A Laffer-görbe

2011. április 03. 10:51

Megint elszalasztottunk egy, a körülmények által felkínált esélyt, s várhatunk legalább húsz évet a következőre.

2011. április 03. 10:51

„Az egykulcsos adózásra való átállás azt jelzi, hogy a Fidesz-kormány nem értette meg az elmúlt évek gazdasági tévelygéseinek egyik legfontosabb üzenetét, mármint azt, hogy a középosztály elsorvasztásával nem lehet fellendíteni az országot. A magas jövedelműek támogatása és az átlagjövedelműek büntetése a hibás utat folytatja, ahelyett, hogy megerősítené a középrétegeket. A méltányos közteherviselés érdekében inkább vagyonadót kellene kivetni a gazdagokra, ahogyan ezt tették Németországban Erhardt pénzügyminisztersége idején. Idehaza pontosan a középrétegek eróziója okozza a gondok sokaságát: az alacsony foglalkoztatás, a rokkantnyugdíjasok nagy száma, az életképtelen kényszervállalkozások, a nagyarányú feketegazdaság, mind a megrendült egzisztenciák kényszerpályáiról és menekülő-útvonalairól tanúskodnak.

Kilenc hónapnyi vajúdás után a gazdasági kabinetben megfogant egy másik gazdaságpolitika is, amely születésekor, 2011 márciusában Széll Kálmán nevét vette fel. A program egy valóságos fordulatot képvisel a korábbi neokonzervatív gazdaságpolitikával szemben, mert végre szembenéz azzal a ténnyel, hogy a magyar gazdaság nem állítható fenntartható pályára strukturális reformok nélkül. Mind a gazdaság, mind az államháztartás elosztási rendszerei oly súlyosan torzultak az elmúlt évtizedekben, hogy ezt pusztán adócsökkentéssel és támogatásokkal lehetetlen tartós és kiegyensúlyozott növekedésre késztetni. A Széll Kálmán Terv közzétett programjai arról tanúskodnak, hogy a tényfeltárás megkezdődött, a beavatkozások fő területeinek beazonosítása megtörtént, az egyes fejezetek sarokszámait kijelölték – akár kezdődhetne is az érdemi munka.

A terv bejelentése óta eltelt egy hónap azonban azt mutatja, hogy a részletek kidolgozása még mindig nehézkes. Pedig az idő sürget! Ha ebben az évben nem kerülnek társadalmi vitára a programok, és legkésőbb jövőre nincsenek bevezetve, akkor a „szüret”, a pozitív eredmények megjelenése sem várható az elkövetkező két-három évben. Ez egyfelől azért rossz, mert a bevont addicionális költségvetési források addigra elfogynak, másfelől pedig a közelgő választások ismét csak fékezik a változtatni akarás lendületét. A második Orbán-kormány már így is elveszített tíz értékes hónapot és támogatóinak egyharmadát anélkül, hogy belefogott volna a sokak érdekeit sértő nagy elosztási rendszerek átalakításába. Mindez előrevetíti a szomorú, de ismerős magyar történetet: megint elszalasztottunk egy, a körülmények által felkínált esélyt, s várhatunk legalább húsz évet a következőre.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
behane
2011. november 09. 11:46
Itt szépen ki van mutatva kinek, hogy változik 2010-hez képest az adóterhelése: http://berkalkulator.info/szja/milyen-a-2011-es-szja.html
OmegaMale
2011. április 04. 07:53
"a középosztály elsorvasztásával nem lehet fellendíteni az országot. A magas jövedelműek támogatása és az átlagjövedelműek büntetése a hibás utat folytatja, ahelyett, hogy megerősítené a középrétegeket." Az átlagjövedelműeknek a középosztályhoz semmi köze nincs. Az átlagjövedelműeknek az átlagjövedelemhez van közük. És mivel az átlagjövedelem alacsonyabb, mint amire a zemberek átlagjövedelműek képesek/hajlandóak lennének, így nincs értelme őket ebben a erőfeszítés-optimalizáló magatartasáukban támogatni... ennyi. Ők nem vagy alig viselnek közterheket és akiket Te gazdagnak titulálsz (-> tudnak/hajlandóak boldogulni is, az életük igazolja is őket és a bolsi karvalydumába ne is kezdjünk bele :D) az adók kb. 80% fizetik be, holott a teljes adózó tábornak csak a 20%-át teszik ki. Ha meg akarod erősíteni a középrétegeket, az alulteljesítőket kell ösztönözni (nem megjutalmazni), nem a teljesítőket büntetni. Aki akar, képes többre és jutalma nem marad el. Aki azt hitte, hogy az új adórendszerrel kevesebb munkáért több jár, azzal nincs miről vitatkozni. A középosztály már el lett sorvasztva, Fletóék neoproletár adópolitikája padlóra küldte azokat, akik nem milliárdosok és nem állnak a törvények felett, de mégis itt maradnának és talán még munkahelyet is tudnának teremteni, gyereket nevelni, iskoláztatni őket, szóval kitermelni a jövő zálogát. Szóval gondold újra az alapvetésed, mert kevered a fogalmakat.
Aldo Raine hadnagy
2011. április 03. 22:48
"információink szerint már két hete megkezdődtek szűk körben a tárgyalások, a meghívottaktól ötleteket is bekértek." Kikkel?
füst
2011. április 03. 20:11
A közhiedelemmel ellentétben az egykulcsos adó NEM (tehát nem) csak a "gazdagoknak" jó. - Az említett hibás állítás a KSH statisztikái alapján kiszámolt átlagbérre támaszkodik, ami persze hibás (lefelé torzít), hiszen legalább a foglalkoztatottak 35-40% hivatalosan kevesebbet keres, mint a valóságban (mert a többit zsebbe kapja). (Magyarán az átlagbér a valóságban magasabb, mint a megadott ca. 220 thuf.) Persze ezeknél a munkavállalóknál szükséges az (eddig adócsaló) munkáltató béremelése ahhoz, hogy ők is jobban járjanak, de erre már esélyt ad, a társasági adó csökkentés és az SZJA csökkentés is, ami legalább nem teszi irreálisan drágává a munkáltatónak a béremelést. (Saját tapasztalatom alapján a bérkorrekció gyakran meg is történik.) Persze kellene még egy nagy vadászat / kampány az adócsaló munkáltatókra kihegyezve. Ez remélem még jönni fog. - A családosok, még minimálbér környékén is jobban járnak. Az egykulcsos adó tehát a széles KÖZÉPOSZTÁLYNAK jó, ami a szakmunkásoktól az értelmiségig (és persze a nagyon jól kereső menedzserekig is) terjed. Az igazán gazdagok eddig sem az SZJA alapján fizettek, hanem a cégen keresztül vették ki a lóvét, elköltségelve, vagy fiktíven elszámolva a teljesítményüket. Ehhez jön még a szabadfoglalkozású értelmiség (művészek, ügyvédek stb.), akik pedig az államilag nekik adott adókikerülés (köznevén EVA) módján nem "fizettek" adót. Nekik az egykulcsos adó nem többlet. Csak a hülyék gondolják azt, hogy az igazán gazdagok az eddig is legálisan foglalkoztatott vállalati közép- vagy felsővezetők lennének. Akik valóban buknak, azok (szvsz ca. 100 000 munkavállaló), aki ténylegesen is minimálbér körül keres és gyerekei sincsenek. Szerintem ez vállalható ár.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!