajtására szerződtette. Látszólag a "trógerek, a nagyfiúk" győztek...Amit állít, azzal vitatkozni nem lehet. Még frakciótársainak sem. A tények makacs dolgok. Elhallgattatni nem tudják, ha kizárják, még rosszabb lesz. Nem a professzort kellene hibáztatni, hogy miért nyilatkozik, meg melyik médiának, hiszen a jobboldaliban le van tiltva. Aki azt mondja, maradt volna helyén csendben, ciklus végéig, az jellemtelen megélhetési politikus, retteg attól, hogy mi lesz, ha nem kap koncot '14 után. Nagyon idegen a politika világától Ángyán.
Tündér_Lala
2012. június 20. 20:02
Kérmszépen én sem vagyok mezőgazdasági ember, de némi rendszerszmléletre szert tettem és mióta tudatos ember vagyok megpróbáltam odafigyelni, hogy mi hogyan tötrénik. Tehát... A cucilizmusban létrehoztak (hatalmas beruházásokkal) néhány szuper állami gazdaságot, amely az őstenyászállományt (hipemodern körülmények között)előállította. Bábolna stb. Ezek ellátták a TSZ-eket, amelyek pedig a háztájiban dolgozó gazdákat önköltség közeli áron látták el nevelendő állatokkal, táppal, takarmánnyal és a felvásárlásban is segítettek. Nos ezt az infrastruktúrát sikerült lerombolni. Mi van helyette ? Milyen lépések történtek valami hasonló célú rendszer előállítására ? Tanulmányozta valaki, hogy a franciák, dánok, stb. hogyan oldják meg, milyen az Eu által elfogadott megoldásokat alkalmaznek ? NEM, a piac nem oldja meg a kérdékört! Ezt az illetékeseknek kell megtervezni, létrehozni, támogatni. Nem tudom, csak kérdezem. Abban azonban biztos vagyok, hogy amíg egy ilyen infrastruktúra nincs, nem épül ki, addig ezek a családi gazdaságok csak kínlódni fognak és versenyhátrányban lesznek.
bini
2012. június 20. 14:52
Akkor azt nem értem, hogy Ágyán miért állt össze az ellenzékkel, mikor épp a mostani pályázatok kifejezetten az állattartást preferálja az állami haszonbéleti szerződésekkel, ami hajaz a korábbi háztáji termelésre és a családi gazdaságokat őstermelőket preferálja. Ágyán nagyon jól tudja, hogy az állami főldek mennyisége elenyésző ami felett az állam rendelkezik. A magántulajdonban lévő földek felett nem rendelkezik, így nem rendelkezhet afelett. A mostani intézkedések valamelyest segíthetnek esetleges főldek visszaszerzésében és törvényi szabályozással a moratorium lejártával abban, hogy külföldiek és jogi személyek társaságok ne tulajdonolhassanak főldet, valamint a szerződések felülvizsgálatával és a zsebszerződések megsemmisitésével tiszta viszonyok létrehozásával. Ángyán ur azt képzete el, hogy egyszerüen államosítsanak minden főldet azokat amelyeket az elmúlt húsz év alatt igy ugy magántársaságok és személyek szereztek meg. Na ez ami nem megy. Az megy és folyamatosan lehet megtenni, hogy a lejárt főldbérleti szerződséseket nem hosszabbitják meg a többezer hektárt birtokló társaságoknak, hanem új pályázattal célírányosan jutattják a családi gazdálkodokhoz. Előszőr is meg kell határozni a birtokméreteket és gazdálkodo egységeket. Kis, közép, nagybirtok, valamint külön a kertészeti, állattenyésztői üzemméreteket és azokat a nagybirtokokat ahol a gabonafélék gazdaságos termesztése folyhat. Ángyán is jól tudja, hogy minháromra szükség van a lényeg az, hogy egészséges szerkezet tudjon kialakulni és a vidék eltartóképessége is megmaradjon.
peninsulavaldes
2012. június 20. 13:11
igen ez lehet a baj, hogy még nem annyira profi az akarásban mint mi:) ha ezt sikerül elérnie akkor már sima lesz az ügy:)
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!