Az „új jobboldali kultúra”

2011. február 05. 11:29

A kormánypárt nem mondott le azokról a választópolgárokról, akik a legutóbbi választásokon a Jobbikra szavaztak.

2011. február 05. 11:29
„Orbán Viktor »nagy centrális erőteret« vizionált, amelyen belül elrendeződnek a politikai kérdések. Jelen pillanatban épp ennél az »elrendeződésnél« tartunk – s hogy ez mit jelent, azt mindannyian megtapasztalhattuk az elmúlt hónapokban. De nemcsak ezt, hanem azt is, hogy a »centrális erőtér« megteremtése, az »új jobboldali kultúra« létrehozása, az »új demokratikus modell« felépítése egyet jelent az eltérő ideológiát, másfajta világnézetet vallók kiszorításával, erkölcsi és egzisztenciális ellehetetlenítésével – lásd a filozófusok elleni nemtelen támadásokat −, s általában annak a »balliberálisnak« nevezett világnézetnek a megsemmisítésével, amelytől a centrális erőtér kitalálói még mindig félnek, s éppen ezért elemi erővel gyűlölnek. Ugyanakkor ez a gyűlölködés nem irányul a szélsőjobboldal ellen – egyetlen olyan írást vagy más megnyilvánulást sem lehet találni, amelyben a »centrális erőtér« képviselői olyan hangon, azon a nyelven beszélnének, írnának a szélsőjobboldalról, mint a »balliberálisokról«.

Ez a tény önmagában is sokat mondó. Egyrészt jelzi, hogy a kormánypárt nem mondott le azokról a választópolgárokról, akik a legutóbbi választásokon a Jobbikra szavaztak. Éppen ezért a Fidesz-KDNP csak nagyon óvatosan támadja a szélsőjobboldali pártot, nem engedi, hogy bértollnokai nekiessenek a szélsőségeseknek. Sokkal inkább arra törekszik, hogy kisajátítsa azokat a témákat, amelyekről azt gondolja, hozzájárultak a Jobbik sikeréhez: a kettős állampolgárság, a vele járó szavazati jog, a magánnyugdíjpénztárak felszámolása, a médiatörvény, az új alkotmány, a Szent Korona tan, az elszámoltatás, a rendvédelmi szankciók stb., ezek mind olyan pontok, amelyek tényszerűen szerepeltek a Jobbik választási programjában. (...)

Mindettől függetlenül azonban fel kell tenni a kérdést, miért ilyen az uralkodó jobboldali közbeszéd, mi magyarázza ezt a kritikán aluli hangot és nyelvet. Egyrészt az – gondolom én – amire az előbb utaltam, a félelem és a bizonytalanság. Másrészt azonban az, hogy a hazai jobboldalnak nincs koherens – és az európai jobboldaléval összevethető, összeegyeztethető – ideológiája, társadalomképe és -filozófiája. Ami persze nem jelenti azt, hogy Magyarországon nincs jelen a korszerű konzervatív társadalomfilozófia, hanem csak azt, hogy nem ez határozza meg a jobboldal politikai gondolkodását és politikáját. Ami van, és meghatározó, az egy nehezen emészthető, elég egyedi keveréke különböző – leginkább elavult, lejárt, idejét múlt − eszméknek. Államosítás, protekcionista gazdaságpolitika, az élet minden területének kicsinyes és értelmetlen szabályozása, kispolgári rendpártiság, kulturális egyformaság, bezárkózás és nacionalizmus, történelmi nosztalgia, kapitalizmus-, Nyugat- és globalizáció-ellenesség, és így tovább. Ez a vegyes felvágott azonban egyrészt teljességgel alkalmatlan arra, hogy összetartsa a társadalmat, hogy értelmezze a minket körülvevő világot, s még inkább arra, hogy mindennek alapján megfogalmazódjon a társadalom egészének érdekeit szem előtt tartó politikai stratégia és gyakorlat. Másrészt – és az előbb mondottakból következően −, a »centrális erőtér« elmélete, s a benne gyökerező, uralkodó jobboldali közbeszéd egyszerűen lemond a társadalomnak arról a részéről, amely nem fogadja el fenntartások nélkül a NENYI-t, az »új jobboldali kultúrát«, az »új demokratikus modellt«. Nem tud és nem is akar integrálni, összeegyeztetni, közös nevezőt keresni.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 44 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Babafej
2011. február 05. 17:40
Amúgy a Hírlapnál Szentesi Zöldi még inkább támadja rendre a Jobbikot.
Babafej
2011. február 05. 17:38
A szerző szerint: "egyetlen olyan írást vagy más megnyilvánulást sem lehet találni, amelyben a „centrális erőtér” képviselői olyan hangon, azon a nyelven beszélnének, írnának a szélsőjobboldalról, mint a „balliberálisokról”. Ez a tény önmagában is sokat mondó. Egyrészt jelzi, hogy a kormánypárt nem mondott le azokról a választópolgárokról, akik a legutóbbi választásokon a Jobbikra szavaztak. Éppen ezért a Fidesz-KDNP csak nagyon óvatosan támadja a szélsőjobboldali pártot, nem engedi, hogy bértollnokai nekiessenek a szélsőségeseknek." Hát, nagyot téved: http://www.magyarhirlap.hu/velemeny/eltevedt_jobbik.html (Persze kérdés, hogy a hírlapos zsebők egyáltalán bértollnok-e.)
OrangeOrder
2011. február 05. 16:49
És az a legszomorúbb rátok nézve, hogy az MSZP-s, Szdsz-es választópolgárokról se mond le a kormány, mivel elég sokan átszavaztak tavaly. Az, hogy ez a pár megtért követelőzik most a leghangosabban az "Ő szavazatáért" meg az "Ő elvárásáért", az már egyéni probléma.
enes
2011. február 05. 15:30
"...élet minden területének kicsinyes és értelmetlen szabályozása..." Hát igen, az SZDSZ nevű rohamacsapat mindent megtett, hogy az állam minél kevesebb dologba avatkozhasson be. Mert számukra így volt jó. Meg is lett a következménye. Pl. West Balkán.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!