Az Aszad-rezsim kiiktatása ajándék Izraelnek – de Törökország és az USA is jól járt vele
Korábban hatszázezer ember halt meg a polgárháborúban, a véreskezű elnök kitartott, most azonban rendszere elvesztette külső és belső támasztékait.
Mindnyájan egy oldalon vagyunk, Izrael, az Egyesült Államok és a demokratikus világ a demokrácia győzelmében reménykedik. Interjú.
„Mi a véleménye a 3. intifáda lehetőségéről, és hogyan lehet megakadályozni?
Bízom benne, hogy a palesztinok a béke mellett döntenek, az erőszak helyett. Ami nagyon aggasztó, hogy a Palesztin Hatóság, amely a mérsékelt csoport, arról beszél, hogy egységre lép a Hamasszal, azzal a terrorszervezettel, amely Irán támogatásával Izrael eltörléséről beszél és rakéták ezreivel bombázza a városokat. Ezért én abban bízom, hogy a Palesztin Hatóság a béke mellett dönt. Az Izraellel kötött béke mellett, és nem a Hamasz-béke mellett. Remélem nem tör ki az intifáda, mind a saját, mind pedig a palesztinok érdekében - jobbat érdemelnek.
A Szovjetunió bukása óta többször hallottuk, hogy Izrael az Egyesült Államok stratégiai partnere helyett a stratégiai felelősségévé vált. Az Obama adminsztráció bizonyos tagjai pedig azt is mondták, hogy Izrael felelős a zavargásokért, sőt még az amerikai katonák életét is veszélyezteti.
Nézze, ha Izrael nem lenne itt a Közel-Kelet kellős közepén, akkor lehetséges, hogy az egész régiót már megszállták volna az iszlamista szélsőségesek. Ezeket a hangokat én is hallottam, de Tunéziában, Líbiában, Egyiptomban, Bahreinben nem Izrael ellen tüntetnek az emberek, nem az izraeli-palesztin problémának a felszámolását követelik. Szabadságot, fejlődést követelnek, sőt olyan hangokat is hallani, hogy Izraelhez hasonló szabad országban szeretnének élni. Nem mi vagyunk ennek a válságnak az okai, semmi közünk a Közel-Kelet forrongásához - természetesen Izrael, és a palesztin szomszédjaink érdekében meg kell oldanunk a saját konfliktusainkat. Mit mond a gyerekeinek a békéről, szeretetről és arról az egyetemes hitről, hogy mindenki egyenlő? Arra tanítom őket, hogy ezek a hitünk alapelvei.
A fiammal szoktuk olvasni a Bibliát - Izraelben első, a világbajnokságon pedig harmadik helyezett lett a Szentírás versenyen - éppen ebben a szobában, minden szombaton. A Biblia azt állítja, hogy minden embert Isten teremtett, az ő gyermekei vagyunk, mindenkinek joga van az élethez, az álmaihoz, és Izraelben is ez az alapkoncepció valósul meg a jogegyenlőségben, az emberek gyakran nem is tudnak erről. Nem tudják azt, hogy a zsidók,arabok, keresztények és a többiek egyaránt ugyanazt a jogegyenlőséget élvezik. Nem tudom, hogy a kérdező tudja-e azt, hogy minden ötödik izraeli állampolgár arab, és hogy ők is teljes szabadságot élveznek? Az, hogy Izrael és az izraeli demokrácia az egyetlen olyan ország ebben a - főként arabok, illetve muszlimok lakta - régióban, ahol mindenki szabadságban és egyenlőségben élhet, annak köszönhető, hogy ez az erkölcsi világképünk legfontosabb alapeleme. Ezt pedig el sem kellett mondanom a gyerekeimnek - maguktól mondták nekem.”