„A román kézilabda-játékos meggyilkolását feldolgozó, nagy visszhangot keltő dokumentumfilm, a »Szíven szúrt ország« után most itt van egy könyv is, amely ezúttal az »elherdált országról« szól. Szerzője Paul Lendvai, a neves, Budapestről 1956-ban emigrált osztrák újságíró, Kelet-Európa szakértő, aki »Az én elherdált országom – Magyarország átalakulóban« (Mein verspieltes Land / Ungarn im Umbruch) címmel adott ki kötetet. (...)
Vajon mi lehet az oka, hogy az 1989-90 rendszerváltás óta a Magyarországgal foglalkozó nyugati újságírók mindig is kesztyűs kézzel bántak a baloldali kormányokkal, de Orbánról mindig a fasizmus veszélye jut az eszükbe? Sajátos módon azt gondolták, hogy két egymás utáni ciklusban hatalmon lévő MSZP-SZDSZ koalíciós kormány, és személy szerint Gyurcsány Ferenc miniszterelnök biztosítékot jelent a radikalizmus és extrémizmus megerősödése ellen, miközben – szerintük – Orbán Viktor és a Fidesz csak a gonosz erők felülkerekedését segítheti elő, ami káoszhoz és romboláshoz vezet. Eszükbe sem jutott, netán a baloldal dilettáns kormányzásának is komoly szerepe lehetett abban, hogy a 2003-ban megalakult, szélsőséges Jobbik 2006 után váratlanul an a harmadik legerősebb politikai párttá vált, és bejutott a magyar parlamentbe.
Lendvai váteszként figyelmeztet a közelgő veszélyre, pedig valójában csak gombhoz varr kabátot. Ugyanúgy, ahogy az elmúlt két évtizedben többször is megtette. De ami az Antall-kormány alatt, a kilencvenes évek elején még újszerűnek hatott, ma már csak ódivatú huhogásnak hat. De úgy látszik, nyugaton még mindig eladható, elsősorban Ausztriában és Németországban, ahol a közvélemény jelentős része még mindig vevő erre a régimódi okoskodásra.”