„Ellenzéki örömtüzeket mindenesetre biztosan nem gyújtottak a választás estéjén. A Jobbik okkal számíthatott rá – még ha nem is kedvező terep ez számukra –, hogy az elmúlt hónapok erősödéséből valami azért itt is megjelenik a pozitív oldalon. Jó lett volna ez annak demonstrálására, hogy a Jobbik valójában mennyivel erősebb, mint amit a közvéleménykutatók mérnek, sok a rejtőzködő támogatójuk, aki csak a szavazófülke magányában hajt végre comingoutot. Ebből itt és most semmi nem látszódott. Ennél is nagyobb gondban lehetnek az LMP oldalán. Ott a nyomás rajtuk, hogy visszaléptessék Karácsonyt Lévai javára, de nézzük csak meg, hogy mit is mondott az LMP-s jelölt erről korábban: »Ha olyan helyzet van, hogy az én visszalépésem érdemben hozzájárulhat ahhoz, hogy meg lehessen verni a Fideszt, akkor erre kész vagyok.«
Még ha Karácsony valamennyi szavazója – amúgy felettébb valószínűtlen módon – Lévaira szavazna a második fordulóban, hasonló szavazatarányokat feltételezve úgy is bő tíz ponttal lemaradva végezne a szocialista jelölt Láng mögött. Nincs tehát igazán szó arról, hogy Karácsony visszalépése, ahogy ő mondta, »hozzájárulhat ahhoz, hogy meg lehessen verni a Fideszt«. Politikai költsége viszont annál nagyobb lenne egy ilyen manővernek, mivel a sokat cáfolt LMP-MSZP közeledésre adna egy nehezen tagadható igazolást. Ha azonban nem lépteti vissza az LMP jelöltjét, úgy dühös baloldali véleményformálóktól még hetekig azt hallgathatja majd, hogy Karácsony nyakassága miatt nem sikerül megszorongatni a Fideszt.
Márpedig most nagyon úgy tűnik, hogy a fideszes jelölt előnyét semmilyen ismert technikával nem lehet behozni két hét alatt. Különös ez a masszív előny másfél év konfliktusos kormányzás után, főképp annak ismeretében, hogy valamennyi intézet országos mérései a támogatottság jelentős csökkenését mutatták kormányoldalon. Nyilván az okok között Bel-Buda egyedi politikai klímáját érdemes első helyen említeni. Általánosabb konklúziót csak nagyon óvatosan lehet levonni. Mégis megpróbálom: talán a bosszantó vagy a háztartásuk jólétére negatívan ható kormányzati intézkedések kiváltanak annyi reakciót a kevésbé elkötelezett jobboldali szavazóknál, hogy egy kérdezőbiztosnak már nem vallják magukat Fidesz-támogatónak, de ha komolyra fordul a dolog, ha valódi szavazólapon kell behúzni az ikszet, akkor azt még mindig a kormánypárt mellé teszik. A nagy kérdés persze az, hogy hasonló hatás létezik-e országosan is, vagy csak a budai zöldövezet friss levegője hozza ezt ki az itteni választókból. Ahogy az elején is írtam, a pálya szabad, mindenki magyarázhatja a saját szája íze szerint az eredményeket most is, két hét múlva is.”