Magyar gyereknek magyar mesét

2011. május 11. 12:24

Az irodalmi közvéleményben nincs a helyén a gyerekirodalom. Engem ez nem túlságosan zavar, mert a gyerekek szívében meg helyén van. Interjú.

2011. május 11. 12:24

– Miért kezd valaki gyerekeknek írni? Tudatos döntés volt, hogy gyerekíró lesz, vagy véletlenül sodródott a gyerekeknek szóló irodalom felé?

– Tudatos is volt, és ki is alakult. Volt egy nagyszerű szerkesztő, aki gyerekeknek is írt, Kormos Istvánnak hívták. Ő egyszer fülön csípett és azt mondta, hogy tessék írni a gyerekeknek. Mondtam, nem tudok, ő pedig mondta, hogy de tudok. Végül ő győzött. Ma is hálás vagyok érte, hogy bekerültem ebbe a csodálatos birodalomba. Nagy élményem volt, amikor szétnéztem, és láttam, hogy a magyar gyerekirodalomban milyen magas hegycsúcsok vannak. Gondoljunk csak A Pál Utcai Fiúkra, Móra Ferencre, vagy éppen Móricz Zsigmondra. A legnagyobb írók írtak a gyerekeknek. Ezt azért érdemes és kell is hangsúlyozni, mert meggyőződésem, hogy a gyerekirodalom azonos értékű része a felnőttirodalomnak. Az irodalmi közvéleményben nincs a helyén a gyerekirodalom. Engem ez nem túlságosan zavar, mert a gyerekek szívében meg helyén van. Fontos, hogy a gyerekeknek pontosan úgy kell írni, ahogyan a felnőtteknek, csak egy kicsit jobban. Még pedig azért mert a gyereknek jobb az esze és sokkal jobb az agya, azonnal észreveszi az unalmasat, a rosszat.

– Minek a hatására született meg az első, Egy szürke kiscsacsi című mesekönyve?


– Az Egy szürke kiscsacsi egy Mirr-Murr nevű macskáról szól, akinek van egy híres barátja. Ebből később egy egész sorozat született. Az Egy szürke kiscsacsi az állatmesék csoportjába tartozik. Ez azt jelenti, hogy bár állatok a szereplők, emberi tulajdonsággal bírnak. Ennél a típusnál fontos, hogy így talán a gyerek megszereti az állatokat. Fel szoktam tenni a gyerekeknek kérdésként, hogy mondják meg, melyik állatról írtak már mesét, ők pedig elkezdenek találgatni. Én pedig erre azt mondom, hogy már minden létező állatról születtek történetek. Ez egy kicsit azt is jelenti, mint ahogy a gyerekirodalom is azt jelenti, hogy a világot megismerni és birtokba venni. És ez egy nagyon fontos dolog, mert abban segít a könyv a gyereknek, hogy a világot megismerje. Éppen ezért kell neki olyan művészi értékű alkotást adni, ami őt megfogja. Sokszor kérdezik tőlem, hogy miért kell, mi haszna a gyereknek olvasni. Azért, mert nincs nagyobb csoda, mint a fehér papíron a fekete betű.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
advocaat
2011. május 11. 23:35
Kun gyereknek meg Sárga Ujgurt! :-DDDDD
szigno57
2011. május 11. 21:35
A nagy Ho-hót, és aPom-pont szerettem én is, de nálam a Kukori a mesék netovábbja :) Vén marha létemre még mindig hatalmasakat tudok rajta röhögni.
Szaki
2011. május 11. 20:17
Meseirodalomban nagyon jók vagyunk,Pista bácsi meséin nőttem fel.Nagyhoho-t süsüt felnőttként is szeretem. János vitézzel nekem is pozitív élményem van.Fiam négy éves volt mikor videón megvettem úgy éreztem kicsi még hozzá de ez lett az egyik kedvence.
egysegelem
2011. május 11. 16:18
Magyar gyereknek magyar banant!!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!