Ha újra kezdeném, ismét bankár lennék

2010. szeptember 24. 11:45

Nagyon rossz üzenetnek tartom, amit a mostani kormány tesz a svájci frankban eladósodottak ügyében. Ebből ugyanis sokan azt a következtetést vonhatják le, hogy nem kell fizetni a részleteket. Interjú.

2010. szeptember 24. 11:45
- Ön szerint a kormány segít a súlyosan eladósodottak problémáin?

- Nagyon rossz üzenetnek tartom mindazt, amit a mostani kormány tesz (és egyébként az előző is tett) a svájci frankban eladósodottak ügyében. Ebből ugyanis sokan azt a következtetést vonhatják le, hogy nem kell fizetni a részleteket. Ez önmagában megkérdőjelezheti az egyik legfontosabb alapelvet, hogy a szerződéseket be kell tartani. Ugyancsak negatív következménnyel járhat a jelzáloghiteleknél a kilakoltatási moratórium fenntartása. Azzal együtt, hogy mindenki tisztában van az ilyen esetek szomorú társadalmi következményeivel, nem elfogadható, hogy ilyen mértékben válik kérdésessé egy piacgazdasági instrumentum, a jelzálog felhasználásának a lehetősége a hitelezők számára. Ez akár már rövidtávon is a bankok hitelezési tevékenységének visszafogásához vezethet, hiszen megkérdőjeleződik egy alapvető biztosíték, az ingatlanon alapított jelzálog értéke. Ez nem jó a bankoknak, ahogy nem jó a gazdaság egyetlen szereplőjének sem.

- Mi a véleménye a magyarországi bankadóról?

- A bankok valamilyen megadóztatásának politikai vagy, ha úgy tetszik, ideológiai alapja széleskörű elfogadottságot élvez, európai trendről van szó. Az igaz, hogy ahol bevezették, vagy a bevezetését tervezik, ott más céllal tették, vagy teszik, és az adó is sokkal kisebb mértékű. A legtöbb európai országban azt fontolgatják, hogy a bankadóból befolyó pénzből biztonsági alapot hoznak létre, amiből egy pénzügyi válságban megsegíthetnék a rászoruló pénzintézeteket és nem adófizetői pénzt használnának erre a célra. Az adó kivetése egyébként számos nyugat-európai országban azért is indokolt lehet, mert a mostani válság a pénzügyi szférából indult, az állam jelentős pénzt fordított a válság nyomán nehéz helyzetbe jutott bankok megsegítésére, tehát minden alapja meg van annak, hogy most a bankokat is teherviselésre szólítsák fel.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 33 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Tikva
2010. szeptember 24. 21:34
A főcímhez: nos amennyiben rajtunk állampolgárokon múlna biztosan nem....
csenge
2010. szeptember 24. 17:36
Ha olyan családba születtem volna bele, mint ez a Felcsúti, lehet, hogy belőlem is bankárt csináltak volna. A többségnek nem állt ez a zászló.
Google
2010. szeptember 24. 14:38
Azért azt jó tudni, hogy legalább a Népszava a bankárokkal van! A tőkével együtt siránkozik.
Laibach
2010. szeptember 24. 13:54
Vonatkoztassunk el. Mi lenne, ha Felcsuti úr, mondjuk Kínában lenne bankár a többi bankárral együtt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!