Wass Albert zsákutca

2011. május 12. 16:59

A „futottak még” kategóriájában szavazta meg a fővárosi közgyűlés jobboldali többsége Budapest új "ékességét”, a Wass Albert parkot. Pontosabban zsákutcát.

2011. május 12. 16:59

Tarlós István és csapata egy csomagot adott el: Moszkva tér helyett Széll Kálmán tér, Roosevelt tér helyett Széchenyi tér, Köztársaság tér helyett II. János Pál tér, valahol Elvis Presley köz is, ezek között elsikkadt, hogy a szélsőjobb makacs követelésére Erdély gróf epigon írója ugyancsak kapjon valamit. A XVII. kerületben egy parkot, amely eddig Mónus Illésnek, a Népszava egykori legendás, mártírhalált halt főszerkesztőjének a nevét viselte. Tekinthetjük akár blaszfémiának is.

Mónus szociáldemokrata volt, nem kommunista, jelentős közíró és gondolkodó, míg Wass Albert igaz, termékeny regénygyáros, limonádésorozatok elfogult és elvakult elkövetője, politikailag erősen szélsőjobboldali beütéssel. Magyar és román földműves- és munkásemberek megvetője, nem is nacionalista, hanem soviniszta gyűlölködő, keményen antiszemita, és ha a rendszerváltás után nem fedezi föl magának a hazai neonácizmus, valahol az irodalmi peremvidéken húzódott volna meg.

Egy ideig divat is lett, aztán tiszavirág életű »diadal« után mondhatni eltűnt, mára már a kurucinfo is csak mellesleg emlékezik meg róla. A Gede testvérek katalógusa vezető helyen Hitler Mein Kampfját reklámozza, ha Wass Albertről szó esik, csak a leértékelt kötetek között.

Gondolom a jobboldali városatyák között is akadt több, aki szégyenkezve, fegyelemből szavazta meg az előterjesztést, mert köztük is van művelt, az igazi értéket kedvelő, irodalmat ismerő politikus, aki taktikai érzékből tudja, a neonáciknak időnként engedményeket kell tenni.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 250 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2011. május 13. 12:38
Wass Albert irodalmi munkássága kétségkívül változó színvonalú, mint bárki más íróé. Mint Móric Zsigmondé, aki legnagyobb regénye, az Erdély trilógia színvonalát más jó írásaiban nem érte el. Wass nagy műve, "A funtineli boszorkány" (román hősnővel) a XX. szd.-i magyar irodalom egyik csúcsa, a legelső mágikus-szimbolista könyv. A "Kard és kasza" is óriási, olvasmányos vállalkozás, ha lektűr is. Ui. az "Adjátok vissza a hegyeimet". Röviden: Wass fontos, szerves része a magyar irodalomnak. Tormay Cécile és mások is. Várkonyi pedig... szerves része a felületes, nagyarcú, hazug propagandának.
Mitya Ivanov
2011. május 13. 09:27
Várkonyi Tibor remélem erre a hírre életében először jól kicsapta a brét
Kedves Robi
2011. május 13. 09:17
Az mkp-mszmp-mszp kontinium agitprop mocska mikor lesz végre betiltva és elszámoltatva? Kommunista bűnözöket meddig nevezhetnek még mártírnak büntetlenül?
locust
2011. május 13. 09:14
Jánosnak! Tudod ki Bibó? csak mert tőle idéztél a blogodban, nyilván ezt az oldalát nem ismered. tessék, hogy ismerd meg ezt az arcát is. "Kevéssé ismert tény, hogy Bibó a harmincas években mérsékelten ugyan, de szintén antiszemita álláspontot foglalt el: “Saját országunkban vagyunk e még? Nem. De az ilyen állapotért semmilyen bacillus-pusztítás nem segít. Mi az oka, hogy a szervezet nem termelt antitoxint? Mert már amikor a bacillus belekerült, egy kórosan kettétagolt szervezet volt. Ezen kell elsősorban változtatni. A fődolog nem az, hogy ne legyünk antiszemiták. Sőt, nagyon is nyugodtan legyünk azok. De ne hagyjuk, hogy ebben olyanok is segítsenek, akik ettől nem szűnnek meg ellenfelek lenni” – írta 1938-ban a “zsidókérdés” kapcsán egy vázlatában Ugyanebben az évben történt, hogy nem volt hajlandó aláírni híres értelmiségiek tiltakozó ívét a zsidótörvények bevezetése ellen, mondván: csak olyan tiltakozást ír alá, mely a magyar nép sérelmeivel is foglalkozik. A márciusi front programtervezetében is fontosnak tartotta leszögezni Reitzer Bélával együtt, hogy el kell érni a “külön érdekvédelmet folytató beolvadt németek és zsidók közéleti vezető szerepének és hangoskodásának megszüntetését”.2 Sajátos értelmet nyernek ezek a mondatok akkor, ha meggondoljuk, hogy ebben az időben sem külön zsidó érdekvédelem, sem Volksbund még nem létezett (utóbbi is csak 1938 îszén alakult meg). Bár Bibó a későbbiek során a “hangoskodás” szót “hatalmi helyzetre” változtatta, az asszimilációt hirdető véleményén nem módosított 1945 után sem. Ennek jegyében nem tiltakozott azoknak a sváboknak a kitelepítése ellen, akik magukat 1941-ben németnek vallották. Szavát csak a magukat magyarnak vallók kitelepítése és a kitelepítés embertelenségei miatt emelte fel. Bibó embersége és tisztességessége mellett szól, hogy még ezzel a részleges tiltakozásával is jóformán egyedül maradt. Jellemző rá, hogy asszimilációs elképzeléseivel a kor szelleméhez képest még az enyhébb eljárás híve volt: saját felelősségre vonást szabályozó tervezetében “csak” a magyarországi németek országon belüli széttelepítését javasolta." Elsőre ennyi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!